Z milé vrnící kočky se může stát velmi nepříjemný spolubydlící. Útoky koček sice nejsou tak radikální a časté jako útoky způsobené psy, nicméně život dokáží znepříjemnit stejně. Jak si poradit s agresivní kočkou zjistíte v našem článku.
Kočky jsou zvířata, která dávají výrazně najevo, pokud je v jejich okolí něco jinak. Mohou začít být nečistotné po příchodu nového člena rodiny (dítě, pes, jiná kočka..) nebo se mohou uchýlit k agresivitě.
Žádná změna chování není bez příčiny, a proto je třeba pátrat – někdy dokonce velmi důkladně, protože kočičí duše je citlivá na jakékoliv změny kolem sebe. Proto na úplném začátku, než začnete kupov
at různé prostředky k uklidnění kočky zjistěte, kde je tzv. ukryté „jádro pudla“. Bez toho se bohužel z místa nehnete a chování kočky nevyřešíte.
My lidé máme tendenci potíže s chováním naší kočky přehlížet, respektive přehlížet problémy, které způsobují takovou změnu v chování kočky.
Agrese ze strachu, trauma z minulosti – v tomto případě musíte zjistit, čeho konkrétně se kočka bojí a poté je dobré se poradit s kočičím behavioristou nebo zkušeným chovatelem.
Bolest, onemocnění – tady je dobré diagnostikovat problémy, jaké kočka má (bolestivá část těla, průjem, onemocnění kůže atd.) a poté není na co čekat a vyrazit k veterináři.
Nový člen rodiny – pořízení druhé kočky doporučujeme vždy řádně zvážit předem. Kočky jsou zvířata, která mají ráda svůj klid a obzvláště starší kočky mají s nováčkem problém. Pokud pořízení druhé kočky zvažujete, přečtěte si náš článek na toto téma.
Agrese při hraní, mazlení – v této situaci je dobré vypozorovat, kdy má kočka „dost“ a její chování by se mohlo tzv. přetočit o hravosti či mazlivosti k agresi. Určitě nedoporučujeme kočky nikdy jako kotě „roztomile“ dráždit při hraní prstem nebo rukou. Takovou divokou hru si kočka může zafixovat jako loveckou hru, při které hranice určuje ona. A to je špatně. I když je to někdy složitější, hranice a pravidla byste měli nastavovat vy.
Znuděná kočka – pořiďte členité a vysoké škrabadlo a odpočívadlo, kočka potřebuje mít výhled (vysoko položená pozorovatelna) a možnosti pohybu, dále pořiďte dostatek hraček a kočce denně věnujte čas na společnou hru.
Nečistotnost – pokud kočka vykonává potřebu tam, kde nemá, je třeba se opět zamyslet nad příčinou. Může jít o nového člena rodiny nebo dokonce i nahrazení oblíbeného kusu nábytku. S nečistotností lze bojovat pomocí sprejů, které kočce „nevoní“ nebo se ve složitějších případech opět obraťte na behavioristou.
Ačkoliv je život s agresivní kočkou složitý, nikdy kočku nesmíte fyzicky trestat. Vše byste jen zhoršili. Nicméně pokud vaše kočka např. „zaútočí“ na návštěvu, můžete na ní stříknout vodu z rozprašovače, zatleskat či zapískat na píšťalu. To jsou pro kočky nepříjemné zvuky a pravděpodobně ji donutí přestat v nežádoucí činnosti. Doporučujeme naučit kočku reagovat na zvýšený, káravý hlas. Ideální je slovo „NE“, jehož význam se kočka zvládne rychle a dobře naučit.
Kočky mají dobrou paměť, takže pokud byste jim něco udělali (plácnutí, vytahání za kůži na krku apod.), tak nejen, že ztratíte jejich důvěru, ale můžete pravděpodobně očekávat „odvetu“, třeba v podobě nečistotnosti.