🐶 Limitovaná kolekce k filmu GUMP je právě v prodeji! Více informaci.

🐶 Limitovaná kolekce k filmu GUMP je právě v prodeji!

❗️Vážení zákazníci, infolinka je z technických důvodů mimo provoz.👷‍♀️ Naši operátoři Vás budou v co nejkratší době kontaktovat zpět. 🐾

❗️Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku budou prodejny v sobotu 28. 10. zavřeny. 🐶

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Pracovní doba u telefonu: Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o kočkách / Články / Základy péče o kočku / Jak vybrat vhodná antiparazitika pro kočku?

Jak vybrat vhodná antiparazitika pro kočku?

Vnější parazité jsou pro kočku nejen obtěžující, ale i nebezpeční. Vzhledem k mírným zimám je potřeba mít kočku chráněnou proti blechám celoročně, sezona klíšťat začíná časně z jara a trvá do podzimu. Velmi důležité je to u koček, které žijí venku nebo střídavě doma a venku. Antiparazitních přípravků je mnoho, jak ale vybrat ten správný přípravek?

Základní rozdělení antiparazitik

 

Antiparazitní přípravky dělíme následovně na:

 • Repelentní – mají na parazity odpuzující účinek, v případě přisátí je však nehubí
 • Hubící – po přisátí parazit uhyne
 • Hubící a repelentní – parazité jsou odpuzováni, ale po případném přisátí uhynou

Dále rozlišujeme na:

 • Přírodní – na bázi přírodních silic a olejů, vhodné pro citlivější jedince
 • Chemické – na bázi kombinace chemických složek

Jak kočku proti parazitům chánit?

Obojky

Obojky jsou nejoblíbenější a nejúčinnější ochranou. Nabývájí účinnosti cca druhý týden od nasazení (pokud není na obalu přípravku uvedeno jinak). Pro spolehlivou ochranu nechte obojek neustále nasazený. To, že je obojek správně nasazený poznáte tak, že mezi něj a kůži prostrčíte dva prsty (nesmí kočku škrtit nebo naopak na krku plandat). Volte nejlépe obojky s bezpečnostní pojistkou, která v případě zachycení kočky např. o větev předejde uškrcení zvířete tím, že se pojistka uvolní a obojek se přetrhne.

Šampony

Šampony okamžitě hubí parazity v srsti kočky. Po vykoupání a vysušení srsti doporučujeme aplikovat antiparazitní obojek, spot-on nebo sprej. Po aplikaci šamponu do srsti jej řádně napěňte a vmasírujte až ke kůži, nevynechte žádnou část těla. Poté nechte působit alespoň 5 minut a důkladně opláchněte.

Spreje

Spreje lze aplikovat jak do srsti zvířete, tak na prostředí (např. do pelíšku či do jiných tkanin; po vyprání je nutná opětovná aplikace). Po vykoupání zvířete je potřeba znovu aplikovat sprej do srsti kočky. 

Spot-ony

Pokud se vaše kočka pravidelně vrací z procházky bez obojku, nesnese aplikaci spreje nebo se nerada koupe, jsou pro ni nejvhodnější ochrana před parazity spot-ony, neboli pipety. Aplikují se mezi lopatky nebo na hlavu kočky. Kočku bychom alespoň týden po aplikaci neměli koupat. Pouhá voda účinek nesnižuje, šamponování však ano. V případě aplikace spot-onu lze další antiparazitikum dát zvířeti až za měsíc.

Co dalšího by vám doma nemělo chybět?

Blecháček

Blecháček je speciální hřebínek určený k vyčesávání parazitů u kožíšku.

Pinzety

Pinzety jsou vhoné pro šetrné odstranění již přisátého klíštěte.

 

Aby antiparazitika fungovala co nejlépe, aneb na co si dát pozor?

Mějte na paměti, že žádná ochrana proti parazitů není 100%. Výběrem správného přípravku, správnou aplikací a následným zacházením lze účinnost zvýšit na maximum.

Je nutné dodržovat následující zásady:

 • Nikdy nekombinujte obojky se spot-ony, můžete tím kočce ublížit.
 • Při výběru antiparazitika berte v potaz stáří i váhu kočky.
 • Většina antiparazitik je vhodná i pro koťata od 2 měsíců, o tom se ale přesvědčte v příbalové informaci.
 • Po odblešení nechte vždy kočku odčervit – blecha je mezihostitelem tasemnice.
 • Vyvarujte se používání přípravku s obsahem permethrinu, který je pro kočky toxický.
 • Většina přípravků je vhodná do domácnosti, ve které jsou děti, nicméně ani v tom případě nenechte nikdy antiparazitikum s dítětem bez dozoru!

Toto je obecné shrnutí nejdůležitějších informací a zásad o používání antiparazitních přípravků. Vždy je nutné číst příbalovou informaci a striktně ji dodržujte.

Pozor na blechy

Dospělé blechy se sice drží na svém hostiteli (pes, kočka), ale vajíčka a larvy odpadávají ze srsti zvířete všude do okolí a velice rychle se množí – během měsíce jich mohou být až stovky. Blechy jsou také přenašečem nemocí, proto u napadení zvířete blechami, je důležitá včasná a řádná dezinfekce okolí – sprejem, a to několikrát do měsíce. Zvíře může reagovat na bleší kousnutí i alergicky, ve vážnějších případech napadení je třeba zajistit veterinární péči.

Jak zbavit domácnost od blech, se dočtete v našem článku

 

 

 

 

 

 

Komentáře