Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

 

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 7:00 - 18:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o kočkách / Články / Jak naučit kočku chodit na toaletu

Jak naučit kočku chodit na toaletu

Kočky, na rozdíl od jiných domácích zvířat, mají instinktivní potřebu zahrabávat své vlastní výkaly. Dokonce s nimi nemusíte ani několikrát denně za tímto účelem na procházku, což je velká výhoda například oproti psům. Stačí je zkrátka naučit používat kočičí toaletu! A že to není žádná velká věda, se dozvíte v našem článku. 

Na velikosti a umístění záchodku záleží 

Než se pustíte do samotného výcviku, musíte pro kočku pořídit vhodnou toaletu. Důležité je, aby v ní měla dostatek prostoru a mohla se v bedýnce pohodlně otočit, aniž by šlápla do svého čerstvého „výrobku“. Na výběr máte ze dvou typů – otevřených a krytých toalet. 

  • Otevřené toalety jsou pro majitele cenově dostupnější a pro kočky přirozenější, je tedy vhodné takovou vybrat hlavně na začátku vašeho soužití. Pokud jste si právě pořídili koťátko, dejte pozor, aby okraje toalety nebyly příliš vysoké a mohlo do ní pohodlně vlézt. Nevýhodou otevřených toalet ale je, že se z nich velmi rychle rozšíří zápach po celém bytě. Doporučujeme tedy toaletu umístit do dobře větratelné a méně rušné místnosti a pořídit odstraňovač zápachu.  
  • Má-li vaše kočka tendenci při hrabání vyhazovat písek ven, pořiďte toaletu krytou. Vyhnete se tak většímu nepořádku. Kryté toalety jsou obvykle vybaveny také filtrem proti zápachu, takže vůbec nevadí, když toaletu umístíte do místnosti, kde běžně pobýváte. Výhodou uzavřené toalety je také její vzhled – vybrat si můžete z mnoha designů a velikosti, které vám i vaší kočce budou vyhovovat.  

Kromě velikosti toalety je pro kočku důležité i její umístění. Ideální je vybrat klidné místo, kde nebude rušena okolím a zároveň bude co nejdál od misek na jídlo. Kočky jsou totiž opravdu čistotné a přirozeně nerady konají potřebu tam, kde jsou krmeny. Nevhodné je i umístění v okolí hlučných domácích spotřebičů.  

Vyberte vhodnou podestýlku 

Kočky, které se narodily venku se již brzy od maminky naučí, že své výměšky mají zahrabat. Proto je pro ně velmi snadné pochopit, co mají dělat, když jim ukážete jejich nový záchodek. Ten se ale neobejde bez vhodné podestýlky.  

Na výběr máte hned z několika typů a druhů – bentonitové, silikátové, nebo steliva z přírodních materiálů (např. kukuřičné). Podrobnější rozdělení steliv se dozvíte v našem dalším článku.

Každá z nich má své výhody i nevýhody a je tedy jen na vás a vašem mazlíčkovi, jakou zvolíte. Obecně je ale dobré vybrat takovou podestýlku, která dobře absorbuje tekutiny a zároveň pohlcuje pachy. Někdy se ale může stát, že kočka z nějakého důvodu vámi vybranou podestýlku neakceptuje. Doporučujeme tedy pro začátek pořídit menší zkušební balení.  

Učení kočky na toaletu 

Z počátku může být kočka v novém domově vystresovaná, proto se obrňte trpělivostí a dopřejte ji dostatek času na aklimatizaci. Nechte ji prozkoumat byt a se vším se dostatečně seznámit. Až se vám bude zdát, že se u vás již rozkoukala, přeneste ji k záchodku. Kočky obvykle rychle pochopí, že se jedná o místo jejich nejvyšší potřeby. Jestliže ale budete mít pocit, že si neví s toaletou rady, můžete jí ukázat, že se dá v písku hrabat. Pak kočku nechte hledět si svého.  

Tipy a rady k výcviku 

Při výcviku je důležité, aby kočka nebyla ve stresu. Může se stát, že svou potřebu vykoná někde v bytě – za to ji rozhodně netrestejte! Pokud se jedná o hromádku, naberte ji na lopatku a přeneste ji do záchodku. Poté tam opatrně přeneste i kočku. Je možné, že se situace bude opakovat, ale nebojte – kočka si brzy zvykne a pochopí, že na podlaze či na koberci se potřeba nekoná.  

  • Uvidíte-li, že se kočka chystá vykonat svou potřebu někde jinde v bytě – je přikrčená a mírně zvedá ocas, opatrně ji přeneste do bedýnky.  
  • Odmítá-li svou potřebu konat v bedýnce opakovaně, je možné, že jste nezvolili vhodnou podestýlku. Zkuste pořídit jiný druh. Ideální je zjistit od předešlého chovatele, na jakou podestýlku byla vaše kočička zvyklá. 
  • Kočky konají potřebu mimo záchodek v případě, že se jim něco nelíbí. Nebyl-li problém v podestýlce, pak jste možná nezvolili správné místo. Zkuste toaletu přemístit co nejblíže k místu, kde si obvykle ulevuje.  
  • Toaletu je nutné pravidelně čistit! Jestli kočkám něco opravdu vadí, pak je to konání potřeby do znečištěného steliva. Výměšky tedy odstraňujte co nejdříve po kočičí návštěvě a stelivo kompletně měňte 1 x týdně.  

Učení na lidskou toaletu 

Určitě jste na internetu narazili na videa koček, které si chodí ulevovat na toaletu určenou pro lidi. Mohla by to umět i vaše kočka? Možná. Ale připravte se, že se jedná o velmi zdlouhavý proces, který nemusí skončit úspěšně. Některé kočky prostě zkrátka potřebují hrabat. 

  • Rozhodnete-li se svou kočku učit chodit na váš záchod, budete muset nejprve pořídit speciální kočičí prkýnko se stelivem. Až si na něj kočka zvykne, stelivo odstraňte a postupně zvětšujte otvor do té doby, až zůstanete u toalety bez speciálního prkénka.  
  • Výhodou tohoto způsobu je, že se vám nebude doma šířit zápach. 
  • Nevýhodou je hlavně to, že takové chování je kočkám nepřirozené a pro starší a nemocné kočky může být vyměšování do lidské toalety nebezpečné. Problém ale můžete mít i vy – přeci jen, sdílet prkénko se tlapkami vašeho mazlíčka není úplně hygienické… 

 

Komentáře