0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o akvaristice / Články / Běžný život / Betta splendens – Bojovnice pestrá

Betta splendens – Bojovnice pestrá

Často se stává, že některé z dětí nebo i dospělých zatouží po živém tvoru a nechce pejska ani králíka. Také už jste slyšeli ono: „Mamííí tak alespoň rybičku!“ Řeknete „Dobrá, pořídíme akvárium“. Nicméně s akváriem jsou spojené nemalé starosti a i počáteční investice nejsou vždy malé. Betta splendens neboli Bojovnice pestrá je jednou z variant jak mít nenáročnou, ale krásnou rybku v malém jednoduchém akváriu. 

Původ a charakteristika

Tato překrásná rybička původem z Thajska vyniká svými různorodými barevnými variacemi díky šlechtění a vybrat se dá i z různých tvarových forem. Její průměrná délka je 6 cm a dožívá se většinou 2 - 3 let. Samice jsou menší a mají menší ploutve, samci jsou mnohem nápadnější a výraznější. Jednoduchost v jejím chovu spočívá především v nadžaberním orgánu, kterému se říká labyrint. Ten umožňuje dýchat kyslík ze vzduchu a proto není potřeba mít v akváriu vzduchování. Své žábry ovšem používá také stejně jako ostatní ryby, jen v podstatně menší míře. Je také zvyklá na poměrně nepříznivé podmínky stojatých vod, takže není třeba filtrace. Teplota vody by měla být v rozmezí 25 - 28 °C. Akvárium by nemělo stát na místě, kde je průvan, nebo náhlé změny teplot (otevřené okno v zimě atd.). Občasná pěna na hladině vody není známkou nečistoty, nýbrž se jedná o pěnové hnízdo, které tvoří samci pro své potomstvo.  

Agresivita a snášenlivost

Jediná nevýhoda této rybičky je, že samce je nutno chovat samostatně, kvůli jejich agresivitě k ostatním členům svého druhu. Nedoporučují se ani do společenských nádrží k jiným závojovým rybám například pavím okům, jelikož jejich dlouhé barevné ploutve je lákají ke kousnutí. Tyto rybky jsou totiž v Thajsku používány pro boj, na který se vsází stejně jako na mnohem známějších kohoutích zápasech. 

Vybavení

Pro chov bojovnic se často používají menší akvária, nazývaná bettária či betárka, která mohou sloužit z počátku na seznámení s rybkou, transport nebo jiný krátkodobý pobyt rybky. Mnohem vhodnější jsou ale akvária s minimálním objemem 20 -30 l (i zde platí čím větší, tím lepší). Tento druh rybky sice není příliš náročný na prostor a kvalitu vody, ale v našem zájmu by mělo být poskytnout jim co možná nejlepší životní podmínky. V pěstírnách se bojovnice chovají v malých kelímkách či nádobách, které mají minimální objem. Neboť bojovnice pochází z klidných stojatých vod, není vhodné umísťovat do akvária filtr se silným prouděním vody. Pokud máme malé akvárium (betárko), tak zpravidla bývá bez filtru. Čištění probíhá výměnou vody a je nutné používat odstátou vodu, kterou je nutné upravit pomocí akvarijních přípravků, které zbaví vodu nežádoucích látek a chrání sliznice ryb (např. Aqua Safe od Tetry). Ve větších nádržích používáme akvarijní filtry, které zpravidla zajištují mechanickou, biologickou a chemickou filtraci vody.

 

Často se stává, že v obchodě vidíte bettu aktivní, která má roztažené ploutve a plave a pak jste zklamaný, když u vás doma v malém bettáriu většinu času odpočívá a myslíte si, že s ní něco je. Není třeba se však obávat nemoci. Bývá to způsobené tím, že v obchodech jsou betty umísťované do akvárií, které mají místo jedné stěny zrcadlo a agresivní samci se v zrcadle vidí a mají tendenci ve výhružném gestu roztahovat ploutve a útočit sami na sebe. Je to ovšem jen proto, aby zákazníci rybku dobře viděli a mohli si ji prohlédnou v celé její kráse.

Chemie

K dostání je také samostatně prodejná chemie na úpravu vody pro betty a krmivo jak vločkové tak i v granulované podobě. Více se ovšem doporučuje granulované, jelikož u vločkového krmiva se hůře odhadne dávka a nespotřebované krmivo v akváriu zbytečně kazí vodu. Krmit lze i mraženým krmivem, například tzv. patentkami, což jsou larvy pakomárů. To se ovšem prodává po balení ve formě malých mražených kostiček a jedna rybička určitě nespotřebuje za den kostičku celou, takže je třeba kousek odštípnout, nebo kostičku rozmrazit celou a zbytek zkrmit případně jiným rybám, pokud máte i klasické akvárium. 

Péče o tuto rybu je skutečně nenáročná. Stačí jí jednou týdně vyměnit vodu a proprat písek. Nová voda by měla být 24h odstátá. Krmit je dobré každý den, ale pouze tak, aby krmivo nepadalo na dno.

Betta Bojovnice je jednou z nejoblíbenějších okrasných ryb už díky svým barevným variacím a často tvoří krásný živý doplněk interiérů. Díky své nenáročnosti bývá vděčným dárkem k jakékoliv příležitosti.

Doporučené produkty

Komentáře

 • 1
  Markéta K dne 14. 12. 2020
  Dobrý den, rádi bychom tímto poděkovali panu Janovi z prodejny na Zličíně, který nám velmi ochotně poradil s výběrem rybky i všech doplňků. Dlouho jsme se nesetkala s tak milým prodejcem :-)
 • 2
  Super zoo dne 18. 1. 2021
  Dobrý den, děkujeme, to nás těší a pochvalu jsme předali :)
 • 3
  Maria dne 14. 12. 2020
  Dorý deň chcela by som sa spýtať my máme doma jedného samca betty bojovnice máme 25litrové skvárium mohli by sme k nemu dokúpiť 1-2 samice bojvnice? Nič by si neurobili?
 • 4
  Super zoo dne 18. 1. 2021
  Dobrý den, samice lze se samcem chovat pouze v dostatečně velké nádrži (dejme tomu 54 litrů), ale ani to nebývá jistota, že samec samice nebude uhánět nebo naopak, často se děje, že samice útočí na samce. Jednu samici v menším akváriu samec s jistotou užene. Takže do společenského akvária doporučuji samice a samce zvlášť, do akvária o objemu minimálně 10 litrů.
 • 5
  Olga Zitová dne 24. 11. 2020
  Dobry den, poridili jsme bettu a nevim jiste jak cistit akvarko speavne. Nekdo rika ze pokazde menit 1/3 vody a nekdo roka, ze jednou za mesic se musi vymenit cela. Jak to je ? Mame akvarko na 20 litru. A jeste dotaz, musim pri vymene do nove vody v pripade vymemy 1/3 kapat ten pripravek water safe? Nebo jen kdyu se meni cela voda?
 • 6
  Super zoo dne 26. 11. 2020
  Dobrý den, doporučujeme 1x za měsíc (nebo podle potřeby v případě většího znečištění) odkalovat akvárium. Nikdy neměňte všechnu vodu. Odkaluje se zpravidla 30-40% vody.
 • 7
  Eda Hartwich dne 5. 11. 2020
  Dobrý den, mám otázku zda mohu mít betu bojovnici v páru v akváriu i s dalšími doporučovanými rybami?
 • 8
  Super zoo dne 9. 11. 2020
  Dobrý den, buď samce samotného nebo více samic, jednu samici by samec pravděpodobně uhnal. Někdy se ale stane i to, že samice jdou proti samcovi, tak jen bychom doporučovali obezřetnost a případné oddělení samce. Ve větších nádržích by to ale neměl být problém.
 • 9
  Dominika Baletova dne 15. 10. 2020
  Dobrý den. Chci pochválit Vaše zaměstnance z Příbrami, byli velmi milý a ochotný děkuji
 • 10
  Super zoo dne 27. 10. 2020
  Dobrý den, děkujeme, pochvalu jsme předali :).