Po - Pá: 8:00 - 16:30
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Druhy a typy antiparazitik

Že vnější parazité, jako je například blecha či klíště jsou nejen obtěžující, ale také mohou být nebezpeční již víme. Dočtete se o tom v našem článku Nebezpečí vnějších parazitů. Dnes si řekneme, jak se proti těmto parazitům nejlépe a účinně bránit.

Nechce se vám číst? Poslechněte si článek v audio verzi

rada veterináře

Spot-ony čili pipety

Oblíbeným typem antiparazitik jsou takzvané spot-ony nebo-li pipety. Ty jsou výborné pro kočky, které se většinou bojí sprejů a obojky zase venku často ztrácí. Hodí se také pro malá psí plemena, na které jsou některé obojky příliš silné. Používají se však i na velké psy.

Aplikace je velice snadná. U malých plemen a koček stačí aplikovat na jedno místo mezi lopatky, v případě větších plemen je třeba aplikovat až na 4 různá místa v hřbetní linii (záleží na typu účinné látky a návodu výrobce). Většina spot-onů má délku účinnosti 4 týdny a nedoporučuje se psa šamponovat, jelikož bychom tím snížili dobu působení a bezprostředně po aplikaci zvíře nehlaďte. Účinná látka se rozšíří během 24h kožním mazem do struktury kůže, odkud se uvolňuje zpět na povrch.

Vyberte si:

Antiparazitní spreje

Spreje můžete použít na psy. Ve výjimečných případech i kočky, pokud máte doma trpělivějšího jedince, kterému nebude zvuk spreje dělat problémy. Spreje jsou bezpečné především pro velmi malá plemena a mláďata. Sprej je nutno aplikovat po celém těle, přičemž se doporučuje se brát zřetel na „teplá“ místa (za ušima, na břiše, v tříslech).

Jednou z výhod sprejů je ta, že je můžeme použít i na ošetření okolí zvířete, jako je například pelíšek, bouda či kotec. Při aplikaci je nutné srst zvířete pořádně rozhrnovat, aby se látka dostala až na kůži a po dalších 24h zabránit styku zvířete s vodou. Na oblast hlavy, především obličeje, musíte roztok nastříkat na rukavici a vetřít do srsti. 

Vyberte si:

pes se škrábekočka se škrábe

Antiparazití šampony

Antiparazitní šampony a pěny se většinou používají v případě nálezů blech. Mají ovšem krátkodobý účinek i proti ostatním vnějším parazitům. Používejte je jen v případě první pomoci, kdy nebudete mít po ruce nic jiného. Zvíře pořádně napěňte, aby se látka dostala na kůži po celém povrchu těla.

Během mytí je třeba dát obzvlášť pozor, aby se šampon nedostal do očí a uší. Používá se většinou u psů, jelikož kočky se koupání často velice vehementně brání. V případě nutnosti je ovšem možné je také vykoupat.

Antiparazitní obojky

Nejrozšířenějšími a nejoblíbenějšími antiparazitiky jsou obojky. Jejich doba účinnosti je nejdelší, někdy až na 8 měsíců. Vystačíte si tedy i s jedním obojkem na celou sezónu. Obojků je více druhů a způsob fungování je různý. V některých případech jde účinná látka do krve a jindy se po zvířeti roznáší kožním mazem. Jsou také obojky „hubící“, které jsou založeny na chemickém základu a obojky „repelentní“, které jsou čistě přírodní a obsahují pouze bylinky a oleje.

Většina obojků je také voděodolná, takže nevadí, když mazlíček zmokne nebo se smočí v řece. V případě šamponování však obojek sundejte a poté znovu nasaďte. Musíte ovšem počítat s tím, že opět den či dva potrvá, než opět nabude plné účinnosti. Pro správné působení obojku ho řádně utáhněte – mezera mezi obojkem a kůží zvířete by neměla být širší než dva vaše prsty. Tyto obojky většinou mívají tzv. bezpečnostní pojistku. To znamená, že když se zvíře zachytí o větvičku či kdekoliv jinde, obojek se uvolní či roztrhne, aby nedošlo ke zranění či uškrcení. To je jeden z důvodů, proč venkovní kočky obojky často ztrácí. Při výběru dbejte na druhové odlišení, některé účinné látky mohou být pro kočky velmi toxické. Obojky jsou vhodné spíše pro zvířata venkovní, která s vámi nespí v posteli.

Vyberte si:

pes se koupeklíště na mazlíčkovi

Borrelia test

Kromě antiparazitik existují i testry, na kterých je možné otestovat klíště, které jste si domů přinesli nebo jej sundali z mazlíčka. Pomocí testu pak zjistíte, jestli bylo klíště nakažené. 

Vyzkoušejte tester značky Beaphar, který umí klíště otestovat na přítomnost borrelií. Klíště se jednoduše vloží do zkumavky s roztokem a pomocí bambusové tyčinky rozdrtí. Směs se pipetou přenese na tester (podobný těhotenskému testu). Během 10 minut znáte výsledek, zda bylo klíště nakažené. Test však berte s rezervou.

Upozornění na závěr

Nutné je si uvědomit, že žádná antiparazitika nejsou stoprocentní a pokud zvíře projde křovím, ve kterém je například 100 klíšťat a chytne „pouze“ jedno, už to je úspěch.

V případě koček je také nutno dávat pozor, jaká antiparazitika chceme použít. Velké množství antiparazitik obsahuje látku permethrin, která je pro kočky toxická a jejich použití by mohlo pro kočku mít fatální následky. Pokud chováte pouze kočku, přípravky s touto látkou zcela vynechejte. Pokud máte psa i kočku, je použití takových přípravků na psa na zvážení, jelikož v přímém styku s kočkou by mohla látka ohrozit její život.

Doporučené produkty

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image