Vnější parazité jsou pro kočku nejen obtěžující, ale i nebezpeční. Vzhledem k mírným zimám je potřeba mít kočku chráněnou proti blechám celoročně, sezona klíšťat začíná časně z jara a trvá do podzimu. Velmi důležité je to u koček, které žijí venku nebo střídavě doma a venku. Antiparazitních přípravků je mnoho, jak ale vybrat ten správný přípravek?
Antiparazitní přípravky dělíme následovně na:
Dále rozlišujeme na:
Obojky jsou nejoblíbenější a nejúčinnější ochranou. Nabývájí účinnosti cca druhý týden od nasazení (pokud není na obalu přípravku uvedeno jinak). Pro spolehlivou ochranu nechte obojek neustále nasazený. To, že je obojek správně nasazený poznáte tak, že mezi něj a kůži prostrčíte dva prsty (nesmí kočku škrtit nebo naopak na krku plandat). Volte nejlépe obojky s bezpečnostní pojistkou, která v případě zachycení kočky např. o větev předejde uškrcení zvířete tím, že se pojistka uvolní a obojek se přetrhne.
Šampony okamžitě hubí parazity v srsti kočky. Po vykoupání a vysušení srsti doporučujeme aplikovat antiparazitní obojek, spot-on nebo sprej. Po aplikaci šamponu do srsti jej řádně napěňte a vmasírujte až ke kůži, nevynechte žádnou část těla. Poté nechte působit alespoň 5 minut a důkladně opláchněte.
Spreje lze aplikovat jak do srsti zvířete, tak na prostředí (např. do pelíšku či do jiných tkanin; po vyprání je nutná opětovná aplikace). Po vykoupání zvířete je potřeba znovu aplikovat sprej do srsti kočky.
Pokud se vaše kočka pravidelně vrací z procházky bez obojku, nesnese aplikaci spreje nebo se nerada koupe, jsou pro ni nejvhodnější ochrana před parazity spot-ony, neboli pipety. Aplikují se mezi lopatky nebo na hlavu kočky. Kočku bychom alespoň týden po aplikaci neměli koupat. Pouhá voda účinek nesnižuje, šamponování však ano. V případě aplikace spot-onu lze další antiparazitikum dát zvířeti až za měsíc.
Blecháček je speciální hřebínek určený k vyčesávání parazitů u kožíšku.
Pinzety jsou vhoné pro šetrné odstranění již přisátého klíštěte.
Mějte na paměti, že žádná ochrana proti parazitů není 100%. Výběrem správného přípravku, správnou aplikací a následným zacházením lze účinnost zvýšit na maximum.
Je nutné dodržovat následující zásady:
Toto je obecné shrnutí nejdůležitějších informací a zásad o používání antiparazitních přípravků. Vždy je nutné číst příbalovou informaci a striktně ji dodržujte.
Dospělé blechy se sice drží na svém hostiteli (pes, kočka), ale vajíčka a larvy odpadávají ze srsti zvířete všude do okolí a velice rychle se množí – během měsíce jich mohou být až stovky. Blechy jsou také přenašečem nemocí, proto u napadení zvířete blechami, je důležitá včasná a řádná dezinfekce okolí – sprejem, a to několikrát do měsíce. Zvíře může reagovat na bleší kousnutí i alergicky, ve vážnějších případech napadení je třeba zajistit veterinární péči.
Jak zbavit domácnost od blech, se dočtete v našem článku.