🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód SUPERDAYS. Více informaci.

🐾 Mega výprodej, slevy 50 % a více.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Co je nosework?

Nosework je jedním z nejnovějších psích sportů, který pochází z USA. Je založený hlavně na využití nejdokonalejšího a nejdůležitějšího psího smyslu – čichu. Pokud byste rádi s vaším pejskem vyzkoušeli něco nového, nebo jste jen zvědaví, o co jde, přečtěte si náš článek a dozvíte se vše potřebné. 

Z čeho nosework vychází 

Jak asi každý ví, štěňata se rodí slepá a hluchá a jsou první dny své existence naprosto závislá na své matce. Jednu věc ale získají už druhý den – dobrý čich. Podle čichu se snadno orientují a najdou své sourozence i struk své matky. A jak rostou, jejich schopnost odhalit po čichu různé předměty a tvory sílí. Toho ostatně lidé využívají delší dobu v kriminalistice či protidrogové práci. Výcvik dokonce už natolik pokročil, že speciálně vycvičení psi dokáží u člověka odhalit koronavirus či rakovinu

Nosework ale není žádná práce, je to pro psa hlavně zábava, která se poprvé představila jako psí soutěž v roce 2009 v Kalifornii. Její náplní je ovšem něco podobného, jako dělají služební psi u policie. Snaží se v otevřeném prostoru vyčmuchat nejrůznější pachy. Vy však můžete trénovat naprosto kdekoliv – na zahradě, při procházkách v parku, ale i doma.  

 

Jak nosework funguje 

Cílem noseworku je především zabavit psa a pomoci mu rozvíjet jeho přirozené schopnosti. Používají se nejrůznější vzorky surovin (např. skořice, pomeranč,..) které určují soutěžní kategorie. Ty jsou závislé na prostředí. Rozlišujeme čtyři základní – přírodu, město, vodu a rozlišování v řadách předmětů a osob. V těchto prostředích se ještě rozlišují tři úrovně obtížnosti, ve kterých se pracuje s velikostí prostoru, úkryty a rušivými elementy.  

Při noseworku se nedbá na estetiku nebo čas, důležité je, zda pes vzorek našel, nebo ne. Ten může označit jakýmkoliv způsobem kromě samotného vyhrabávání předmětu či tím, že ho vezme do tlamy.  

Jak s noseworkem začít 

Na to, abyste mohli s vaším psem s noseworkem začít, nepotřebujete nic speciálního, dokonce ani předchozí trénink. Stačit vám budou pamlsky nebo případně i klikr. Váš mazlíček si musí s hledaným vzorkem vytvořit příjemné pouto. V první úrovni trenéři obvykle začínají psa cvičit na pach pomerančové kůry a skořice, ale je to na vás. I způsobů tréninku je více. Níže vám představíme dva: 

 • Nejprve vybraný vzorek položte před psa, a pokud si k němu přičichne, klikněte na klikru a dejte mu odměnu. Tento postup opakujte několikrát. Potom předmět odhoďte pryč a dejte psovi volno. Pokud se pes vrátí a k vzorku přičichne, jste na dobré cestě. Příště můžete vzorek posunout o kus dál. Za nějaký čas pochopí, v čem hra spočívá a v tu chvíli se můžete s tréninkem přesunout někam do terénu nebo vzorek doma schovat mezi různé předměty. Váš pes začne vzorek sám aktivně hledat
 • Psa přivažte nebo požádejte někoho, aby vám ho podržel. Vezměte do ruky vzorek, upoutejte jeho pozornost a kousíček poodejděte, přičemž vzorek položte na zem. Poté psa pusťte. S velkou pravděpodobností bude zvědavý, co jste položili na zem a půjde si to očichat. V tuto chvíli mu dáte pamlsek. Celou tuto situaci několikrát opakujte a postupně zvětšujte vzdálenost psa od vzorku. Když už bude mít k pachu vztah, můžete se vzorkem chodit po místnosti a předstírat, že ho pokládáte na různá místa. Pes se na ně později půjde podívat a zjistí, že svůj oblíbený předmět bude muset hledat.  

Oba tyto způsoby lze kombinovat.  

Výhody noseworku 

Nosework je zábava pro vás i psa a společná zábava posiluje vzájemné pouto. Nezapomeňte na tréninku používat pozitivní motivací, nešetřete pochvalami a když psovi něco nepůjde, nezlobte se na něj. Jaké důležité výhody tato aktivita přináší dál? 

 • Naučí psa lepší soustředěnosti a to i v náročnějším prostředí. 
 • Je vhodná pro reaktivní psy, neboť dvojice pes-psovod vždy pracují samostatně. 
 • U méně sebevědomých a bázlivých psů zvýší sebejistotu
 • Dá se provozovat téměř vždy a všude, neboť nevyžaduje zvláštní prostory ani vybavení. 
 • Je velmi vhodná pro starší nebo nemocné psy, kteří díky noseworku mohou chytit tzv. druhou mízu - zkrátka najdou aktivitu, která nezatíží jejich pohybový aparát a rozvíjí jejich kreativitu i přes zdravotní nebo věkový handicap. 
 • Udržuje psy všech plemen, velikostí a věku v duševní kondici

Na co si dát při tréninku pozor 

Trénink noseworku není nijak složitý, přesto je ale pár věcí, na které si musíte dát pozor, abyste psa vycvičili dobře a mohl se i zúčastnit nějaké soutěže.  

 • Odměnu psovi podávejte až v okamžiku, kdy je opravdu blízko vzorku
 • Snažte se střídat prostředí a úkryty, aby pes nešel hned na jistotu.  
 • Pes musí pochopit, který pach je pro něj ten stěžejní. Vzorek tedy psovi předkládejte pomocí pinzety či v chirurgických rukavicích, aby si vás s ním nespojil.  
 • Střídejte druhy vzorků, aby si pes nezvykl na jeden konkrétní typ. Vzorky můžete uchovávat také v různých nádobách, díky čemuž se můžete vyhnout fixaci na pach nádoby. 
 • Pokud se něco nedaří, vraťte se v tréninku o krok zpět. 
 • Pokud si v nějaké fázi váš pes vede dobře, můžete postoupit hned do další.  
 • Pamatujte na to, že nosework má být pro vás oba především zábava. Proto na psa netlačte, nekřičte a trénujte v jeho tempu.  

Komentáře