🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód SUPERDAYS. Více informaci.

📱 Stáhněte si novou mobilní aplikaci Super zoo. Více informaci.

🐾 Mega výprodej, slevy 50 % a více.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o akvaristice / Články / Axolotl mexický, neobvyklý mazlíček do akvária

Axolotl mexický, neobvyklý mazlíček do akvária

Axolotl mexický je velice zajímavý obojživelník, který pochází z jezer Lago de Chalco a Lago de Xochomilco v Mexiku. Jeho jméno pochází z aztéčtiny a mohli bychom ho přeložit jako „vodní pes“. Nenechte se ale mást - se psem nemá  nic společného. Jak se o tohoto mazlíčka správně starat, aby se mohl dožít svých neuvěřitelných 20 let?  

Co je dobré vědět o axolotlovi 

Pokud byste axolotla hledali v přírodě, nejčastěji by měl černé nebo šedé zbarvení. V zajetí chováme ale různé barevné variace, velmi oblíbení jsou hlavně albíni. Axolotl má nápadné keříčkovité žábry, díky nimž si vysloužil přezdívku vodní dráček. Tento podivuhodný tvor dorůstá do velikosti zhruba 25–30 cm a může vážit až 300 g. Je zajímavý tím, že má schopnost obnovovat ztracené části těla. Další zajímavostí je, že axolotl klidně může strávit celý život ve stádiu pulce, kdy je ale zároveň pohlavně dospělý a schopný rozmnožování. Pokud projde kompletní metamorfózou, stane se z něj suchozemský tvor. To se ale stává málokdy a v zajetí lze tohoto stavu dosáhnout pouze uměle, podáváním hormonů ze štítné žlázy.  

Jak a kde axolotla chovat 

Axolotla chovejte v akváriu o objemu alespoň 80 l dle velikosti jedince. Při výběru akvária myslete na velikost dna, vhodná jsou akvária orientovaná na šířku. Na dno je vhodné umístit štěrk s větší zrnitostí než je axolotlova tlama nebo pár oblázků. Velmi jemný písek může způsobit ucpání.  A pokud chcete přidat rostliny, sáhněte po hrubolistých druzích s pevnými kořeny, neboť axolotl rád rejdí po dně a rostlinky tak může vyhrabávat. Nedoporučujeme k axolotlovi přidávat další druhy zvířat ani akvarijních ryb, neboť by se rybky mohli velmi rychle stát jeho potravou. Někteří chovatelé však cíleně dopřávají živé rybky jako zpestření v krmivu. 

Axolotlovi vyhovuje tvrdá voda s hodnotou pH 7 a více. Teplota vody by měla mít mezi 14 a 18 °C. Vyšší teploty mu nedělají dobře a mohou způsobit citlivost na různá onemocnění. Ve vodě okolo 12 °C snižují svou aktivitu, zpomalí svůj metabolismus a nepřijímají potravu. V těchto podmínkách obvykle dochází k rozmnožování. Do akvária nezapomeňte umístit filtr. Na čistotu vody jsou tato zvířata velmi citlivá! Vzduchování není pro axolotly nutné. 

Krmení 

Jak již bylo zmíněno výše, axolotl je tvor masožravý. Ve volné přírodě si nejčastěji pochutnává na rybičkách, nitěnkách, patentkách či plžích. Dopřát mu také můžete larvy, komáry, žížaly či šváby. Některé zdroje uvádí, že lze krmit i myšími holaty, to ale nedoporučujeme, neboť teplokrevní živočichové mají tuk, který by mohl axolotlovi způsobit zdravotní komplikace. Axolotla krmte pinzetou. Mladší jedince je třeba krmit denně, dospělejším už pak stačí krmit jen 1–2x týdně.  

 

 


 

 

Komentáře