🐶 Limitovaná kolekce k filmu GUMP je právě v prodeji! Více informaci.

🐶 Limitovaná kolekce k filmu GUMP je právě v prodeji!

❗️Vážení zákazníci, infolinka je z technických důvodů mimo provoz.👷‍♀️ Naši operátoři Vás budou v co nejkratší době kontaktovat zpět. 🐾

❗️Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku budou prodejny v sobotu 28. 10. zavřeny. 🐶

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Pracovní doba u telefonu: Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Jak vybrat vhodné osvětlení do terária

Osvětlení je základem terária. Každé terarijní zvíře má jiné nároky na teplo a UVB záření a toho je třeba se při výběru držet. Jak se osvětlení rozděluje a podle čeho vybírat? 

Světlo a teplo 

Než se pustíme do výběru vhodného osvětlení, tak je třeba si uvědomit, že plazi jsou studenokrevní živočichové, tj. jsou závislí na okolní teplotě (– teplotě vzduchu). Na správné teplotě uvnitř terária závisí spokojenost a zdraví chovaného jedince, protože například při nízké teplotě bude zvíře odmítat krmení nebo mu nebude dobře fungovat trávení. Neméně důležité a dokonce pro denní plazi životně důležité je UVB světlo, díky kterému plaz neonemocní křivicí, což je neléčitelné a velmi bolestivé kostí. Obecně můžeme podle potřeby UVB záření rozdělit plazy na: 

  • plazy s nižší potřebou UVB záření (tropické a subtropické druhy) 
  • plazy s vysokou potřebou UVB záření (pouštní a polopouštní druhy) 

Jaké osvětlení zvolit 

Do terária patří tři druhy osvětlení a to: 

  • Ultrafialové záření (UVB) 

Ačkoliv je UVB záření součástí slunečního záření, nevyzařuje teplo, ale jedná se o světelný zdroj. Napomáhá k přeměně vitamínu D3, který zajišťuje vstřebávání vápníku a zabraňuje metabolickým onemocněním. UVB je nezbytně důležité pro zdraví terarijních zvířat. Pamatujte, že čím dál je žárovka nebo zářivka od zvířete, tím menší účinnost má, proto umisťujeme ideálně nad oblíbené místo v teráriu a to tak, aby ho zvíře mělo  

  • Světelné a tepelné záření (UVA) 

UVA podporuje zbarvení a fyziologické procesy, tj. příjem potravy, aktivitu nebo rozmnožování. Zvyšuje teplotu uvnitř terária a má vyšší intenzitu také světelného záření. 

  • Dosvětlovací (plnospektrální) osvětlení 

Doplňkové světlo k UVB a UVA osvětlení. Má pouze dosvětlovací funkci a to například ve větších nebo delších teráriích. Použít lze klasickou žárovku.  

Výběr osvětlení krok za krokem 

Vybrat vhodné osvětlení může být pro začínajícího teraristu pěkný oříšek. Je třeba se tedy řídit podle: 

  • chovaného druhu a jeho nároků 
  • vzdálenosti, v které bude umístěno do zvířete 
  • velikosti terária 

 

Komentáře