Po - Pá: 7:00 - 18:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o akvaristice / Články / Běžný život / Betta splendens – Bojovnice pestrá

Betta splendens – Bojovnice pestrá

Často se stává, že některé z dětí nebo i dospělých zatouží po živém tvoru a nechce pejska ani králíka. Také už jste slyšeli ono: „Mamííí tak alespoň rybičku!“ Řeknete „Dobrá, pořídíme akvárium“. Nicméně s akváriem jsou spojené nemalé starosti a i počáteční investice nejsou vždy malé. Betta splendens neboli Bojovnice pestrá je jednou z variant jak mít nenáročnou, ale krásnou rybku v malém jednoduchém akváriu. 

Původ a charakteristika

Tato překrásná rybička původem z Thajska vyniká svými různorodými barevnými variacemi díky šlechtění a vybrat se dá i z různých tvarových forem. Její průměrná délka je 6 cm a dožívá se většinou 2 - 3 let. Samice jsou menší a mají menší ploutve, samci jsou mnohem nápadnější a výraznější. Jednoduchost v jejím chovu spočívá především v nadžaberním orgánu, kterému se říká labyrint. Ten umožňuje dýchat kyslík ze vzduchu a proto není potřeba mít v akváriu vzduchování. Své žábry ovšem používá také stejně jako ostatní ryby, jen v podstatně menší míře. Je také zvyklá na poměrně nepříznivé podmínky stojatých vod, takže není třeba filtrace. Teplota vody by měla být v rozmezí 25 - 28 °C. Akvárium by nemělo stát na místě, kde je průvan, nebo náhlé změny teplot (otevřené okno v zimě atd.). Občasná pěna na hladině vody není známkou nečistoty, nýbrž se jedná o pěnové hnízdo, které tvoří samci pro své potomstvo.  

Agresivita a snášenlivost

Jediná nevýhoda této rybičky je, že samce je nutno chovat samostatně, kvůli jejich agresivitě k ostatním členům svého druhu. Nedoporučují se ani do společenských nádrží k jiným závojovým rybám například pavím okům, jelikož jejich dlouhé barevné ploutve je lákají ke kousnutí. Tyto rybky jsou totiž v Thajsku používány pro boj, na který se vsází stejně jako na mnohem známějších kohoutích zápasech. 

Vybavení

Pro chov bojovnic se často používají menší akvária, nazývaná bettária či betárka, která mohou sloužit z počátku na seznámení s rybkou, transport nebo jiný krátkodobý pobyt rybky. Mnohem vhodnější jsou ale akvária s minimálním objemem 20 -30 l (i zde platí čím větší, tím lepší). Tento druh rybky sice není příliš náročný na prostor a kvalitu vody, ale v našem zájmu by mělo být poskytnout jim co možná nejlepší životní podmínky. V pěstírnách se bojovnice chovají v malých kelímkách či nádobách, které mají minimální objem. Neboť bojovnice pochází z klidných stojatých vod, není vhodné umísťovat do akvária filtr se silným prouděním vody. Pokud máme malé akvárium (betárko), tak zpravidla bývá bez filtru. Čištění probíhá výměnou vody a je nutné používat odstátou vodu, kterou je nutné upravit pomocí akvarijních přípravků, které zbaví vodu nežádoucích látek a chrání sliznice ryb (např. Aqua Safe od Tetry). Ve větších nádržích používáme akvarijní filtry, které zpravidla zajištují mechanickou, biologickou a chemickou filtraci vody.

 

Často se stává, že v obchodě vidíte bettu aktivní, která má roztažené ploutve a plave a pak jste zklamaný, když u vás doma v malém bettáriu většinu času odpočívá a myslíte si, že s ní něco je. Není třeba se však obávat nemoci. Bývá to způsobené tím, že v obchodech jsou betty umísťované do akvárií, které mají místo jedné stěny zrcadlo a agresivní samci se v zrcadle vidí a mají tendenci ve výhružném gestu roztahovat ploutve a útočit sami na sebe. Je to ovšem jen proto, aby zákazníci rybku dobře viděli a mohli si ji prohlédnou v celé její kráse.

Rozmnožování

Rozmnožování bojovnic není složité, ale vyžaduje určité znalosti a dostatek nádrží pro mladé bojovnice. Zajímavostí je, že samec staví tzv. pěnové hnízdo a to ještě před tím, než začne tření. Při tření, které vypadá spíše jako rituální tanec, se samec a samice o sebe vzájemně otírají a obepínají. Jakmile se samice vytře, sesbírá samec oplodněné jikry a vkládá se do hnízda. Poté si hnízdo hlídá do té doby, než se potěr vylíhne a pak o ně pečuje sám (samice se z vytírací nádrže vyndavá hned po tření, protože jinak jikry požírá). Jakmile se potěr rozplave, vyndává se i samec. 

Úprava vody a krmení

K dostání je také samostatně prodejná chemie na úpravu vody pro betty a krmivo jak vločkové tak i v granulované podobě. Více se ovšem doporučuje granulované, jelikož u vločkového krmiva se hůře odhadne dávka a nespotřebované krmivo v akváriu zbytečně kazí vodu. Krmit lze i mraženým krmivem, například tzv. patentkami, což jsou larvy pakomárů. To se ovšem prodává po balení ve formě malých mražených kostiček a jedna rybička určitě nespotřebuje za den kostičku celou, takže je třeba kousek odštípnout, nebo kostičku rozmrazit celou a zbytek zkrmit případně jiným rybám, pokud máte i klasické akvárium. 

Péče o tuto rybu je skutečně nenáročná. Stačí jí jednou týdně vyměnit vodu a proprat písek. Nová voda by měla být 24h odstátá. Krmit je dobré každý den, ale pouze tak, aby krmivo nepadalo na dno.

Betta Bojovnice je jednou z nejoblíbenějších okrasných ryb už díky svým barevným variacím a často tvoří krásný živý doplněk interiérů. Díky své nenáročnosti bývá vděčným dárkem k jakékoliv příležitosti.

 

Komentáře