Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola SUPER ZOO / ...o psech / Články / Běžný život / Cestování se psem a kočkou do zahraničí

Cestování se psem a kočkou do zahraničí

Chystáte se na dovolenou a svého psa nebo kočku nechcete nechat doma? Tak je vezměte s sebou. V následujícím článku Vám přiblížíme cestování do zahraničí s Vaším zvířecím přítelem. Co je tedy důležité vědět před cestou?

Především musí být zvíře v dobrém zdravotním stavu, takže se prohlídce u veterináře nevyhnete. Dále je nutné počítat s potřebami, které zvíře během cesty bude mít. Je to zejména při cestování autem venčení každé 2-3 hodiny. Pokud je kočka zvyklá na postroj, i ona ocení protáhnutí se, zajištění dostatku pitné vody. Doporučujeme cestovat v časných ranních hodinách, večer nebo přes noc. Zvířeti (a jistě nejen jemu) to přinese velkou úlevu. Určitě nezapomeňte na bezpečnost při cestování.

Více se o cestování v dopravních prostředcích dozvíte v tomto článku. My si však tady řekneme o pravidlech, která musíte při cestování za hranice splnit.

Cestování do zemí Evropské unie

Od 1.10.2004 je možné cestovat s některými domácími zvířaty po členských státech Evropské unie pouze s tzv. pasem zvířete v zájmovém chovu (tj. sjednocený identifikační doklad zvířete). Jde o průkaz s identifikačním číslem umožňující prokázání totožnosti a kontrolu zdravotního stavu. Průkaz se vystavuje pro kočky, psy a fretky. Pozor! Na stránce vetkom.cz. zadáte číslo pasu a snadno zjistíte, zda je průkaz registrovaný. Pokud pas není registrován, kontaktujte veterináře, který jej vydal.

Co dalšího je před cestou třeba zařídit?

  • Označení zvířete mikročipem – nezaměnitelné označení, čip se implementuje pod kůži zvířete.
  • Zvíře musí mít platné očkování proti vzteklině.

kočka u mořepes na pláži

Velká Británie, Malta, Irsko, Finsko

Tyto státy představují výjimku. Pro vstup do Velké Británie, Irska, Finska a na Maltu musí být pes ošetřený proti tasemnicím, tj. echinokokóze. Jedná se o odčervení, které však musí být v pasu označeno veterinárním lékařem. Odčervení musí být v rozmezí 120-24 hodin před vstupem do země.

Dále je potřeba ošetření proti klíšťatům buď nárazově (spot-on), nebo použitím antiparazitního obojku. Ruku na srdce, zodpovědný majitel tato ošetření zajistí před každou cestou do zahraničí, nejen do těchto zemí.

Tyto státy kromě klasické vakcinace proti vzteklině ještě sérologické vyšetření účinnosti vakcinace. To se provádí vyšetřením krve ve schválené laboratoři. Soukromý veterinář zajistí odběr i vyšetření. Samozřejmě to nebude zadarmo.

Aby vše proběhlo v pořádku, bude ještě potřebovat:

  • Platný pas zvířete 
  • Označení mikročipem

Státy mimo EU, tzv. třetí země

Při cestování do třetích zemí obvykle platí stejné zásady, jako při cestování do států EU. Potřebovat tedy budete pas, mikročip a očkování proti vzteklině.

Dále je nutné zjistit požadavky stanovené kompetentní veterinární autoritou konkrétní země, do které se chystáme vycestovat. Některé země požadují navíc odčervení, někde je nutné nechat krev zvířete vyšetřit na protilátky proti vzteklině. To se provádí alespoň měsíc před cestou.

Pozor na cestování do exotických zemí

Cestování do těchto zemí přináší riziko bakteriálních a parazitálních nemocí, které se u nás vyskytují velmi zřídka nebo vůbec. Mezi tyto země patří zejména země kolem Středozemního moře (zejména Španělsko a Řecko) a země severní Afriky. Jedná se hlavně o tato onemocnění:

  • Leishmanióza – parazitální onemocnění, které způsobuje krevní parazit Leishmania a přenáší se hmyzem, nejčastěji pakomárem. Příznaky jsou např. kožní změny, ztráta srsti, odlupování suché kůže, vyhublost, krvácení z nosu a anemie. Leishmanióza je přenosná na člověka a velmi důležitá je včasná diagnostika a ani bohužel v těchto případech nebývá vyhráno. Proti této nemoci neexistuje žádné očkování.
  • Srdeční červi – přenašečem jsou komáři, léčba je náročná a často bohužel v pokročilých stádiích neúspěšná. Příznaky jsou hubnutí, dušnost, kašel, anémie, v dalším stadiu selhávají některé orgány. V ČR je dostupný preparát, který účinkuje jako prevence – STRONGHOLD. Onemocnění je přenosné na člověka a další teplokrevné savce.
  • Nemoci přenášené klíšťaty – borelióza, babezióza, ehrlichióza a ricketsióza, Nezapomeňte tedy včas a řádně psa ošetřit přípravkem proti klíšťatům a dalším vnějším parazitům. Více jsme se o způsobu ochrany před parazity rozepsali v článku Druhy a typy antiparazitik.

Obecně lze závěrem říci, že před každou cestou se musíte včas informovat o podmínkách cestování se zvířetem do dané země, nechte zvíře prohlédnout veterinářem, ať posoudí jeho zdravotní stav a poradí Vám před cestou, co a jak. 

Sonja Nawinová
Produktový specialista

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
Sleva 20% na celý nákup