Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Jak vybavit klec pro papouška

Jak vybavit klec pro papouška

Stejně jako u jiných druhů zvířat i ve vybavení ptačích klecí jsou rozdíly v závislosti na chovaném druhu opeřence. Některé vybavení je však pro všechno ptactvo stejné, nebo alespoň podobné. Co by určitě nemělo chybět v ptačí kleci?

Základní vybavení

Základem každé klece je dno. I když u některých druhů ptactva to není příliš časté, někteří se po dně přeci jenom pohybují. Procházejí se a zobáčky probírají vše, co najdou. Na dno ptačí klece je možné dát noviny, pokud víte, že je vaše andulka či agapornis nebude v dlouhé chvíli požírat. Tisk z novin a časopisů by mohl být pro ptactvo nebezpečný. Mnohem vhodnější variantou je stelivo ve formě válečků. Jedná se o hobliny lisované do válečků, které po vsáknutí tekutiny nabobtnají a pak se rozpadnou. Použít je možné i podestýlku vyráběnou z kukuřičných vřeten. Ta je také čistě přírodní a velice oblíbená. Někteří chovatelé pokrývají dno pískem, který ptactvo sem tam i sezobne a který mu pomáhá s trávením. Mnohem praktičtější však jsou pískové podložky. Jedná se o papír, který je pokrytý pískem a je možné jej na dno klece vložit a při čištění klece jednoduše vyměnit.

Potřeby pro krmení 

V každé ptačí kleci nesmí chybět napáječka na pitnou vodu a miska na krmivo. Drobnějšímu ptactvu stačí plastové, ale čím větší je opeřenec, tím silnější a pevnější by miska měla být, pokud nechcete neustále kupovat novou. Někteří větší raubíři s oblibou svou misku demonstrativně rozsypou a pak rozeberou na ty nejmenší kousíčky, jen aby daly najevo svoji nespokojenost s typem krmiva, nebo nedostatkem vaší pozornosti. Dostupné jsou i nerezové misky, které je možno ke kleci přišroubovat. Nezapomínejte ani na mističku na ptačí písek, který ptactvu pomáhá s trávením a je nezbytnou součástí jídelníčku.

Bidýlka

Bidýlka pro papoušky jsou také velice důležitá. Můžete vybírat z klasických plastových, přírodních dřevěných, nebo i z provazových, která je možno tvarovat díky uvnitř schovanému drátku.  Možné je i klec vybavit přírodními větvemi ovocných chemicky neošetřených stromů. Ty většina ptactva velice uvítá obzvlášť, když jsou na jaře obsypané pupeny a mladými lístky. Důležité je, aby šířka bidýlka byla taková, že se první a poslední drápek, které rostou proti sobě, navzájem nedotýkali.

Koupelny

Někteří papoušci milují vodu, proto je dobré jim dopřát také koupelnu. Menší koupelny pro kanárky, nebo andulky je možné zavěsit na klec do otevřených dvířek. V tom případě ale nenechávejte klec bez dozoru. Andulka může při svých vodních radovánkách být příliš divoká, koupelnu při špatném zavěšení shodit a pak snadno uletí. Většímu ptactvu doporučujeme umístit větší misku s vodou přímo na dno klece, nebo je možné rosení přímo i z rozprašovače na rostliny.

Hračky

A konečně přicházejí na řadu hračky, bez kterých si žádný pořádný raubíř neumí svojí klec představit. Pro drobné ptactvo, jako jsou například andulky, nebo korely stačí drobné hračky, jako jsou různé malé zvonečky, klece s kuličkami a podobně. Na trhu je dnes opravdu z čeho vybírat. My ovšem doporučujeme hračky čistě přírodní ze dřeva a provazů. Čím větší opeřenec, tím silnější a větší hračka. Je potřeba počítat s tím, že některé ptactvo má takovou sílu, že zlikviduje vše, co mu pod zobáček přijde. Větší druhy umí louskat i ořechy, proto je třeba s jejich sílou počítat i při výběru vybavení klecí. Také platí pravidlo, že čím méně času na svého kamaráda máte, tím více hraček je lepší mu dát, aby se zabavil.

Zrcátka

Zrcátka jsou zvláštní kapitola. V oblibě jsou především pro andulky a menší okrasné ptactvo. Pokud máte ale andulku jen jednu a počítáte s tím, že ji naučíte mluvit a bude s vámi komunikovat, doporučujeme se této hračce vyhnout. Je sice pravda, že se nebude cítit tak sama, protože v zrcadle uvidí kámoše, je ale dost pravděpodobné, že si se svým „kamarádem“ zcela vystačí a vy už ji nebudete zajímat.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image