🔔 Vážení zákazníci, z důvodu technických problémů může být odeslání vašich objednávek opožděné o 2-3 pracovní dny.

Doprava zdarma: 🚚Doprava zdarma u objednávek nad 799Kč.

Doprava zdarma: 🚚Doprava zdarma u objednávek nad 799Kč.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód SUPERDAYS. Více informací.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
/ Škola Super zoo / ...o akvaristice / Články / Běžný život / Betta splendens – Bojovnice pestrá

Betta splendens – Bojovnice pestrá – jak zařídit akvárium pro bettu

Často se stává, že některé z dětí nebo i dospělých zatouží po živém tvoru a nechce pejska ani králíka. Také už jste slyšeli ono: „Mamííí tak alespoň rybičku!“ Řeknete „Dobrá, pořídíme akvárium“. Nicméně s akváriem jsou spojené nemalé starosti. Vyšší bývají hlavně počáteční investice. Betta splendens neboli Bojovnice pestrá je jednou z variant, jak mít nenáročnou, ale krásnou rybku. 

Původ a charakteristika rybky bojovnice

Tato překrásná rybička původem z Thajska vyniká svými různorodými barevnými variacemi díky šlechtění a vybrat se dá i z různých tvarových forem. Její průměrná délka je 6 cm a dožívá se většinou 2–3 let. Samice jsou menší a mají menší ploutve, samci jsou mnohem nápadnější a výraznější. Jednoduchost v jejím chovu spočívá především v nadžaberním orgánu, kterému se říká labyrint. Ten umožňuje dýchat kyslík ze vzduchu, a proto není potřeba mít v akváriu vzduchování. Své žábry ovšem používá také stejně jako ostatní ryby, jen v podstatně menší míře. Je také zvyklá na poměrně nepříznivé podmínky stojatých vod, takže není třeba filtrace. Teplota vody by měla být v rozmezí 25–28 °C. Akvárium pro bojovnice by nemělo stát na místě, kde je průvan, nebo náhlé změny teplot (otevřené okno v zimě atd.). Občasná pěna na hladině vody není známkou nečistoty, nýbrž se jedná o pěnové hnízdo, které tvoří samci pro své potomstvo. 

S kým se snese betta bojovnice

Jediná nevýhoda této rybičky je, že samce je nutno chovat samostatně, kvůli jejich agresivitě k ostatním členům svého druhu. Nedoporučují se ani do společenských nádrží k jiným závojovým rybám například k pavím okům, jelikož jejich dlouhé barevné ploutve je lákají k okusování a naopak k bojovnicím nedáváme ryby, které by mohli ukusovat pro změnu je (např. parmičky čtyřpruhé). S kým se tedy snese bojovnice pestrá? Jsou to zejména razbory a razborky, axelrodie amazonské, dánia, drobnoústky, kardinálky, neonky, pancéříčci, tetry nebo čichavci.

Vybavení a chov betty bojovnice

Vhodná jsou akvária s minimálním objemem 20–30 l (i zde platí čím větší, tím lepší). Tento druh rybky sice není příliš náročný na prostor a kvalitu vody, ale v našem zájmu by mělo být poskytnout jim co možná nejlepší životní podmínky. Jelikož bojovnice pochází z klidných stojatých vod, není vhodné umísťovat do akvária filtr se silným prouděním vody. Čištění probíhá odkalením vody a k dolévání je nutné používat odstátou vodu, kterou je potřeba upravit pomocí akvarijních přípravků, které zbaví vodu nežádoucích látek a chrání sliznice ryb (např. Aqua Safe od Tetry). Ve větších nádržích používáme akvarijní filtry, které zpravidla zajištují mechanickou, biologickou a chemickou filtraci vody. Bojovnice milují hustě osázené nádrže. Ideální jsou rostliny, které rostou („plazí se“) po hladině a vytváří tak rybám přirozený úkryt.

 

Jak zařídit akvárium pro bettu

 1. Zvolte vhodně velké akvárium – kromě minimálního objemu 20-30 l ještě dbejte na to, aby nebylo akvárko příliš vysoké. Ideální výška je 30–35 cm. Bojovnice totiž nejsou příliš aktivními a dobrými plavci a potřebují mít možnost snadno se dostat ke hladině pro kyslík. Tzv. bettária doporučujeme pouze pro krátkodobý pobyt rybky (např. transport).

 2. Na dno umístěte porézní materiál, např. liapor či aktivní černý substrát. Na porézním dně se bude vyskytovat více bakterií, které zajistí vyšší stabilitu ekosystému.

 3. Do akvária zvolte vhodné živé rostliny. Ideální jsou takové, které jsou přirozené biotopu rybky bojovnice. Jsou to například mokřanky, bahnatky a hnědovky. Dobré je také pořídit nějaké plovoucí rostliny, které zvláště samečci využívají pro vytvoření pěnového hnízda.

 4. Jako osvětlení použijte LED lampičku či zářivku, kterou upevníte na okraj akvária.

 5. Do akvária doporučujeme přidat olšové šištičky, které vodu přirozeně dezinfikují a předchází tak vzniku plísní.

Nemoci vyskytující se u bojovnic

Jelikož je atraktivní vzhled akvarijních bojovnic výsledkem šlechtění, jsou bohužel, stejně jako jiná přešlechtěná zvířata, háklivější na různé patogeny. Rybky je tedy dobré pravidelně a pozorně sledovat. Nejčastěji betty onemocní následkem zhoršené kvality vody v akváriu, proto ji jako první pomoc vyměníme. Můžete také rybku, u které máte podezření, že je s ní něco v nepořádku, odlovit a umístit do karanténní nádrže. Do vody v nádrži přidejte sůl v poměru maximálně 1 čajové lžičky na 1–2 l vody. V této vodě by ryba měla zůstat 5–7 dní. Pokud se její stav zlepší, můžete ji vrátit zpět do původního akvária.

Mezi nejčastější nemoci u bojovnic patří: bakteriální rozpad ploutví, columnaris (bílé nekrózy), vodnatelnost (zvětšení břišní dutiny), obrněnka (stažené až slepené ploutve), poranění pokožky a ploutví, popeye (zvětšení zákalu jednoho či obou očí), vnitřní parazité, spironucleus (bílé výkaly, hubnutí), krupička, ichtyobodóza (hlenovitý povrch kůže), plísně, lympohocystis, nádory a problémy s plynovým měchýřem (ryba táhne ocas ke dnu).

Chemie a krmivo pro bettu

K dostání je také samostatně prodejná chemie na úpravu vody pro betty a krmivo jak vločkové, tak i v granulované podobě. Více se ovšem doporučuje granulované, jelikož u vločkového krmiva se hůře odhadne dávka a nespotřebované krmivo v akváriu zbytečně kazí vodu. Krmit lze i mraženým krmivem, například tzv. patentkami, což jsou larvy pakomárů. To se ovšem prodává po balení ve formě malých mražených kostiček a jedna rybička určitě nespotřebuje za den kostičku celou, takže je třeba kousek odštípnout, nebo kostičku rozmrazit celou a zbytek zkrmit případně jiným rybám, pokud máte i klasické akvárium.

Doporučené produkty

Komentáře

 • 1
  Markéta K dne 14. 12. 2020
  Dobrý den, rádi bychom tímto poděkovali panu Janovi z prodejny na Zličíně, který nám velmi ochotně poradil s výběrem rybky i všech doplňků. Dlouho jsme se nesetkala s tak milým prodejcem :-)
 • 2
  Super zoo dne 18. 1. 2021
  Dobrý den, děkujeme, to nás těší a pochvalu jsme předali :)
 • 3
  Maria dne 14. 12. 2020
  Dorý deň chcela by som sa spýtať my máme doma jedného samca betty bojovnice máme 25litrové skvárium mohli by sme k nemu dokúpiť 1-2 samice bojvnice? Nič by si neurobili?
 • 4
  Super zoo dne 18. 1. 2021
  Dobrý den, samice lze se samcem chovat pouze v dostatečně velké nádrži (dejme tomu 54 litrů), ale ani to nebývá jistota, že samec samice nebude uhánět nebo naopak, často se děje, že samice útočí na samce. Jednu samici v menším akváriu samec s jistotou užene. Takže do společenského akvária doporučuji samice a samce zvlášť, do akvária o objemu minimálně 10 litrů.
 • 5
  Olga Zitová dne 24. 11. 2020
  Dobry den, poridili jsme bettu a nevim jiste jak cistit akvarko speavne. Nekdo rika ze pokazde menit 1/3 vody a nekdo roka, ze jednou za mesic se musi vymenit cela. Jak to je ? Mame akvarko na 20 litru. A jeste dotaz, musim pri vymene do nove vody v pripade vymemy 1/3 kapat ten pripravek water safe? Nebo jen kdyu se meni cela voda?
 • 6
  Super zoo dne 26. 11. 2020
  Dobrý den, doporučujeme 1x za měsíc (nebo podle potřeby v případě většího znečištění) odkalovat akvárium. Nikdy neměňte všechnu vodu. Odkaluje se zpravidla 30-40% vody.
 • 7
  Eda Hartwich dne 5. 11. 2020
  Dobrý den, mám otázku zda mohu mít betu bojovnici v páru v akváriu i s dalšími doporučovanými rybami?
 • 8
  Super zoo dne 9. 11. 2020
  Dobrý den, buď samce samotného nebo více samic, jednu samici by samec pravděpodobně uhnal. Někdy se ale stane i to, že samice jdou proti samcovi, tak jen bychom doporučovali obezřetnost a případné oddělení samce. Ve větších nádržích by to ale neměl být problém.
 • 9
  Dominika Baletova dne 15. 10. 2020
  Dobrý den. Chci pochválit Vaše zaměstnance z Příbrami, byli velmi milý a ochotný děkuji
 • 10
  Super zoo dne 27. 10. 2020
  Dobrý den, děkujeme, pochvalu jsme předali :).