Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola SUPER ZOO / ...o psech / Články / Základy péče o psa / Očkování a odčervení psů a koček

Očkování a odčervení psů a koček

Zdraví našeho zvířátka mohou ohrozit kromě jiného také vnitřní parazité, jako například střevní červi a různé druhy nemocí, proti kterým je možné bojovat očkováním již v útlém věku.

Vakcinační schéma začíná u štěňat i koťat kolem šestého až osmého týdne po narození. Cílem očkování je ochránit mláďata proti základním infekčním onemocněním jako je psinka, hepatitida, parvoviróza, parainfluenza a ze zákona povinná vzteklina. Tato povinnost však platí pouze pro psy, u koček je vakcinace proti vzteklině dobrovolná, ale pokud se kočky pohybují střídavě v domácnosti a vnějším prostředí, je vakcinace proti vzteklině žádoucí.

 

Kdy mazlíčka nechat odčervit

Štěně by nemělo být odebráno od matky a od svých sourozenců před dovršením věku 7 týdnů. Mělo by být v tu dobu alespoň 3x odčerveno a již 1x očkováno. Chovatel by měl novému majiteli předat řádně vyplněný očkovací průkaz s datem prvního očkování a datem následujícího očkování a dalšího odčervení. Odčervení by mělo být u původního chovatele provedeno poprvé zhruba ve 2 týdnech po narození a dále ve 4, 6, a v 8 týdnu již u nového majitele. Od třetího měsíce věku je vhodné odčervovat pravidelně v intervalu 3 měsíců.

Pokud nechceme psa v dospělosti odčervovat pravidelně, nechte veterináře provést tzv. koprologické vyšetření trusu zvířete. Intervaly odčervení je třeba přizpůsobit prostředí, ve kterém se zvíře pohybuje. Psa nebo kočku v domácnosti není nutné odčervovat tak často, jako v psa chovaného na zahradě. Pokud je u zvířete prokázána přítomnost vnitřních parazitů, použijte po odčervení použít také přípravek proti blechám. Blechy přenášejí například tasemnice.

pes se bojí silvestrovských výbuchůkočka se strachy schovává

Jak očkovat mazlíčka

Očkovací schéma je u většiny druhů vakcín následující: štěňata se očkují v 6 týdnu života, potom v 9 týdnu a ve 12 týdnu, kdy se již očkuje též proti vzteklině. Dále se očkuje 1x ročně. Úplná hladina protilátek nastupuje až za 14 dní po poslední vakcinaci.

U koťat platí stejné zásady očkování jako u psů, pouze s první vakcinací se začíná v 9 týdnu po narození. Je to z toho důvodu, že rozpad kolostrálních protilátek je u koček pomalejší než u psů. Kolostrální protilátky by bránily vytvoření vlastní aktivní imunity.

Následuje přeočkování po 3 - 4 týdnech. To je dostatečné, protože od 3 měsíce života má už zvíře plně vyvinutý imunitní systém.

Vakcinace koček proti vzteklině není ze zákona povinná, ale pokud se kočka pohybuje ve vnějším prostředí, určitě Vám očkování doporučujeme.

Zásady odčervení koťat  jsou stejné jako u štěňat. V dospělosti je pak kladen důraz na odčervení především koček žijících venku. Domácí kočky se pak odčervují také na základě vyšetření trusu, nebo preventivně každých 6 měsíců.

Prostředky k odčervení je možné koupit pouze u veterináře, nebo ve veterinárních lékárnách ve formě prášků, nebo odčervovacích past.

Odčervení, nebo-li zbavení vnitřních parazitů je důležité nejen kvůli zdraví zvířete, ale také proto, že velké množství parazitů je přenosných také na člověka.

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image