🚛 Doručení domů zdarma při nákupu nad 799 Kč 💡 Sleva 10 % na váš první nákup. Zaregistrujte se!

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola SUPER ZOO / ...o psech / Články / Běžný život / Jak se zbavit blech v domácnosti

Jak se zbavit blech v domácnosti

Jak se zbavit blech v domácnosti

Dobrou noc, ať tě blechy štípou celou noc. Tuto větu jsme často slýchávali jako malé děti před spaním. Málo kdo z nás si ale uměl představit, jaké by to ve skutečnosti bylo. Blechy jsou jedním z nejčastějších parazitů, který dokáže znepříjemnit život našim mazlíčkům, ale i nám. Psí blecha totiž na člověka běžně nejde, ale pokud je hladová, nepohrdne ani naší krví.

Tyto obtěžující parazity si náš mazlíček může přinést z procházky v přírodě, ale také i díky kontaktu s jiným zvířetem. Kromě toho, že jejich bodání a sání krve je obtěžující a nepříjemné, mohou také přenášet některé nemoci. Například tularémii.

Pokud Vás zasáhne bleší invaze, nepanikařte. Prozradíme Vám, jak se účinně zbavit blech v domácnosti.

1. Odstraňte blechy z mazlíčka

Nejprve ze všeho se musíte zbavit blech, které se ukrývají v srsti zvířete. Nejúčinnějším způsobem je umýt mazlíčka šamponem a při rozčesávání srsti použít tzv. „blešáček“. To je velmi jemný hřeben, který pomáhá vyčesávat jak blechy, tak i jejich vajíčka.

Mazlíčka jste blech zbavili, teď je potřeba zajistit, aby na něj znovu neskákaly. Prevence je důležitá. Pro udržení psa nebo kočky bez parazitů sáhněte po antiparazitních obojkách, sprejích nebo spot-onech.

Nikdy nepoužívejte dva přípravky naráz. Mohlo by dojít k nežádoucím chemickým reakcím.

2. Úklid a čištění domácnosti

Pamatujte, že pouze 20% blech se drží na zvířeti, zbytek bleší populace najdete v prostředí. Proto je velmi důležité zbavit blech všechna místa, kde se váš mazlíček pohybuje. Většinou to bývá pelíšek, sedačka, v případě koček škrabadlo. Nejzablešenější místa bývají textilie, tkaniny a kožešiny.

Vše vysajte a vyperte

Pamatujte na to, že blechy vydrží až několik měsíců bez potravy. Kladou také mnoho vajíček. Pokud se zbavíte jen dospělých jedinců, z vajíček se brzy vylíhnou noví a celá situace se bude opakovat. Celý byt pravidelně a důkladně luxujte. Nevynechejte žádné spáry, škvíry a především koberce a koberečky. Sáčky pravidelně měňte, blechy by mohly z vysavače vyskákat ven. Dle některých zkušeností se hodí také parní čistič. Povlečení, deky, oblečení, pelíšek a další věci vyperte.

Ošetřete prostředí antiparazitním přípravkem

Následně vše vystříkejte dezinfekčním přípravkem na prostředí. Skvěle se nám osvědčil například BIO KILL. Dávejte však pozor. Přípravek obsahuje látku Permethrin, která je pro kočky toxická.

celý byt důkladně vyluxujtekočka se strachy schovává

Nezabírá to?

I při dodržení celého postupu se může stát, že bude třeba proces zopakovat. Proto doporučujeme mazlíčka stále sledovat, zda se nedrbe a při hlazení nebo česání nahlédnout do kožíšku, zda ještě nějakou tu blešku nenajdete.

Odčervení

Jelikož blechy jsou mezihostitelem tasemnice, měli byste nechat mazlíčka odčervit. Odčervení probíhá podáním odčervovací pasty nebo tabletky. Pokud si nejste jistí, že podat tabletku zvládnete, pomůže vám s tím váš veterinární lékař.

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image