Vážení zákazníci, z technických důvodů budou Vámi nyní vytvořené objednávky expedované s týdenním zpožděním. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za komplikace.

Vážení zákazníci, z technických důvodů budou Vámi nyní vytvořené objednávky expedované s týdenním zpožděním. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za komplikace.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Kotě a příprava na první uvítání

Kotě a příprava na první uvítání

Několik rad, které vám pomohou při výběru kotěte

Stejně jako u všech ostatních domácích zvířat, i u kočky domácí se setkáváme s velkým množstvím vyšlechtěných plemen, od obyčejných až po vzácné druhy koček. Než se rozhodnete pro koupi takového společníka, je potřeba si uvědomit, že kočky se dožívají průměrně 15 – 20 let.

Pořízení kočky a zvláště pak malého kotěte obvykle převrátí rodinný řád naruby. S mnohými projevy nového člena domácnosti se předem nepočítá a vedle radostných zážitků nastane i mnoho starostí. Věnujte, prosím, pozornost tomuto článku, ve kterém najdete spoustu užitečných rad pro čerstvé majitele koťátka.


Správný věk pro odběr kotěte je od 13. týdne života, což mimo jiné nařizuje chovatelský řád závazný pro všechny chovatele sdružené v Českém svazu chovatelů koček. Předčasný odběr kotěte od matky přináší pro zdraví kotěte velká rizika – kotě v tomto útlém věku není ještě zcela samostatné, teprve se učí přijímat tuhou stravu, nemá zafixovaný návyk čistoty, který mu předává jeho matka, neabsolvovalo potřebná odčervení ani očkování a každá změna prostředí je pro kotě stresem, při kterém hrozí vyšší riziko onemocnění. Pamatujte, že kojení a pobyt s matkou a sourozenci prospívá nejen zdravotnímu, ale také psychickému stavu kočičího miminka!


Zdravé kotě má jasné oči bez nežádoucího výtoku, nemělo by mít zahleněný čumáček a nemělo by kýchat. Nezapomeňte zkontrolovat, zda má čistá ouška a okolí konečníku. Srst koťátka by měla být hustá a měkká; slepené chlupy, matná nebo dokonce vypadaná srst značí, že je něco v nepořádku. Kotě se nesmí nijak masivně škrábat. Všímejte si, jak se koťátko chová. Mělo by mít radost ze života, zajímat se o okolí, dovádět se sourozenci, případně kladně reagovat na výzvy k hraní. Rozhodně by nemělo být přehnaně bázlivé.

Nechte si podobné články zasílat do e-mailu!

Toaleta s podestýlkou

Kočky chované v bytě se pro vykonání své potřeby neobejdou bez speciální toalety s podestýlkou vhodnou pro kočky. Na trhu je nepřeberné množství takových podestýlek. Každé kočce vyhovuje jiný druh kočkolitu, proto je potřeba vyzkoušet různé materiály. Podestýlku je nutné každodenně čistit. Toaletu umístěte na klidné místo v bytě.  243-152339

Pelíšek

Kočky mají rády příjemné, měkké materiály a milují, když se mohou schoulet do klubíčka a nerušeně odpočívat v krytém pelíšku.

Misky

Misku na krmivo kupte tak velkou, aby stačila pojmout krmnou dávku pro kotě, ale aby do ní kotě nevlezlo celé. Totéž platí pro misku na vodu. Na výběr máte několik materiálů – nerez, plast, sklo, keramiku, která je hygienická, má větší váhu a misky jsou díky tomu při krmení stabilnější. Vybírat můžete z mnoha zajímavých motivů. Vhodným doplňkem je praktická podložka pod misky, díky které zůstane místo ke krmení čisté. Zároveň v bytě určete místo, kde budete kotě krmit a kde bude mít misku s čerstvou vodou. Ta musí být přístupná stále, proto doporučujeme pořídit vodní fontánu.

Fontána na vodu

Mnoho domácích mazlíčků upřednostňuje pití tekoucí vody, zvláště pak kočky, pro které je pravidelný příjem dostatečného množství tekutin účinnou prevencí proti tvorbě močových kamenů. Toto umí zajistit fontány, které jsou vybaveny čerpadlem, díky němuž voda neustále cirkuluje, a uhlíkovým filtrem pro čištění vody.

Kartáče, hřebeny, šampon

Nejen dlouhosrstá koťata si musejí od prvních dnů zvykat na to, že se jejich kožíšek bude pravidelně pročesávat. Srst je potřeba zbavit odumřelých chlupů, prachu a nečistot a kůži promasírovat.243-18239

Škrabadlo

Uspokojuje přirozený kočičí instinkt brousit si drápky. Naučte na něj kotě co nejdříve, abyste zamezili nechtěnému poškrábání nábytku. Účinným pomocníkem Vám bude šanta kočičí (catnip, tráva pro kočky), což je aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých, která se přidává všude tam, kam chceme kočku přilákat. Proto je součástí celé řady kočičích hraček. Ve světě je známá pro svoji schopnost dostat kočky do nálady. Odhaduje se, že šantu začali kočkám poprvé nabízet Egypťané, kteří jsou známí svým uctíváním koček. Venkovním kočkám plně postačí například kmen stromu. V takovém případě nepotřebujete ani nůžky na drápky. 

Hračky

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí koček chovaných v bytě je tzv. kočičí strom. Odpočívadla rozličných tvarů a rozměrů umožní kočkám vybít nashromážděnou energii. Čím variabilnější a bohatší na různé prolézačky, tím lepší! Součástí větších odpočívadel bývá i škrabadlo a krytá kukaň. Další velice populární kategorií jsou tzv. interaktivní hračky. Zejména koulodráhy všech typů dokážou zabavit nejen kotě, ale i dospělou kočičí dámu na dlouhé hodiny, což oceníte zejména v době vaší nepřítomnosti.

Obojek, vodítko, postroj

Pokud chcete kotě chované v bytě vzít na procházku, je dobré zvolit postroj s vodítkem. Venkovní kočku doporučujeme opatřit reflexním obojkem s bezpečnostním zapínáním a od jara do podzimu také obojkem proti klíšťatům a blechám. Místo antiparazitního obojku můžete použít také sprej nebo pipetu.

Přepravní box

Pro bezpečné cestování s vaším koťátkem doporučujeme pořídit cestovní box, ve kterém bude zvíře v bezpečí nejen během samotné přepravy, ale například i v čekárně u veterináře.

Krmivo

Na trhu existuje široký výběr krmiv, proto pokud se v nich zatím příliš neorientujete, doporučujeme navštívit specializovaný obchod s chovatelskými potřebami nebo vašeho veterináře pro odborné, nezávislé rady ohledně vhodného výběru krmiva, a to podle věku, velikosti plemene, aktivity a zdravotního stavu vašeho koťátka. Mějte na paměti, že kočka je striktní masožravec a živočišný protein – hlavně pak maso – je pro ni nezbytně důležité. Určitě se vyhněte krmivům s umělými barvivy, dochucovadly a konzervanty. Nezapomeňte si také porovnat denní krmné dávky, které vám také pomohou se lépe zorientovat v kvalitě daného krmiva. Čím je dávka menší, tím by mělo být krmivo stravitelnější.

Pochoutky

Obecně jsou kočky velmi zmlsaní tvorové a jen tak něco nezbaští. Až budete chtít odměnit vaše klubíčko nějakým pamlskem, vybírejte pečlivě. Na trhu je nepřeberné množství různých dobrůtek, ale ne všechny jsou zdraví prospěšné. Vždy byste měli hledět na kvalitu – příliš cukru, soli či jiných dochucovadel určitě není vhodné pro správný vývoj vašeho drobečka. Kravské mléko je pro kočky absolutně nevhodné kvůli obsahu laktózy, kterou kočky nedokáží strávit, a proto mívají zažívací potíže v podobě průjmu. Jako alternativu můžete nabídnout speciální mléko pro kočky.


Konečně nadešel den D, kdy si jedete pro své koťátko! Doma je všechno připravené a celá rodina se těší na nového člena domácnosti. Nedovolte dětem, aby kotě přivítaly příliš bouřlivě, mohly by je rozrušit a vylekat. Tento den znamená pro všechny velkou změnu – přebíráte zodpovědnost za živého tvora, který bude denně potřebovat vaši péči a lásku po příštích deset, patnáct i více let.