💛 Dlouhodobě SNIŽUJEME CENY krmiv. Více informaci.

💛 Dlouhodobě SNIŽUJEME CENY krmiv.

Blíží se INVENTURA. 🎁  -15 % na váš nákup. Slevový kód INVENTURA15. Zbývá:
 
dnů
 
hodin
 
min
 
sek
Více informaci.
Blíží se INVENTURA. 🎁  -15 % na váš nákup. Slevový kód INVENTURA15. Zbývá:
 
dnů
 
hodin
 
min
 
sek

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o akvaristice / Články / Jak se zbavit řas v akváriu?

Jak se zbavit řas v akváriu?

Vodní řasy jsou jednobuněčné či mnohobuněčné organismy, které se v akváriích vyskytují přirozeně. Často se ale stává, že majitel akvária něco zanedbá a akvarijní technika a stěny akvária zezelenají. Pokud jste se do této situace právě dostali, nezoufejte, poradíme vám, jak se řas rychle a efektivně zbavit a jak se jejich přemnožení pro příště vyhnout. 

Vše, co potřebujete vědět o řasách 

Vodních řas existují stovky tisíců druhů a v přírodě jsou důležitými producenty kyslíku, akvaristé se však setkávají jen s některými z nich, které ovšem v určitém množství škodí. Mohou totiž dusit akvarijní rostliny. Nejčastěji jde o řasy zelené, hnědé a černé štětičkovité ruduchy. Objevit se mohou ale i sinice.  

Tyto řasy se do akvária dostanou jako mikroskopické spóry, které se šíří vzduchem i vodou. Kdybyste si pod mikroskopem prohlédli rostliny, dekorace či substrát, jež jste do vašeho nového akvária umístili, určitě byste tyto spóry zahlédli. Jejich výskytu zamezit nelze a pokud je jejich množství v normě, spotřebovávají přebytečné živiny a tvoří kyslík.  

Výskyt řas v akváriu je ovlivněn několika faktory, jako jsou například osvětlení, množství ryb v akváriu, způsob krmení či odkalování.  

Abyste se úspěšně zbavili přemnožených řas, nejprve je potřeba identifikovat, o který druh se jedná, tedy zda to jsou řasy černé, hnědé či zelené. Vyskytovat se samozřejmě mohou všechny najednou, ale na každou funguje něco jiného. 

Odstranění zelených řas 

Zelené řasy mají v akváriu mnoho podob: 

 • Tenké zelené chloupky na rostlinách (Oedogonium) 
 • Měkké zelenohnědé slizovité vlákno (Rhizoclonium) 
 • Dlouhé zelené vlákno (Spirogyra), 
 • „Jelení paroží“ vyrůstající z listů rostlin (Staghorn) 
 • Zelená prachová řasa 
 • Zelené tečkovité skvrny na listech rostlin 

Tyto řasy obvykle vznikají při nedostatku CO2 ve vodě, proto jejich výskyt vyřeší jeho zvýšení. Fyzicky je odstraníte pomocí škrabky či magnetické stěrky (pokud jsou na skle či dekoracích). Pokud se jedná o vláknité řasy, ty nejlépe odstraníte namotáváním na špejli.  

Odstranění hnědých řas 

Hnědé řasy obvykle tvoří tenké hnědé drsné povlaky na skle, substrátu, dekoracích a kořenech rostlin. Vypadají jako usazený vodní kámen. Vznikají obvykle při nedostatečném osvětlení akvária. Pokud se u vás vyskytnou, setřete je hadříkem a začněte lépe svítit. Délka osvětlení by měla být v osázených akváriích udržována v rozmezí 10–14 hodin denně, u okrasných sestav 6–10 hodin. Žářivku měňte alespoň jednou ročně, protože po čase ztrácejí svou intenzitu a světelné spektrum. Dalším pomocníkem v boji s hnědými řasami jsou krunýřovci (rod Ancistrus) a plži. Pořiďte si nějaké a uvidíte, že už hnědé řasy v akváriu neuvidíte! 

Odstranění černých řas (ruduchy) 

Ruduchy se podobají štětce a porůstají kořeny, okraje rostlin a filtrační systémy. Boj s nimi je bohužel náročný a zdlouhavý, vznikají totiž z vícero důvodů: 

 • nedostatek či kolísavé množství CO2
 • špatně čištěné akvárium, 
 • příliš silný filtrační mechanismus.  

Abyste se ruduch zbavili, musí být všechny tyto faktory v pořádku. Dále pomůže omezení nadměrného vzduchování a mechanické odstranění porostu. Pokud řasa roste na dřevu, z akvária ho buď úplně odeberte, nebo ho před vrácením do akvária vyvařte. Skvělými pomocníky v boji s ruduchami jsou parmičky černopruhé (Crossocheilus siamensis).   

Další kroky v boji proti řasám 

Jakmile přemnožené řasy mechanicky odstraníte a upravíte osvětlení či množství CO2, doporučujeme veškeré dekorace, rostliny i filtr ještě jednou pořádně vyčistit v akvarijní vodě, ne pod tekoucí vodou, abychom nezabili bakterie, které jsou pro naše akvárium prospěšné. Vhodné je také částečně vyměnit vodu (nezapomeňte, že musí být odstátá!) a přidat do ní regulátor akvarijní vody, který omezí tvorbu všech druhů řas i nálevníkových kultur. 

Prevence 

Aby se vám řasy v akváriu znovu nepřemnožily, je potřeba dodržovat několik pravidel

 • Pravidelně akvárium čistěte a vyměňte každý měsíc přibližně 30 % vody. Ta musí být dobře odstátá. Frekvence čištění závisí na velikosti nádrže. Malé akvárium čistíme častěji, větší méně často.  
 • V akváriu pěstujte dostatek rostlin, které využijí většinu živin a světla pro sebe. 
 • Dejte si pozor, abyste neměli v akváriu příliš mnoho ryb
 • Pořiďte si kromě okrasných ryb i ty užitečné, které se řasami živí – parmičky, krunýřovci, plži… 
 • Ryby nepřekrmujte
 • Hlídejte množství CO2 a světla
 • Pořiďte si kvalitní filtr a pravidelně ho čistěte.  
 • V případě výskytu prvních řas na nic nečekejte a rychle jednejte! 
 • Boj s řasami je jako boj s větrnými mlýny, nedá se jich v akváriu zbavit úplně, ale dají se držet v přiměřeném množství.  

 

Komentáře