Po - Pá: 8:00 - 16:30
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola SUPER ZOO / ...o akvaristice / Články / Běžný život / Betta splendens – Bojovnice pestrá

Betta splendens – Bojovnice pestrá

Často se stává, že některé z dětí nebo i dospělých zatouží po živém tvoru a nechce  pejska ani králíka. Také už jste slyšeli ono: „Mamííí tak alespoň rybičku!“ Řeknete „Dobrá, pořídíme akvárium“.  Nicméně s akváriem jsou spojené nemalé starosti a i počáteční investice nejsou vždy malé. Betta splendens neboli Bojovnice pestrá je jednou z variant jak mít nenáročnou, ale krásnou rybku v malém jednoduchém akváriu. 

Původ a charakteristika

Tato překrásná rybička původem z Thajska vyniká svými různorodými barevnými variacemi díky šlechtění a vybrat se dá i z různých tvarových forem. Její průměrná délka je 6 cm a dožívá se většinou 2 - 3 let. Samice jsou menší a mají menší ploutve, samci jsou mnohem nápadnější a výraznější. Jednoduchost v jejím chovu spočívá především v nadžaberním orgánu, kterému se říká labyrint. Ten umožňuje dýchat kyslík ze vzduchu a proto není potřeba mít v akváriu vzduchování. Své žábry ovšem používá také stejně jako ostatní ryby, jen v podstatně menší míře. Je také zvyklá na poměrně nepříznivé podmínky stojatých vod, takže není třeba filtrace. Teplota vody by měla být v rozmezí 25 - 28 °C. Akvárium by nemělo stát na místě, kde je průvan, nebo náhlé změny teplot (otevřené okno v zimě atd.). Občasná pěna na hladině vody není známkou nečistoty, nýbrž se jedná o pěnové hnízdo, které tvoří samci pro své potomstvo.  

Nechce se vám číst? Poslechněte si článek v audio verzi

Agresivita a snášenlivost

Jediná nevýhoda této rybičky je, že samce je nutno chovat samostatně kvůli jejich agresivitě k ostatním členům svého druhu. Nedoporučují se ani do společenských nádrží k jiným závojovým rybám například pavím okům, jelikož jejich dlouhé barevné ploutve je lákají ke kousnutí. Tyto rybky jsou totiž v Thajsku používány pro boj, na který se vsází stejně jako na mnohem známějších kohoutích zápasech. 

Vybavení

V dnešní době je na trhu nemálo produktů, které jsou určeny přímo pro chov Bojovnic. Speciální akvária pro jejich chov se nazývají bettária. Většinou jsou z plastu a bez výbavy, kterou tyto ryby nepotřebují pouze s malým balením štěrku, základním krmením a chemií na úpravu vody.

Pro chov bojovnic se často používají menší akvária, nazývaná bettária či betárka, která mohou sloužit z počátku na seznámení s rybkou, ale mnohem vhodnější jsou akvária s minimálním objemem 20l (i zde platí čím větší, tím lepší). Tento druh rybky sice není příliš náročný na prostor a kvalitu vody, ale v našem zájmu by mělo být poskytnout jim co možná nejlepší životní podmínky. V pěstírnách se bojovnice chovají v malých kelímkách či nádobách, které mají minimální objem. Neboť bojovnice pochází z klidných stojatých vod, není vhodné umísťovat do akvária filtr se silným prouděním vody. Pokud máme malé akvárium (betárko), tak zpravidla bývá bez filtru. Čištění probíhá výměnou vody a je nutné používat odstátou vodu, kterou je nutné upravit pomocí akvarijních přípravků, které zbaví vodu nežádoucích látek a chrání sliznice ryb (např. Aqua Safe od Tetry). Ve větších nádržích používáme akvarijní filtry, které zpravidla zajištují mechanickou, biologickou a chemickou filtraci vody.

Často se stává, že v obchodě vidíte bettu aktivní, která má roztažené ploutve a plave a pak jste zklamaný, když u vás doma v malém bettáriu většinu času odpočívá a myslíte si, že s ní něco je. Není třeba se však obávat nemoci. Bývá to způsobené tím, že v obchodech jsou betty umísťované do akvárií, které mají místo jedné stěny zrcadlo a agresivní samci se v zrcadle vidí a mají tendenci ve výhružném gestu roztahovat ploutve a útočit sami na sebe. Je to ovšem jen proto, aby zákazníci rybku dobře viděli a mohli si ji prohlédnou v celé její kráse.

Chemie

K dostání je také samostatně prodejná chemie na úpravu vody pro betty a krmivo jak vločkové tak i v granulované podobě. Více se ovšem doporučuje granulované, jelikož u vločkového krmiva se hůře odhadne dávka a nespotřebované krmivo v akváriu zbytečně kazí vodu. Krmit lze i mraženým krmivem, například tzv. patentkami, což jsou larvy pakomárů. To se ovšem prodává po balení ve formě malých mražených kostiček a jedna rybička určitě nespotřebuje za den kostičku celou, takže je třeba kousek odštípnout, nebo kostičku rozmrazit celou a zbytek zkrmit případně jiným rybám, pokud máte i klasické akvárium. 

Péče o tuto rybu je skutečně nenáročná. Stačí jí jednou týdně vyměnit vodu a proprat písek. Nová voda by měla být 24h odstátá. Krmit je dobré každý den, ale pouze tak, aby krmivo nepadalo na dno.

Betta Bojovnice je jednou z nejoblíbenějších okrasných ryb už díky svým barevným variacím a často tvoří krásný živý doplněk interiérů. Díky své nenáročnosti bývá vděčným dárkem k jakékoliv příležitosti.

Doporučené produkty

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image