Po - Pá: 8:00 - 16:30
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Kdy zajít s králíkem k veterináři?

Máte-li doma králíčka, jistě Vám přináší mnoho radosti. Péče o něj však přináší i nějaké ty starosti. Například výběr a nákup krmení, čištění klece, výměna podestýlky a mnoho dalších činností. Nastane však i čas, kdy budete muset s králíčkem zajít k veterináři.

Prevence je důležitá

V první řadě se bude jednat o preventivní péči. Ta zahrnuje každoroční očkování. Králičci se očkují proti moru a myxomatóze. Očkovat je potřeba i králíky chované jen v bytě, protože tyto nemoci jsou přenosné lítajícím hmyzem. Při očkování by měl veterinární lékař zkontrolovat celkový zdravotní stav zvířete. To znamená králíčka prosahat, zda někde něco nebolí, nemá někde ránu, hnisavé ložisko nebo bouli.

Dále se musí změřit teplota, poslechnout srdíčko, zkontrolovat oči a hlavně podívat se do tlamy, zda nemá pacient přerostlé zuby. Běžnou součástí každé prohlídky by mělo být stříhání drápků, pokud si na to majitel netroufá sám. Vakcinace králíků chovaných jako domácí mazlíček se provádí jednou ročně. Stříhání drápků a kontrola zubů by se mělo provádět přibližně jednou za tři měsíce.

králík se mazlíkrálík s oušky

Příznaky nejčastějších onemocnění

Pak nastanou chvíle, kdy musíte navštívit veterináře z důvodu, že se Váš mazlíček necítí dobře. Mezi prvními příznaky je, když králíček přestane žrát, je hodně unavený, nevylézá z klece, je smutný a ´přestal kálet.

Přerostlé zuby

Mezi nejčastější zdravotní problémy patří problémy se zuby. Králíci mají jiný typ zubů než třeba my lidé. Jejich zuby neustále rostou a obrušují se o sebe. Někdy toto obrušování není dokonalé a dochází k přerůstání a tím znemožnění příjmu potravy. V takovém případě je nutné králíka sledovat a zuby obrousit. Někdy se vytvoří hnisavá ložiska u kořenů zubů – abscesy, které se řeší nasazením celkových antibiotik, často se musí řešit chirurgicky a ne vždy dojde k úspěšnému vyléčení.

Porucha trávení

Dalším častým zdravotním problémem je porucha trávení, kdy se zažívací trakt se ucpe chlupy nebo cizím materiálem (např. kousky koberce) nebo po špatném jídle naplní vzduchem. Dochází k zástavě trávení, a pokud se co v nejkratší době nenasadí léky, které zažívání opět nastartují, hrozí úhyn zvířátka! Může také vzniknout průjmovité onemocnění. V takovém případě jsou velmi častou příčinou parazité, tedy by se měl vyšetřit trus a dle výsledku nasadit antiparazitární látku.

Nachlazení, zápal plic a další

U domácích králíčků se také můžete setkat s nachlazením spojeným se zápalem plic. Toto onemocnění může vzniknout, dostane-li se králík do průvanu. Při prochladnutí může dojít k zánětu močového měchýře.

U králíčků může při hře dojít ke zlomenině končetin, ve většině případu je vhodné provést osteosyntézu a většinou dochází k úspěšnému zhojení.

Pozorujete-li, že se králíček často drbe, škrábe a je nervózní, může mít kožního parazita. Nejčastěji se jedná o svrab, který se dá velmi dobře léčit. Naopak pokud má králíček nesvědivé ložisko často kruhovitého tvaru, bude se jednat s největší pravděpodobností o plíseň.

Přeji Vám, aby Vaši domácí mazlíčci potřebovali jen tu preventivní péči :-)

MVDr. Michaela Kružíková
veterina Oblačná v Libereci

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image