🚛 Doručení domů zdarma při nákupu nad 799 Kč. Sleva 10 % za vaši registraci.

🎁 15% SLEVA na váš nákup. Pouze do neděle. Slevový kód: sleva15 více informací

❗❗ COVID-19 informace: Všechny naše prodejny zůstávají otevřené. Těšíme se na vaši návštěvu.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Péče o akvárium

Akvárium, to je kousek vodního světa, který si můžeme vytvořit v našich domácnostech. Krásné akvárium se může stát nádhernou dekorací našeho domova, pohled na plavající rybičky uklidňuje naši mysl a přenese nás do úplně jiného světa. Aby vám však akvárium dělalo především radost, je potřeba se o něj i náležitě starat. Co však taková péče obnáší?

Péče o zaběhnuté akvárium

U zaběhnutého funkčního akvária je dobré hlídat parametry vody, aby nedošlo k nějakému nečekanému výkyvu. Pokud je potřeba, zvolíme na úpravu daného parametru konkrétní přípravek. Nejčastěji se upravuje pH, avšak může se stát, že vám stoupnou hodnoty dusitanů a následně i dusičnanů. To se stává často v případech, kdy je akvárium přerybněné. Tyto látky jsou pro ryby toxické, zejména dusitany, a v případě, že nebudete problém včas řešit, může dojít i k úhynu ryb.

Mezi běžnou péči určitě patří čištění skla, aby bylo stále pěkně čiré a umožňovalo bezchybný pohled na váš vodní svět. Za tímto účelem lze pořídit čisticí houbičky nebo praktické magnety.

Odkalování

Výkaly ryb společně s drobnými mechanickými nečistotami postupně klesají ke dnu, kde se rozkládají za pomoci bakterií. Abychom bakteriím ulevili a udržely hodnoty látek vznikajících rozkladem na minimální úrovni, jednou za čas akvárium odkalíme. Frekvence odkalování záleží na velikosti akvária, výkonu filtrace, množství a druhu ryb. Zpravidla se odkaluje 30 – 40% objemu vody. Zejména při chovu živorodek dochází k velké produkci výkalů, proto je potřeba odkalování častější. Za tímto účelem lze pořídit tzv. odkalovače, které vám nasají detrit (rozložené odpadní látky, krmivo či zbytky rostlin) na dně a připojenou hadičkou jej odvedou do přistaveného kýble. Při odkalování tak dochází i k odpuštění vody.

 

Po odkalení je dobré vyčistit i filtr:

 • molitan propláchneme v kyblíku s odkalenou vodou, abychom z něj dostali hrubší nečistoty, ale abychom nezničili potřebné bakterie, které v něm žijí. Z tohoto důvodu jej nikdy neproplachujeme pod tekoucí kohoutkovou vodou
 • pokud máme ve filtru i jiná média, např. keramické kroužky, propláchneme je také
 • nezapomeneme vyčistit vrtulku filtru a dutinu, v níž je umístěná, jinak by se nám mohlo stát, že se zanese a vrtulka se bude zadrhávat. Filtr by tak ztratil na výkonnosti a mohl by časem přestat fungovat úplně. Následně vše vrátíme na své místo.

Péče o rybky

I rybky potřebují naši péči a pozornost k tomu, aby dobře prospívaly. Spokojené rybky jsou ty, které žijí v odpovídajících podmínkách, tzn. v hejnu „mezi svými“ a ve vodě, která odpovídá jejich nárokům (PH a teplota vody).

Kromě pravidelného a kvalitního krmení je potřeba rybky sledovat, zda nevykazují nějaké známky nemoci.

Mezi nejčastější problémy patří:

 • plísně
 • bakteriální rozpad ploutví
 • krupička

Nemoci se obvykle projevují u jedinců s oslabenou imunitou. Na imunitu má vliv stres, proto dbáme na to, aby akvárium poskytovalo rybkám vhodné a bezpečné prostředí – jak jsme již výše zmínili, hlídejte parametry vody a včas odkalujte. Zároveň nepřerybňujte a nedávejte do společného akvária druhy rybek, které se vzájemně nesnesou.

Co dělat, když nemoc propukne?

Nemusí být nic ztraceno, pokud si problému včas všimneme. Pokud jste již zkušenější a poznáte příčinu, můžete podle toho zvolit vhodné léčivo. V opačném případě je potřeba, abyste v obchodě co nejpřesněji popsali vzniklý problém, ideálně měli i fotografii postižené rybky, aby personál mohl co nejlépe odhadnout příčinu a doporučit vám správný přípravek.

Péče o rostliny

Ačkoliv můžete zvolit do akvária bezúdržbové umělé rostliny, volba živých je vždy lepší. Živé rostliny vám vytvoří skutečně přirozené prostředí a vaše rybky to ocení.

Na co dbát při sázení do akvária?

 • rostliny s pomalým růstem a nižším vzrůstem sázejte do popředí
 • rychle rostoucí a vysoké rostliny umisťujte do zadní části akvária.

Pokud jste začátečníci, nechte si v obchodě poradit, které rostliny nemají vysoké nároky a péči o ně tak zvládne i laik. Takové rostlinky vám většinou budou růst i bez vaší aktivní podpory, ale rozhodně nic nezkazíte tím, když jim dopřejete výživu.

 • Nejčastěji rostlinám poskytujeme oxid uhličitý neboli CO2, přičemž pro začátečníky je dostačující v tekuté formě, kdy se do akvária nalije příslušné množství daného přípravku.
 • Dále můžete přidat i minerální hnojivo a máme na výběr z pevné hmoty, např. ve formě tyčinek nebo tabletek, tak i z tekuté formy, kterou opět nalijete v příslušném množství do akvária. Nepřekračujte však doporučené dávkování, neboť nadbytek živin neznamená lepší růst. Naopak, rostlinám by takový nadbytek mohl i uškodit a podpořilo by to rozvoj řas.

Řasy v akváriu

Mezi nejčastější problémy při péči o akvárium patří vznik a rozvoj řas. K tomu dochází obvykle ze tří důvodů, mezi které patří nevhodné a nadměrné osvětlení, nadbytek živin ve vodě a nedostatek živých rostlin, které jsou konkurenty řas.

Co využít jako prevenci proti řasám, případně k jejich likvidaci?

 • speciální přípravky
 • druhy ryb, které se řasami živí. Mezi nejznámější a nejběžnější patří parmička černopruhá
 • vysazení živých rostlin nám v boji s řasami může výrazně pomoci, neboť rostliny budou spotřebovávat látky, které ke svému růstu potřebují i řasy. Vždy je však vhodné řešit přímo příčinu, aby se vám řasy vůbec netvořili nebo jen v naprosto minimálním množství.

Závěrem

Může se zdát, že péče o akvárium je náročná. Po osvojení správných technik krmení a celkové péče však zjistíte, že to není tak složité a rozhodně ta trocha námahy stojí za tu radost, kterou vám bude akvárko poskytovat. A kdo ví, třeba se vám podaří chované rybky i rozmnožit a budete se moci radovat ze zrodu nového života.  

 

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image