SuperZoo

Jak na chov agamy vousaté

Agama vousatá je považována za jednoho z nejoblíbenějších plazů pro terarijní chov. Je však tento mazlíček vhodný i pro začínajícího chovatele? Jaké terárium potřebuje a jak ho vybavit tak, aby se v něm agama cítila jako doma?

Vzhled a velikost

Agama pochází z vnitrozemí Austrálie, jejím biotopem jsou stepi, polopouště a řídké lesy. Přirozeně se vyskytuje především v šedé barvě, avšak barevných variací je celá řada – od žluté, oranžové až po cihlově červenou. Svým dlouhým ocáskem, pichlavými šupinkami a vousy připomíná malého draka. V průměru může dorůst do délky 40 až 60 cm a dosahuje hmotnosti kolem 280 až 500 g. Má silné a svalnaté nohy zakončené pěti prsty s pazoury, díky nimž udržuje stabilitu a dokáže rychle utíkat.

Agama je dobrý lezec. Přirozeně má po stranách řadu ostnů, avšak existuje i vyšlechtěný druh bez nich. Pro Agamu je typická její mimořádně hrubá kůže na zádech, která ji chrání před UV zářením, zraněními i ztrátou tekutin – což je v jejím přirozeném prostředí naprostá nutnost. Když se ocitne v potenciálním nebezpečí, dokáže nafouknout svůj ostnatý krk, aby odstrašila nepřítele. V případě ohrožení krk také zčerná, jinak je však agama klidná a zachovává si svou přirozenou barvu.

Na trojúhelníkové hlavě se na stranách nacházejí oválné otvory, které těmto ještěrům slouží jako sluchový orgán. Na vrcholku hlavy mají agamy takzvané "třetí oko", které vnímá světlo a stín. Díky němu v přírodě zaznamenávají přelet pro ně nebezpečného ptáka.

Terárium a chov

Agama je plaz, který je náročný na prostor. Terárium pro jednoho jedince by mělo být orientováno na délku s minimálními rozměry 90 x 45 x 45 cm. Pokud se rozhodnete chovat pár, počítejte s rozměry minimálně 120 x 45 x 45 cm. Avšak jako u každého jiného zvířete, i zde platí, že čím více prostoru agamě poskytnete, tím lépe.

Agamy milují teplé, slunečné a suché počasí. Jsou velmi inteligentní, a aby nezlenivěly, potřebují mít okolo sebe dostatek podnětů. Tomu je samozřejmě třeba přizpůsobit i terárium. Mělo by být členité, s dostatkem úkrytů a ploch na vyhřívání.

Terárium by mělo mít také prostor pro běhání či lezení. To lze snadno vyřešit přidáním větví nebo kořenů. Agamy v teráriu rostliny nutně nepotřebují, ale mohou je hezky doplnit a zajistit autentičtější prostředí. Pokud se rozhodnete pro přidání rostlin, vhodné jsou například sukulenty nebo agáve.

Jako podestýlka dobře poslouží písek, ale pozor – musí být neprašný, aby agamě nezpůsobil dýchací problémy. Terárium denně udržujte a čistěte od trusu. Do terária je vhodné umístit plochou misku s vodou, která může být i větší. Agamy se totiž rády osvěžují a mohou tak nasát vlhkost skrz pokožku do těla. Miska by měla být umístěna na chladnější straně terária, aby nezvyšovala vlhkost prostředí.

Agamy jsou náročné na osvětlení. Potřebují intenzivní UVB osvětlení, které můžete zajistit UVB trubicemi či žárovkami. V létě by měl světelný režim trvat přibližně 12 hodin, na jaře a na podzim postačí 10 hodin svícení. Teplota v teráriu by měla mít tzv. teplotní gradient – na jedné straně vyšší teplotu a na opačné straně nižší teplotu.

Teplota přes den by měla dosahovat v průměru 27–32 °C: na teplé straně 32–33 °C, pod zdrojem světla se může vyšplhat na 40 °C. Na chladné straně 26–27 °C, v noci by měla klesnout na 23–25 °C. Doporučená vlhkost vzduchu je okolo 35–50 %, protože jejich přirozeným prostředím jsou polopouště, a vyšší vlhkost by pro ně nebyla vhodná. Teplotu i vlhkost můžete sledovat pomocí teploměrů a vlhkoměrů.

Strava

Agama je všežravý ještěr. Její stravu by tedy měly tvořit cvrčci, sarančata, švábi a červi. S červy však opatrně – obsahují spoustu tuku, a proto bychom je měli podávat jen jako občasné zpestření stravy. Agamy si pochutnají i na zelenině (listy čekanky, kapusty, pampelišky…) a ovoci (jablka, jahody…).

Mladé agamy je třeba denně krmit živou potravou, doplněnou o zeleninu. Dospělé agamy krmíme na denní bázi zeleninou, doplněnou o živou potravu 2–3× do týdne. Agamám bychom měli do stravy přidávat i minerální látky. Důležitý je zejména vápník – ten můžete podávat 2× týdně, ostatní vitamíny jednou za týden.

Péče

Péče o agamu není při dodržování základních pravidel náročná a zvládne ji i začínající chovatel. Jsou to velmi působivá a společenská zvířata – dokonce se nezřídka můžete setkat i s tím, že jakmile si na vás agama zvykne, bude kontakt s vámi sama vyhledávat.

Asi vás nepřekvapí, že nejjednodušeji si agamu ochočíte pomocí potravy. Při manipulaci s agamou ale buďte opatrní. Dokud si na vás nezvykne, zbytečně ji nestresujte a dejte ji dostatek času na průzkum prostředí a seznámení se s ním.


Agamy můžete chovat jako jednotlivce, pár i skupinu (2 samice a 1 samec, takzvaný harém). Není však vhodné chovat dva samce v jednom teráriu. Pokud se rozhodnete agamu chovat jako jednotlivce, vhodnější je výběr samce – samice často mívají problémy se zadržováním snůšky. Při chovu skupiny dbejte na to, aby byli všichni jedinci v teráriu stejné velikosti. U tohoto druhu se totiž vyskytuje kanibalismus.


Jestliže si chcete pořídit netradiční a velmi společenské zvířátko, agama bude pro vás tím pravým společníkem. Pokud jí dáte vše, co potřebuje, oplatí vám to láskou a dlouhým, spokojeným životem!

Vypracovali: Terézia Mintúchová, Specialista vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů Super zoo, Zoltán Kovács, asistent prodeje Super zoo Šamorín.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Agama