Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola SUPER ZOO / ...o akvaristice / Články / Jak krmit / Péče o akvárium před dovolenou

Péče o akvárium před dovolenou

Péče o akvárium před dovolenou

Psa nebo kočku můžeme na dovolenou vzít s sebou. Máte doma ale akvárium a lámete si hlavu s tím, jak ho zabezpečit? Nezoufejte, s našimi tipy to zvládnete.

Péče o akvárium před dovolenou

V podstatě jsou dvě možnosti. Buď můžete dohled na nádrž a krmení jeho obyvatel svěřit někomu blízkému nebo rodinnému příslušníkovi, ale pokud nebude znát alespoň základy péče o akvárium, může se mimo jiné stát, že ryby překrmí, voda se zkazí a může dojít k následnému úhynu ryb. Proto v každém případě doporučujeme veškeré informace důkladně sepsat.

Druhá možnost je řádná příprava před odjezdem a zajištění krmení rybek během vaší nepřítomnosti.

Co je potřeba udělat před odjezdem?

  • Týden před odjezdem doporučujeme odkalit 30-40 % vody, záleží na velikosti akvária a počtu ryb
  • Při odkalování rovnou vyčistíme filtr – samozřejmě pouze v odkalené vodě z akvária
  • Neděláme žádné velké zásahy do nádrže – nepřidáváme nové ryby, mohlo by se stát, že by do vaší nádrže zavlekli nějakou nemoc a opět by mohlo dojít k úhynu ryb během vaší nepřítomnosti, také nepřesazujeme a nepřidáváme nové rostliny atd.
  • Nezapomeneme na světlo. Musíme zachovat světelný režim a s tím nám pomohou spínací hodiny. Pozor, do spínacích hodin zapínáme pouze světlo. Filtr, topítko a případně další technika musí fungovat nepřetržitě.
  • Jak to bude s krmením? Zde máme více možností, jak to vymyslet. Buď pomocí automatického krmítka, které lze nastavit na krmení v určitém časovém rozmezí a navolíte si také množství krmiva. Krmítko, stejně jako spínací hodiny, doporučujeme zapojit alespoň týden před plánovaným odjezdem, abyste se ujistili, že vše funguje, jak má. Druhou možností jsou speciální krmiva, která se postupně rozkládají na menší části a jsou rybami zkrmovány postupně.
  • Jsou v nádrži živé rostliny? Pokud ano, tak stačí zachovat světelný režim, který je stejně důležitý jak pro život rostlin, tak rybiček v akváriu. Pokud máte v akváriu rostliny, které rostou rychleji, stačí je před odjezdem zastřihnout.
  • Přesvědčíme se, že akvárium je v dobrém stavu. Tím máme na mysli zdraví ryb, všechny prohlédneme, zda u nějakého jedince nejsou příznaky počínající nemoci. Zkontrolujeme funkčnost veškeré techniky a také přeměříme parametry vody, zda jsou v normě. V případě již delší dobu zaběhnutého akvária, které není přerybněné, by však nemělo dojít k žádnému nebezpečnému výkyvu, např. co se dusitanů týče.

 

Jedeme pryč na víkend

V případě odjezdu na 2-3 dny není nutná žádná významná příprava akvária. Nejdůležitější je zachování světelného režimu a krmení ryb (i když zdravé, dospělé ryby vydrží pár dní bez krmení v pohodě).

Krmení na dva dny může obstarat Tetra Weekend Futter. Jsou to tyčinky, které stačí vložit do akvária. Pomalu klesají ke dnu a umožňují tak stejnoměrné krmení ryb.

 

Jedeme pryč na více jak tři dny

Při odjezdu na více než 3 dny doporučujeme provést postup viz. „Co je potřeba udělat před odjezdem“. Až na 2 týdny vystačí krmivo Tetra Min Holiday. Jde o kompletní krmivo v gelové formě. Takže volbou je buď toto, nebo již zmiňované automatické krmítko. V případě dovolené delší než dva týdny určitě použijeme krmítko, pokud nemáme někoho, jak jsme již zmiňovali, kdo by rybky zvládal krmit.

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image