Po - Pá: 7:00 - 18:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o teraristice / Články / Jak na chov krajty královské

Jak na chov krajty královské

Krajta královská je klidný, menší noční had s krásnou kresbou na těle, kterého si oblíbili chovatelé po celém světě. Původem však pochází ze západní a střední Afriky, kde obývá savany. Chov tohoto terarijního mazlíčka není příliš náročný, přesto je dobré se o něm něco dozvědět a vyvarovat se tak chyb, které by mu mohly zbytečně zkrátit život. Pokud se budete řídit našimi radami, může s vámi prožít až 30 let.  

Co byste měli vědět o krajtě královské  

Krajta královská je oproti jiným krajtám, které mohou mít až 8 m, poměrně malým exotickým zvířetem chovaným v našich domácnostech – dorůstá totiž „jen“ do velikosti 120 – 140 cm (samci jsou menší než samice). Má malou hlavu, která je viditelně oddělena od silnějšího těla a nápadně krátký ocas. I když existuje spousta barevných variant, typické je pro ni hlavně hnědé zbarvení se žlutými až bělavými skvrnami.  

Na popularitě si získala nejen díky svému vzhledu, ale především své mírné, až téměř plaché povaze. Hodí se i pro začínající chovatele, neboť manipulace s ní je snadná a vůbec nekouše. Když se krajta cítí být ohrožení, stočí se do pevné koule. Odtud pochází její anglický název „ball python“.   

Krajtu královskou můžete chovat jednotlivě i ve skupině. Důležité ale je, aby spolu krajty vyrůstaly už od malička a nepřidával se další jedinec do skupinky později. To by nedělalo dobrotu. Až do tří let věku mohou být pohromadě samci se samicemi, později doporučujeme pouze skupinku samiček. Pokud byste chovali jen dva samce, mohlo by v teráriu docházet k bojům. Zvláště pokud by s nimi byla i samička, o jejíž přízeň by se samci ucházeli.  

Pokud nepočítáte s odchovem, nemusíte si ani dělat starosti se zimováním. Není pro krajty totiž nezbytně nutné.  

Jak by mělo vypadat terárium  

Jelikož ve volné přírodě krajty vyhledávají spíše tmavé a stísněné prostory, nepotřebují příliš velké terárium. Minimální velikost pro jednoho jedince je však 100 x 50 x 60 cm a 120 x 45 x 45 cm pro pár. Důležitou součástí ubikace jsou úkryty – duté kmínky, kousky kůry, kořeny či květináče. Krajty se totiž rády schovávají. Chybět by ale neměla ani silnější větev, po které bude krajta šplhat a usnadní ji také svlékání. Aby se had cítil v teráriu ještě lépe, můžete vysadit i nějaké terarijní rostliny s tvrdými listy (zelenec, potos, philodendron…). Bude mít pak větší klid a pocit bezpečí, což je pro krajty esenciální.  

Jako substrát můžete zvolit například bukovou drť či drcenou kůru, vystačíte si ale i s novinami. Krajty jsou čistotná zvířata, proto je pro ně hlavně důležité, abyste podestýlku často měnili. Bude-li v teráriu příliš dlouho, zůstanou v ní zbytky staré kůže, trus a moč a hrozí tak nebezpečí přítomnosti parazitů.

Krajty královské jsou chladnokrevné, proto jim musíte poskytnout dostatek tepla z okolí. Ideální teplota v teráriu je kolem 28 – 32 °C, pod lampami až 40 °C. Chybět by ale neměl ani chladnější koutek s teplotou kolem 25 °C. Jako topení můžete zvolit žárovku, topnou podložku či topný kabel, dávejte ale pozor, aby se had nemohl popálit.  

Do ubikace nezapomeňte umístit misku s čerstvou vodou, kterou měňte každý den. Krajty hodně pijí a ze staré špinavé vody by mohly mít zdravotní komplikace. Dalším vhodným vybavením je teploměr a vlhkoměr. I když nejsou krajty příliš přecitlivělé na kolísající vlhkost, měla by se pohybovat okolo 55 – 60 %. Denní rosení rozprašovačem však není nutné, postačí i miska s vodou. Avšak v době svlékání je vhodné.  

Jak krajtu krmit 

Dospělá krajta by měla být krmena 1 x za měsíc, a to vhodně velkou myší, potkanem či mastomyší. Hlodavec by neměl svou velikostí převyšovat největší část těla hada. Mláďata krmíme 1x týdně myšími a potkaními holaty.  

Krmení doporučuje provádět mimo ubikaci, abyste snížili nebezpečí výskytu parazitů. Důležité je také hada při krmení sledovat – někteří hlodavci, zvláště potkani, mohou být vůči predátorům kousaví a mohli by hada zranit. Chcete-li si být jisti, že u krmení nedojte ke zranění, potkana před podáním hadovi omračte.

Komentáře