Pískomil mongolský je tvarem podobný myši, ale ve skutečnosti má geneticky více společného s křečkem. Jak už napovídá jeho přízvisko, tento hlodavec pochází z Mongolska, kde je jeho domovem poušť Gobi. Patří tedy do skupiny pouštních zvířátek, které potřebují mít ve své ubikaci písek. Ostatně tomu, že má toto zvířátko rádo písek, napovídá i jeho jméno.
Dožívají se zhruba 3 let a dorůstají do velikosti asi 10 cm. Srst pískomilů má mnoho barevných mutací - od základníhoho zbarvení s šedou podsadou a zlatou krycí srstí až po černou. Specifické jsou hlavně jejich silné zadní nohy, které jim umožňují skákat až 50 centimentů vysoko. K udržování rovnováhy používají ocas. Pozor! Pískomila za ocas nikdy netaháme. Mohl by mu upadnout a na rozdíl od ještěrky mu ale nikdy nedoroste, což mu v budoucnu může pohyb podstatně znepříjemnit.
Pískomilové jsou velmi aktivní a společenská zvířátka, které ve svém přirozeném prostředí žijí ve skupině. Ideální je pořídit pískomily dva - nejlépe sourozence ze stejného vrhu, protože jeden by se trápil samotou, ale ve větší skupině už hrozí krvavé bitky. Tato zvířátka mají totiž velmi bojovnou náturu a sklony ke kanibalismu. I z toho důvodu je lepší chovat stejnopohlavní pár, protože jinak byste brzy měli doma “přepískomilováno” a byli byste svědky zápasů téměř gladiátorských.
Pískomily byste ideálně měli chovat v dobře větraném teráriu nebo kleci umístěné na klidném místě bez průvanu. Jelikož se jedná o noční zvíře, nedoporučujeme terárium umisťovat do místnosti, kde se spí. Minimální velikost ubikace pro dva pískomily je 60x40x40 cm.
V teráriu nesmí chybět bezprašná podestýlka, ideálně v kombinaci se senem, která sahá až do výšky 20 cm, aby se mohla zvířata zahrabávat. Důležité je také pravidelně do terária přidávat vaničku s koupacím pískem, jelikož pískomilové si potřebují čas od času dopřát pískovou lázeň. Je to pro ně totiž nejpřirozenější způsob, jak se zbavit nečistot v srsti. Vanu ale nenechávejte v ubikaci dlouho – mohla by se brzy znečistit výkaly a močí.
Dále nezapomeňte na těžké misky na krmivo a vodu, dřevěné domečky na spaní a prolézačky, které využijí k nočním hrám a obroušení drápků. Vaši pískomilové také ocení, když je občas vypustíte z terária proběhnout se po bytě. Buďte ale při manipulaci s nimi opatrní a nikdy je neberte za ocásek – mohli by ho totiž „ztratit“! Také odstraňte nebo dobře schovejte veškeré kabely a jiné nebezpečné předměty, které by mohly pískomilům ublížit.
Ve volné přírodě se pískomilové nejčastěji živí trávou, semeny a příležitostně i hmyzem. Jako nejvhodnější krmivo pro chov doporučujeme krmné směsi s obsahem obilovin a živočišných bílkovin. Určitě ale čas od času svým mazlíčkům dopřejte větvičky z ovocných stromů na okusování a čerstvou zeleninu (kedluben, mrkev, celer…) a ovoce (jablko, hruška, jahoda). Radost udělají i sušené květy a bylinky.