Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o kočkách / Články / Šanta kočičí: Proč ji kočky tak milují?

Šanta kočičí: Proč ji kočky tak milují?

Šanta kočičí: Proč ji kočky tak milují?  title=

Šanta kočičí je bylinka, kterou kočky naprosto zbožňují. Lidé ji už od pradávna přezdívají „kočičí droga“, jelikož její vůni kočky nedokážou odolat. Navíc má na některé z nich docela zvláštní účinky, obsahuje totiž těkavou látku nepelakton, která na ně působí jako halucinogen. Ale nemusíte se bát, je zcela neškodná jak pro kočky, tak i pro jejich majitele.  My vám teď o této rostlině a jejím efektu na kočičí chování povíme víc! A také vám poradíme, jak kočku šantou potěšit.


Účinky šanty

Předně je nutno říct, že ne každá kočka na šantu reaguje. Zatímco se jedna kočka extaticky a rozkošnicky válí po zádech a ukazuje vám radostí své bříško, jiná může libou vůni této bylinky naprosto ignorovat. Obvykle ale šanta zvíře potěší a zhruba na 15 minut ho povzbudí k aktivitě. Pokud se kočka v šantě převaluje, snaží se tím zvýšit její účinnost. Uvolňuje tím totiž z rostliny více nepelaktonu, který její zážitek z šanty ještě zintenzivní. Efektu šanty se využívá i při výrobě hraček, do nichž se bylina přidává, aby se staly pro kočky atraktivnější.  

Povzbuzení ke hře

Kočka pod „vlivem“ šanty většinou touží něco škrabat či kousat. Proto když pořídíte nějakou novou hračku či škrabadlo, je dobré na něj trochu šanty nasypat. Mnohem praktičtější je však škrabadlo či hračku postříkat sprejem s obsahem šanty, nadělá totiž méně nepořádku. Šanta ve spreji je velmi intenzivní, proto doporučujeme pořídit si i zásoby té sušené, která bude kočku aktivizovat postupněji.  Jak ale bylo zmíněno již výše, lze koupit hračky, které už šantu obsahují. U koček jsou velmi oblíbené například chrastící myšky, šustící hadi či šidítka, která jsou díky bylince pro kočky velmi atraktivní a probouzí v nich lovce. Pořiďte vaší kočce jednu z těchto hraček a sledujte, jak ji radostně kouše, kope, škrábe či nosí po bytě za hlasitého mňoukání jako svou kořist! 

Řízené škrabání

Má vaše kočka nepěkný zvyk škrabání všeho, co není pro škrabání určené? Pořiďte škrabadlo s přidanou šantou a uvidíte, že brzy zapomene i na váš oblíbený gauč. Takovou sílu má „kočičí droga“. Dejte si ale pozor, aby bylo škrabadlo od nábytku trochu dále, kočka v extázi by se totiž mohla „splést“ a škrabat vše, na co přijde. 


Když je třeba kočku trochu uklidnit

Zatímco vůně šanty kočku zaktivizuje, při jejím požití je efekt opačný. Právě proto když vidíte kočku v přírodě, která se povaluje v této rostlině a zároveň ji olizuje a přežvykuje, vypadá, že je opravdu pod vlivem drogy. Pozřená šanta totiž působí jako sedativum. Potřebujete-li tedy vaši kočku malinko zklidnit, pořiďte jí pochoutku se šantou kočičí. Nemusíte se bát, že z vaší kočky uděláte závisláka, v rozumném množství může z šanty mít jen prospěch a radost!


A na závěr pro vás máme malý tip – pokud máte zahrádku nebo balkón, neváhejte a pořiďte si živou rostlinku. Šanta totiž funguje nejen na kočky, ale také jako přírodní repelent proti komárům a švábům! 

Komentáře