Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Jak chovat potkana?

Jak chovat potkana?  title=

Potkan, stejně jako myš, patří k hlodavcům, kteří si svou cestu k oblíbeným domácím mazlíčkům museli vybojovat. Ti, kteří žijí ve volné přírodě, jsou totiž považováni za škůdce. Ve skutečnosti jsou ale potkánci moc milá, inteligentní a společenská zvířata, která si ihned zamilujete. Pokud uvažujete o tom, že si takového mazlíčka pořídíte, přečtěte si náš článek, ať víte, jak se o něj správně starat.

Samičku, samečka nebo obojí? 

Jak jsme již zmínili výše, potkani jsou velmi společenská zvířata, proto je lepší si jich pořídit více. Samotný potkánek, a to i když si s ním budete hrát několik hodin denně, je o samotě smutný. Ke svému životu potřebuje parťáka, se kterým si bude hrát a budou společně odpočívat v pelíšku či si čistit navzájem kožíšky. 
Doporučujeme pořídit si stejnopohlavní páreček, protože jinak budete mít brzy doma až příliš velkou společnost. Pokud toužíte po aktivních a živějších mazlíčcích, pořiďte si dvě samičky. Samečci jsou naopak lenivější, ale zase se rádi mazlí. V případě chovu dvou samců se nemusíte bát, že by se prali, jak se traduje. 

Vhodné ubytování

Jelikož jsou potkani velmi aktivní hlodavci, potřebují hodně prostoru. Ten jim zajistí nejen velká klec (minimálně 60 x 40 x 50 cm), ale také občasný volný výběh pod vaším dohledem. Potkani jsou od přírody velmi zvědaví a velcí průzkumníci, takže pobyt pouze v kleci by se jim moc nelíbil. Potřebují hodně pohybu. Klec umístěte na klidné místo, kde není průvan a přímý sluneční svit. Potkani jsou noční zvířata, preferují tedy šero a horku příliš neholdují. 

Dopřejte potkanům dostatek úkrytů

Když budou potkani zrovna v kleci, budou rádi odpočívat v pelíšku, domečku či jiném úkrytu. Domeček by měl být dostatečně velký a pohodlný, skvělé jsou například zavěšené hamaky, závěsné plastové domečky Sputnik XL nebo igloo. Není vhodné vybírat domečky ze dřeva, jelikož mohou velmi brzy nasáknout močí a nepříjemně zapáchat. Plastové lze snadno umýt. 
Potkany určitě potěší, když jejich klec bude mít více pater, do kterých se dá šplhat.  Někteří potkani se dokáží naučit chodit i na toaletu, proto zkuste pořídit toaletu pro hlodavce
Do klece nezapomeňte dát vhodnou podestýlku, například papírové válečky, dřevěné štěpky nebo bezprašné hobliny. Samozřejmostí je také miska na krmivo a napáječka. Určitě nedávejte potkanům vodu pouze do misky, protože by do ní mohli močit a kálet a tím vodu znečistit. Vodu v napáječce měňte každý den. 

Krmení

Potkani jsou všežravci, dokonce nepohrdnou ani libovým masem (kuřecí, krůtí) či vařeným vejcem. Jako hlavní krmivo jsou vhodné superprémiové krmné směsi, které obsahují jak obiloviny, které jsou hlavní součástí jejich stravy, tak i živočišné bílkoviny, které potřebují. Zpříjemnit život jim ale můžete i pamlsky, tyčinkami, ovocem či zeleninou. S dužnatým ovocem to ale nepřehánějte, může potkanům způsobit zdravotní obtíže. Nikdy zvířata nekrmte jídlem, které je určeno pro lidi. Kořeněné, slané či slazené jídlo by jim mohlo ublížit! 

 

Komentáře