Vodní řasy jsou jednobuněčné či mnohobuněčné organismy, které se v akváriích vyskytují přirozeně. Často se ale stává, že majitel akvária něco zanedbá a akvarijní technika a stěny akvária zezelenají. Pokud jste se do této situace právě dostali, nezoufejte, poradíme vám, jak se řas rychle a efektivně zbavit a jak se jejich přemnožení pro příště vyhnout.
Vodních řas existují stovky tisíců druhů a v přírodě jsou důležitými producenty kyslíku, akvaristé se však setkávají jen s některými z nich, které ovšem v určitém množství škodí. Mohou totiž dusit akvarijní rostliny. Nejčastěji jde o řasy zelené, hnědé a černé štětičkovité ruduchy. Objevit se mohou ale i sinice.
Tyto řasy se do akvária dostanou jako mikroskopické spóry, které se šíří vzduchem i vodou. Kdybyste si pod mikroskopem prohlédli rostliny, dekorace či substrát, jež jste do vašeho nového akvária umístili, určitě byste tyto spóry zahlédli. Jejich výskytu zamezit nelze a pokud je jejich množství v normě, spotřebovávají přebytečné živiny a tvoří kyslík.
Výskyt řas v akváriu je ovlivněn několika faktory, jako jsou například osvětlení, množství ryb v akváriu, způsob krmení či odkalování.
Abyste se úspěšně zbavili přemnožených řas, nejprve je potřeba identifikovat, o který druh se jedná, tedy zda to jsou řasy černé, hnědé či zelené. Vyskytovat se samozřejmě mohou všechny najednou, ale na každou funguje něco jiného.
Zelené řasy mají v akváriu mnoho podob:
Tyto řasy obvykle vznikají při nedostatku CO2 ve vodě, proto jejich výskyt vyřeší jeho zvýšení. Fyzicky je odstraníte pomocí škrabky či magnetické stěrky (pokud jsou na skle či dekoracích). Pokud se jedná o vláknité řasy, ty nejlépe odstraníte namotáváním na špejli.
Hnědé řasy obvykle tvoří tenké hnědé drsné povlaky na skle, substrátu, dekoracích a kořenech rostlin. Vypadají jako usazený vodní kámen. Vznikají obvykle při nedostatečném osvětlení akvária. Pokud se u vás vyskytnou, setřete je hadříkem a začněte lépe svítit. Délka osvětlení by měla být v osázených akváriích udržována v rozmezí 10–14 hodin denně, u okrasných sestav 6–10 hodin. Žářivku měňte alespoň jednou ročně, protože po čase ztrácejí svou intenzitu a světelné spektrum. Dalším pomocníkem v boji s hnědými řasami jsou krunýřovci (rod Ancistrus) a plži. Pořiďte si nějaké a uvidíte, že už hnědé řasy v akváriu neuvidíte!
Ruduchy se podobají štětce a porůstají kořeny, okraje rostlin a filtrační systémy. Boj s nimi je bohužel náročný a zdlouhavý, vznikají totiž z vícero důvodů:
Abyste se ruduch zbavili, musí být všechny tyto faktory v pořádku. Dále pomůže omezení nadměrného vzduchování a mechanické odstranění porostu. Pokud řasa roste na dřevu, z akvária ho buď úplně odeberte, nebo ho před vrácením do akvária vyvařte. Skvělými pomocníky v boji s ruduchami jsou parmičky černopruhé (Crossocheilus siamensis).
Jakmile přemnožené řasy mechanicky odstraníte a upravíte osvětlení či množství CO2, doporučujeme veškeré dekorace, rostliny i filtr ještě jednou pořádně vyčistit v akvarijní vodě, ne pod tekoucí vodou, abychom nezabili bakterie, které jsou pro naše akvárium prospěšné. Vhodné je také částečně vyměnit vodu (nezapomeňte, že musí být odstátá!) a přidat do ní regulátor akvarijní vody, který omezí tvorbu všech druhů řas i nálevníkových kultur.
Aby se vám řasy v akváriu znovu nepřemnožily, je potřeba dodržovat několik pravidel: