Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o drobných savcích / Články / Běžný život / Jsem hlodavec – musím pořád něco hlodat

Jsem hlodavec – musím pořád něco hlodat

Jsem hlodavec – musím pořád něco hlodat title=

Všichni hlodavci, malí i velcí, mají společné jedno – neustále potřebují mít přístup k něčemu, co by mohli hlodat. Jejich chrup je totiž k hlodání uzpůsobený díky jednomu páru horních a jednomu páru spodních řezáků, které jsou velice výrazné. Tento chrup je potřeba neustále obrušovat a stává se, že při nedostatku vhodného přírodního materiálu si zvíře najde ke hlodání cokoliv jiného (někdy i stěnu klece, nebo plastový domeček) a pak hrozí útěk zvířete, případně pozření rozkousaných částeček plastu. To může vést k velice nepříjemným potížím někdy končícím bohužel i uhynutím zvířátka. Proto je dobré těmto případům předejít.

Nejvhodnější na hlodání jsou přírodní větve z ovocných, chemicky neošetřených stromů. Pokud je jaro a na větvích budou i pupeny, je to velice příjemné zpestření pro každého hlodavce. Pořídit se také dají dřevěné hračky v nejrůznějších tvarech, nebo hračky ze sisálového provazu. Někteří drobní hlodavci například pískomilové tyto hračky rádi rozkousají na drobné částečky, čímž si zhutní a zpevní podestýlku ve své kleci a lépe se jim potom tvaruje pelíšek, nebo chodbičky nor (pokud mají pro nory dostatečně hlubokou podestýlku). 

Další z možností jsou minerální kameny, které jsou dostupné v každém obchodě i na internetu. Ty mají nejen funkci hlodací, ale také pomáhají doplnit látky, které nejsou obsažené v levnějších krmivech.

Většina hlodavců, pokud jim nevyhovují jejich hračky, se automaticky pustí do ostatního vybavení klece, což je zpravidla domeček, kolotoč, v případě křečků i prolézací chodbičky. Z tohoto důvodu se doporučuje mít veškeré vybavení klece z přírodního materiálu, jako je dřevo, případně seno (velice oblíbené pelíšky ze sena), nebo kov v případě pater a kolotočů.

V případě velkých hlodavců se občas stává, že i při dostatku kousacího materiálu zuby stále přerůstají. Tehdy je nutná návštěva u veterináře, aby hlodáky zkrátil kleštěmi, podobně jako přerůstající drápky.

Ať už zvolíte pro vašeho hlodavce jakoukoliv výbavu a doplňky, neustále pamatujte na jedno: „Jsem hlodavec – musím neustále něco hlodat“.

Komentáře

 • 1
  Vítek dne 26. 5. 2020
  Dobrý den máme dva osmáky mají vše... Kolotoč pisek vodu jídlo prolejzačky velkou klec spustu dřeva a stejně koušou do klece.. a když máme dva jeden je hodný půjde na mojí ruku ale ten druhý když mu dam ruku hned do mě začne kousat nevím co s tím
 • 2
  Super zoo dne 10. 6. 2020
  Dobrý den, pro osmáka, jakožto pro hlodavce je přirozené, že bude hlodat vše, co se mu dostane "pod ruku". Doporučuji do klece umístit větve ovocných stromů vhodné pro osmáky a také nevím, jak velkou máte klec, tak je možné, že mají málo zaměstnání. Osmáky je dobré pouštět mimo klec a v kleci jim zařídit co nejvíce prolézaček apod. - samozřejmě dřevěných. pro ochočení osmáka doporučuji spoustu trpělivosti a jdete na to přes oblíbený pamlsek. jen pozor na překrmení a obezitu!
 • 3
  Soňa Svobodová dne 12. 6. 2017
  Dobry den, dnes mě zničehonic kousl osmak degu vůbec nevím proč jenom jsem mu dávala jako obvykle jídlo a najednou mě kousl a nebylo to omylem to vím prosím poraďte odpovězte mi proč toto udělal.! Děkuji Svobodová
 • 4
  SUPER ZOO dne 16. 6. 2017
  Dobrý den, předpokládám, že máte osmáka ochočeného, takže si myslíme, že se zvíře nejspíš polekalo. Pokud to ale udělal zničehonic, jak píšete, návštěvou u veterináře nic nezkazíte, může být nemocný, něco ho může bolet.
 • 5
  Kristýna Pařízková dne 2. 5. 2016
  Dobrý den, jsem moc ráda že jste tento článek napsali konečně v to mám jasno a smím se zeptat co je nejlepší na okusování když můj křeček nehryže větvičky?
 • 6
  SUPER ZOO dne 3. 5. 2016
  Dobrý den. S chutěmi hlodavců je to stejné jako u lidí, každému chutná něco jiného. Proto je třeba to prostě vyzkoušet. Větvičky musí být čerstvé a z ovocných stromů, pak chutnají i voní lépe. Zkusit můžete i minerální kameny, které najdete zde: https://www.superzoo.cz/hlodavci/krmivo-a-doplnky-stravy/mineralni-bloky/