🚛 Doručení domů zdarma při nákupu nad 799 Kč. Sleva 10 % za vaši registraci.

0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Jak chovat chameleona jemenského?

Chameleon jemenský je atraktivní plaz z horských a polohorských pouští Jemenského poloostrova, který si srdce chovatelů získal nejen pro svůj neobvyklý vzhled, ale také pro své zvláštní vlastnosti. Dokáže totiž měnit barvu podle např. podle nálady, osvětlení, teploty nebo celkového fyzického stavu! Chcete mít tohoto zajímavého ještěra doma? V našem článku se dozvíte, co všechno potřebuje a jaké klade nároky na svého chovatele.  

Co byste měli vědět o chameleonech 

Chameleon je jeden z mála exotických domácích zvířat, který je aktivní přes den a v noci spí. Jeho chov není nijak náročný, přesto je ale třeba dodržovat určitá pravidla.  

Chameleony můžete chovat buď ve skupině (více samiček nebo sameček a více samiček) nebo si můžete pořídit jednoho samce. Samci se mohou v zajetí dožít až 6 let, samičky průměrně žijí 3–4 roky – život jim totiž zkracují snůšky, které je velmi vyčerpávají. Je také třeba počítat s tím, že chameleoni dorůstají až do velikosti 65 cm, samičky zhruba 45 cm. Proto musíte mít doma dostatek prostoru na dostatečně velké terárium.  

Chameleoni jsou poměrně dost náladoví, plaší, a ne úplně společenští. Ochočit se dají pouze v tom smyslu, že vám zvíře může vylézt na ruku a nechat se od vás nakrmit. Nic víc od nich ale nečekejte. Velmi snadno se vystresují, proto buďte velmi opatrní při manipulaci s nimi. Nikdy chameleona nevytahujte z terária násilím! Mohli byste mu zlomit žebra.  

Jak by měla vypadat ubikace 

Ve volné přírodě chameleoni tráví den nejčastěji v korunách stromů, proto pro chov svého nového mazlíčka pořiďte terárium orientované na výšku. Pro dospělého jedince budete potřebovat rozměr nejméně 90 x 45 x 90 cm, pro více jedinců samozřejmě větší. Dno terária vystelte substrátem připomínajícím přirozený biotop chameleonů – 

ideální je písek smíchaný s rašelinou. Dále přidejte živé rostliny (například dracény, potos, fíkus, kalatea, bromélie, ibišek…) a dekorace jako jsou různé kameny či kořeny. Chybět by neměly rozhodně ani větve, na kterých může chameleon celý den pobývat. 

Pro zajištění optimálních životních podmínek potřebuje UVA žárovku, UVB žárovku, vlhkoměr a teploměr. Ideální teplota se pohybuje od 22 do 35 °C. Důležité je také udržovat správnou vlhkost (55–65 %). Té docílíte pravidelným rosením rozprašovačem (ráno a večer) nebo můžete pořídit mlhovač. Dávejte pozor, abyste chameleonovi nerosili oči! Mohl by dostat zánět.  

Krmení 

Chameleoni jsou velmi žravá zvířata, která pozřou prakticky vše, na co přijdou. Ideálním krmivem jsou ale cvrčci, alespoň jednou za 14 dní obalení ve vitamínech. Rádi si také pochutnají i na švábech, sarančatech, moučných červech či kobylkách. Hmyz ale musí být živý. Pro zpestření jídelníčku můžete chameleonovi nabídnout i pampelišky nebo třeba ibišek.  

Mladé chameleony krmte každý den, dospělé stačí ob den, aby se nepřekrmili.  

 

Komentáře