Osmák degu je malý hlodavec pocházející z Chile, který se pomalu ale jistě stává jedním z nejoblíbenějších mazlíčků v našich domácnostech. Možná je to jeho rošťáckou zvědavostí nebo také tím, že na rozdíl od jiných hlodavců tolik nezapáchá. Svůj název má podle tvaru stoliček, které připomínají osmičky. Ačkoliv vypadá jako veverka, je spíše příbuzný morčete a činčily.
Jak chovat tohoto mazlíčka, který se při správné péči může dožít 6-8 let?
Osmák degu je velmi společenské zvíře, které ve volné přírodě žije ve skupině, proto doporučujeme chov dvou, ideálně však skupiny jedinců stejného pohlaví. Samota je pro ně totiž velmi stresující a může způsobit poruchy chování jako je například agresivita. Nemusíte se ale bát, že by vás pak vaši mazlíčci ignorovali – osmáci totiž milují kontakt s člověkem. Při manipulaci s nimi si ale musíte dávat velký pozor, pokud totiž osmáka uchopíte za ocásek, může mu upadnout a už nikdy nedoroste.
Osmáci mají přední tlapky jako stvořené pro šplh, proto budou potřebovat ve své ubikaci nějaké větvičky a prolézačky. Právě kvůli jejich šplhavosti je vhodné je chovat v teráriu, které ale musí být dostatečně velké. Pro dva jedince je ideální velikost terária nejméně 100 x 80 x 80 cm. Jelikož jsou osmáci denní tvorové a nevadí jim ruch, můžete terárium umístit například i do obývacího pokoje. Dokonce jim ani nevadí přímé slunce – někdy se na něm rádi vyhřívají. Rozhodně ale nesmí být v místnosti průvan.
Vybavení ubikace vždy volte dřevěné. Kromě prolézaček nezapomeňte pořídit i domeček na odpočinek. Velkou radost osmákům uděláte, když pořídíte i patra a schůdky. Počítejte však s tím, že budete čas od času muset vybavení vyměnit. Osmáci totiž hlodají velmi rádi a naprosto cokoliv. Na to je třeba myslet hlavně v případě, že svým mazlíčkům umožníte volný výběh v bytě. Nenechávejte v jejich dosahu žádné kabely, jedovaté rostliny a jiné nebezpečné předměty!
Dále nezapomeňte pořídit keramické misky na jídlo a na vodu, jesličky na seno a vhodnou podestýlku (ideální jsou bezprašné hobliny v kombinaci se senem), ze které si osmáci rádi staví hnízda. Stejně jako činčily, i osmáci potřebují mít v ubikaci vanu s jemným koupacím pískem. Tu ovšem v teráriu nenechávejte po celý den, stačí 20 minut denně pod vaším dohledem (aby ji osmáci nezačali ohlodávat).
Osmáci mají velmi citlivé žaludky, proto je krmte směsí krmiva jim určenou, která obsahuje potřebné živiny, vlákninu a mají nízký obsah cukru a tuku. Jsou bohužel náchylní k obezitě a jiná krmiva by jim mohla ublížit. Pokud chcete svým mazlíčkům občas dopřát i něco jiného, pak je vhodná zelenina, zejména čínské zelí nebo čekanka. Ovoce podáváme jen maličký kousek a opravdu jen občas – obsahuje větší množství cukru a jeho vyšší příjem by mohl kromě nadváhy zapříčinit i cukrovku. Osmáci mají rádi také sušené bylinky, květy a milují hlodání větviček – ideální jsou dubové větve nebo větve ovocných stromů.