Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód SUPERDAYS. Více informací.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o drobných savcích / Články / Jak zvládnout letní horké dny s drobnými savci?

Jak zvládnout letní horké dny s drobnými savci?

Tropické letní teploty nejsou zátěží jen pro lidi, ale i pro zvířata. I když váš mazlíček pochází z teplých krajin, nezapomeňte, že ve svém přirozeném prostředí má obvykle možnost najít chladný úkryt. Jak mazlíčkovi horké letní dny zpříjemnit a jak předejít přehřátí?

Jak poznáte, že je vašemu zvířátku horko? 

Tělíčka drobných savců nejsou příliš vybavena pro termoregulaci. Na rozdíl od koček a psů, kteří se dokáží ochladit zrychleným a vyplazeným jazykem, drobní savci mají pro tyto účely jen žlázky u tlamičky a ouška.   

Pokud je vašemu mazlíčkovi horko, zrychluje se mu dýchání, tlukot srdce a tím se zvyšuje i jeho tělesná teplota. Má horká ouška, vlhký čumák a tlamičku, polehává v nejchladnější části ubikace v pozici na bříšku s nataženými packami. Zvířátko také málo jí, čímž snižuje i svůj příjem vody. A to může vést až k dehydrataci.  

Jak poznat přehřátí a co dělat, když k němu dojde? 

Každé zvířátko má maximální teplotu, kterou dokáže v pohodě snést, u většiny z nich se ideální pokojová teplota pohybuje okolo 21–22°C. Pokud hodnota na teploměru vyšplhá na více než 25 °C anebo je zvíře na přímém slunci, může snadno dojít k přehřátí. 

Přehřáté zvíře se třese, slintá, dýchá mělce, je apatické a rychle může ztratit i vědomí. V tomto případě je třeba mazlíčkovi podat dostatek vody s minerály a postupně jej ochlazovat. Dejte ale pozor, abyste mu nezpůsobili teplotní šok. Proces ochlazování musí být skutečně jemný a je nejlepší, když neustále kontrolujete tělesnou teplotu zvířete. Ta se totiž nesmí dostat pod běžnou tělesnou teplotu, jinak hrozí naopak jeho podchlazení. Nikdy mazlíčka nedávejte ochladit do průvanu!  

Jak předejít přehřátí 

Přehřátí u drobných savců nemá úplně dobrou prognózu, a i po rychlém poskytnutí první pomoci může dojít k úhynu, proto je dobré tomuto stavu předejít. Možností je hned několik. 

Dobrým nástrojem proti přehřátí zvířete může být například kámen nebo dlaždice, kterou vychladíte v lednici či mrazáku. Studenou dlaždici pak umístěte do ubikace, ale dejte pozor, ať není příliš velká a zvíře má možnost si vybrat, zda si na ní lehne. Takto můžete pomoci jakémukoliv mazlíčkovi. Podobně zafunguje vychlazená láhev s vodou zabalená v ručníku. Tu můžete vložit do rohu ubikace. Dejte ale pozor, abyste ubikaci neochladili příliš. Stejně tak je třeba hlídat, aby váš mazlíček nekousal do textilu, ve kterém je láhev ukrytý.  

Pokud vlastníte činčilu, pískomila, křečka či osmáka, můžete ubikaci ochladit pomocí chlazeného koupacího písku. Ten vložte pouze do misky – opět aby si sám mazlíček mohl rozhodnout, zda se chce ochladit či nikoliv. Vychlazený koupací písek můžete dát i do hrabací krabice králíkům.  

Pro králíky a morčata také můžete využít chladící podložku pro psy. Tu není třeba vkládat do lednice, jelikož obsahuje chladící gel. Na ten je ale třeba dávat pozor – nikdy nenechávejte zvíře na podložce o samotě, mohlo by ji totiž začít kousat a chladící gel pozřít!  

Co raději nedělat 

Vaše zvířátko nikdy nekrmte zmrzlým ovocem či zeleninou. I když pro lidi je zmrzlina super osvěžení, drobní savci by se mohli po požití chladného jídla nadmout či nachladit. Ovoce a zeleninu podávejte pouze v pokojové teplotě a dávejte pozor, ať mazlíčkovi nedáváte příliš mnoho vodnaté zeleniny. Z té by mohl dostat průjem. Více mazlíčkovi prospěje, budete-li měnit jeho vodu na pití alespoň 2x denně, aby jí měl dostatek a byla neustále čerstvá. 

Další problematickou metodou ochlazování mazlíčků je mokrý ručník přes ubikaci. Tato metoda má pouze krátkodobý účinek a může napáchat i škody. Ručník namočený ve studené vodě (vyždímaný) není dobré na kleci nechávat déle než 10 minut. I za takto krátkou dobu se může zvýšit vlhkost v ubikaci, což může způsobit množení plísní. A zvířatům je vlhko také často nepříjemné.  

Určitě také zvířata nikdy nekoupejte ve studené vodě. To by jim mohlo způsobit velký šok. Jediný drobný savec, kterému můžete dopřát „bazének“, je potkan. Do vody ho ale nikdy nenuťte. Pod vaším dohledem ho můžete nechat vykoupat např. v umyvadle nebo větší misce. Jako motivaci můžete do vody dát oblíbenou pochoutku.

Při snaze o ochlazení svého mazlíčka mějte pořád na paměti, že drobní savci nemají stejnou termoregulaci jako lidé a tedy věci, které jsou příjemné nám, jim nemusí dělat dobře. Proto zvířeti nikdy nepodávejte led, nedávejte jeho ubikaci do blízkosti okna, větráku či klimatizace, nekoupejte ho – zkrátka držte se našich rad a věřte, že horké léto zvládnete levou zadní!  

Komentáře