🎁 4+1 zdarma při nákupu neakčního zboží. Zbývá:
 
dnů
 
hodin
 
min
 
sek
Více informaci. 🐶
🎁 4+1 zdarma při nákupu neakčního zboží. Zbývá:
 
dnů
 
hodin
 
min
 
sek
Více informaci. 🐶

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Pracovní doba u telefonu: Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Jak vybavit klec pro papouška

Před tím, než si vytouženého papouška přinesete domů je nezbytné, aby měl již připravené své ubytování. Klec je pro papouška oázou bezpečí, jistoty a zábavy. Je to místo, kde si může odpočinout, ale zároveň hrát. Je to zkrátka jeho království. Pro nás lidi to znamená, že bychom to měli respektovat a nesahat do klece víc, než je třeba.

Na trhu je velké množství velikostí, tvarů a typů klecí či voliér. Vždy musíme volit takovou, která odpovídá chovanému druhu papouška. Ptáci, kteří tráví hodně času na zemi, například hledáním potravy, potřebují klec situovanou spíš na délku než na výšku s větší plochou dna. Klec musí být vždy tak velká, aby v ní minimálně mohl pták roztáhnout křídla. Materiál, ze kterého je ubikace pro vašeho opeřence zhotovena, musí být zdravotně nezávadný a bezpečný.  

Správná a vhodná výbava klece je alfa a omega 

Jak bylo zmíněno výše, klec je třeba vybírat podle velikosti (druhu) papouška. Jinak to ale není u samotného vybavení klece. Vybavení se liší v první řadě velikostí – něco jiného vyberete do klece pro andulky a něco jiného pro střední nebo velké papoušky.  

Vybavení klece pro velké papoušky musí být nejen nutně z přírodních materiálů, ale také musí být odolné, protože velcí papoušci mají silné zobáky, kterými vybavení klece rádi oždibují a oštípávají.  

Jak vybrat bezpečné a vhodné hračky pro papoušky 

Hračky jsou důležité pro zábavu papouška v kleci. Existují výrobky různých tvarů, barev i velikostí. Při výběru hraček vybírejte dřevo a přírodní materiály. Bát se nemusíte ani dřevěných barvených hraček – pokud jsou ovšem barvené netoxickými barvami (často se používají potravinářská barviva). Důležité je klec hračkami nepřeplňovat a ideálně je jednou za čas obměnit (nikdy ne všechny najednou, ale postupně třeba po jedné nebo po dvou). Chcete-li svému opeřenci dopřát přirozené hračky, zkuste různé větvičky a šišky. Do klecí pro velké papoušky a voliér můžete dát různá polínka, větší klacky nebo pařízky.  

Zrcátka pro andulky jsou zvláštní kapitolou. Pokud máte ale andulku jen jednu a chcete ji naučit mluvit a mít jí jako svého kontaktního kamaráda, doporučujeme se této hračce vyhnout. Je pravdou, že se nebude cítit tak sama, protože v zrcadle uvidí „nového kamaráda“, je ale dost pravděpodobné, že si s ním zcela vystačí a vy už ji nebudete zajímat. 

Bidýlka pro papoušky jako nedílná součást klece 

Bidýlka jsou přirozenou součástí klece. Do klece je třeba dát dostatek bidýlek – čím více, tím lépe. Doporučujeme vybírat přírodní bidýlka různých průměrů i povrchů. Díky tomu podpoříte cirkulaci krve a v případě silnějších bidýlek také přirozené obroušení drápků. Vhodná jsou i tzv. brusná bidla

Do klecí/voliér větších druhů papoušků lze instalovat velké a silné kusy dřeva zavěšené ze stropu. Do klece jsou vhodná bidýlka z (neošetřených!) ovocných stromů, která lze často obměňovat a zajistí tak další zábavu, protože papoušek může štípat zobákem dřevo, oždibovat kůru nebo oloupávat květy či pupeny. Mezi vhodné stromy a keře patří jabloň, hrušeň, bříza, jilm, topol, olše, javor, jasan, jedle, smrk nebo mandloň a švestka

Krmítka, misky a napáječky pro papoušky 

Čím větší papoušek je, tím větší a pevnější by miska měla být. Existují buď závěsná krytá krmítka (často již bývají součástí zakoupené klece), plastové závěsné, nerezové (našroubovatelné nebo závěsné) a volně stojící (např. keramické, betonové), ty však musí být zabezpečené tak, aby na zvíře nespadly nebo ho nezranily.  Nezapomínejte ani na mističku na ptačí písek, který ptactvu pomáhá s trávením a je nezbytnou součástí jídelníčku. Na vodu lze použít těžší misku, která je ale méně praktická kvůli znečištění nebo napáječku (pítko), která udrží vodu čistou.  

Koupelnička pro milovníky vody 

Koupání je pro ptáky přirozené. Někteří papoušci se ale koupou více než jiní, proto by v kleci každého vodomila neměla chybět koupelnička, která odpovídá jeho velikosti. Nejčastěji najdete koupelny plastové, které se zavěšují do dvířek klece. Více se o koupání nejen papoušků dozvíte v našem článku.  

Jakou zvolit podestýlku pro papoušky 

Na dno klece patří podestýlka, která usnadňuje čištění, stará se o lepší hygienu klece a zkvalitňuje život papouška. Vhodné jsou např. dřevěné peletky, dřevěné chipsykukuřičná podestýlka, ptačí písek (vyplatí se ale v menších klecích) nebo pískové podložky. Na dno klece nikdy nedávejte noviny, neboť tiskařská barva je pro ptáky jedovatá. 

  

Komentáře