0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o psech / Články / Jaké potraviny mohou být pro vašeho psa nebezpečné?

Jaké potraviny mohou být pro vašeho psa nebezpečné?

Už z pohádky o Pejskovi a Kočičce víme, že jsou psi schopni sníst snad úplně všechno, ale ne vždy jim to udělá dobře. Sestavili jsme proto pro vás přehled potravin, které pro vašeho pejska nejsou nejen vhodné, ale jsou i nebezpečné.  

Česnek, cibule a sůl  

Pejskové jsou mlsní a leckdy se snaží ochutnat, co máte zrovna na talíři. I když můžete mít pocit, že ve vašem domácím guláši není nic špatného, opak je pravdou. Jídla, která si my lidé připravujeme, obsahují často česnek a cibuli, které jsou pro pejsky toxické a mohou jim způsobit i anemii.  

Ale ani jídlo, které tyto dvě potraviny neobsahuje, není vždy bezpečné. Obzvláště smažená a mastná jídla, která nejsou zdravá ani pro lidi, mohou vašemu mazlíčkovi způsobit zdravotní obtíže. To samé platí o pochutinách obsahujících sůl – krekry, čipsy apod. mohou způsobit otravu sodíkovými ionty. Proto dávejte opravdu velký pozor, aby váš pejsek nejedl vaše jídlo. Chcete-li mu dopřát gulášek nebo třeba polévku, pořiďte mu je v konzervě určené pro psy. K dostání je široký výběr příchutí konzerv, granulí a pamlsků, takže se nemusíte bát, že by váš čtyřnohý kamarád neměl dostatečně pestrý jídelníček.

Mléčné výrobky 

Sýr, jogurt nebo mléko sice na první pohled nevypadají jako něco škodlivého, ale ve skutečnosti to jsou potraviny, které mohou vašemu mazlíčkovi způsobit průjem, zvracení či žaludeční nevolnost. Důvodem k tomu je to, že psi během dospívání ztrácí enzymy, které zaručují schopnost trávit laktózu a jsou tedy na tuto látku citliví.  

Čokoláda 

To, že je čokoláda pro psy jedovatá, už jste určitě někdy slyšeli. Bohužel o tom neví váš pes, proto ho velmi dobře hlídejte, pokud se ocitne v blízkosti čokolády či bonboniéry. Tato pochutina totiž obsahuje stimulant teobromin, který psům narušuje metabolické procesy. Zvláště hořká čokoláda a čokoláda určená na vaření může psům způsobit otravu, která se projevuje žaludeční nevolností, srdečními problémy, záchvaty a bohužel může končit i smrtí. 

TIP: Na prodejnách i na e-shopu Super zoo jsou k dostání čokolády určené přímo pro psy, které můžete dávat svému čtyřnohému parťákovi jako pamlsek nebo jako odměnu. 

Hrozny a rozinky 

Ačkoliv pro lidi jsou hrozny zdravé, pro psy nikoliv. Naneštěstí jim chutnají, nenechávejte tedy nikdy hrozny, které si přinesete domů, bez dohledu. Toto ovoce, v jakékoliv podobě, je totiž pro psy jedovaté a může způsobit akutní a náhlé selhání ledvin. První příznaky otravy se projeví bolestí břicha, zvracením, nadměrným pitím a častým močením. Selhání ledvin pak přichází po 12–24 hodinách. Pokud psa urychleně nepřivezete k veterináři, může do 4 dnů zemřít.  

Přezrálé, nezralé a peckové ovoce 

Některé zralé ovoce obsahuje velké množství jednoduchých cukrů, které později v trávicím traktu kvasí, což způsobuje nadýmání a průjem. Jedná se hlavně o meruňky, hrušky, broskve či třešně. Při nadměrné konzumaci tohoto ovoce může dojít k dehydrataci a dlouhodobé nerovnováze ve střevní mikroflóře. U nezralého ovoce je zase problém s kyselinami, které taktéž psům působí zažívací potíže.  

Nebezpečné je také jakékoliv peckové ovoce, jelikož spolykané pecky mohou utvořit ve střevě blokádu, která může často při neřešení problému končit až smrtí zvířete. Pecky z přezrálých či škůdci napadených plodů zase mohou ve střevě uvolňovat kyanid, který zvířeti znemožňuje využívání kyslíku. Pes při otravě nejprve zrychleně dýchá, poté se dusí, má poruchy srdečního rytmu, křeče a může dojít i k úhynu. 

Kofein a alkohol 

Kofein není pro psy sice nebezpečný, ale rozhodně není vhodný. Má totiž na ně stejné účinky jako na lidi, avšak jelikož jsou psi o něco citlivější, jsou po požití kofeinu velmi hyperaktivní a mohou se i třást. Za to alkohol je jedno velké NE. Psí ledviny totiž nedokáží alkohol zpracovávat tak jako ty lidské, a proto může způsobit velké zdravotní problémy.  

Potraviny obsahující xylitol 

Xylitol je sladidlo, které obsahují bonbony, žvýkačky, zubní pasta či arašídové máslo bez cukru. Toto sladidlo je stejně sladké jako cukr, ale má méně kalorií. Pro psy je však toxické.  

Oříšky 

Oříšky není dobré psovi dopřávat z několika důvodů – za prvé jsou tučné, z čehož se jim může udělat špatně a za druhé, pes by si jimi mohl zadusit. Úplně nejhorší jsou makadamové ořechy, které jsou pro psy jedovaté. Způsobují neschopnost chůze, letargii, třes a zvracení.  

Avokádo 

Slupka, pecka a listy avokáda obsahují látku zvanou persin, která u psů způsobuje zvracení a průjem. Držte svého mazlíčka od této potraviny tedy co nejdál! 

Komentáře