Na cestách s drobnými savci
8 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Králíci jsou po psech a kočkách nepochybně celosvětově nejoblíbenějšími domácími mazlíčky. Vyhledávají společnost svého majitele a patřičně mu projevují svou náklonnost. Jsou milí a roztomilí, ale jakmile dosáhnou pohlavní dospělosti, stávají se z nich nepříjemní společníci.
Králíci jsou po psech a kočkách nepochybně celosvětově nejoblíbenějšími domácími mazlíčky. Vyhledávají společnost svého majitele a patřičně mu projevují svou náklonnost. Jsou milí a roztomilí, ale jakmile dosáhnou pohlavní dospělosti, stávají se z nich nepříjemní společníci.
Kastrace je v dnešní době známá spíše u psů a koček, ale čím dál tím více majitelů králíků nechává svoje ušáky kastrovat, neboť ví, jaká pozitiva kastrace přináší. Při tomto malém chirurgickém zákroku se odstraní pohlavní žlázy, které produkují pohlavní hormony (tj. samců varlata, u samic vaječníky, vejcovody a děloha).
Proč ale vlastně tedy kastrovat? Nekastrovaní samci jsou teritoriální, agresivní a své teritorium si značkují páchnoucí močí. Samice jsou, především v době říje, náladové až agresivní a studie uvádí, že až u 75% nekastrovaných samic vzniká riziko nádorů dělohy. Dalším nezpochybnitelným důvodem pro kastraci je zamezení populační exploze králíků (ramlice může mít za rok až 5 vrhů). Králíci po kastraci bývají klidnější, čistotnější a méně zapáchají, tudíž jsou skvělými společníky. Králíci jsou společenská zvířata, proto nejlepší možná kombinace pro chov bývá kastrovaný samec/kastrovaná samice.
Kastrace se provádí po dovršení pohlavní dospělosti, která je u samců menších a zakrslých plemen kolem 12 týdnů a u větších plemen kolem 16 týdnů, u samic ve věku 4 – 6 měsíců. Vhodný věk pro zákrok konkrétně vašeho mazlíčka stanoví veterinář.
Pokud je králíček není 100 % zdravý (obezita, nachlazení, případně jiné onemocnění, které by mohlo kastraci zkomplikovat), není možné kastraci provést dokud zvíře nebude v pořádku.
Před operací nejsou potřeba žádné speciální přípravy. U králíků, na rozdíl od psů a koček, nesmí být před zákrokem hladovka, která je pro ně nebezpečná. Naopak doporučujeme na cestu na veterinární kliniku dát trochu sena do přepravky. Zhruba týden před a týden po zákroku neměňte krmivo ani stravovací návyky.
Kastrace samce trvá maximálně 20 minut, u samičky je zákrok složitější, tam může trvat až 40 minut. Probíhá v celkové anestezii. Po probuzení z narkózy si může majitel zvíře odnést do domácí péče.
Králíci si většinou ranky se stehy po operaci většinou nevšímají a doma by měli mít klidový režim. Samci mívají rekonvalescenci rychlou a bzproblémovou – po příchodu domů většinou začnou hledat krmivo a zajímat se o okolí. U samic, u kterých se jedná o značný zásah do organismu, je potřeba větší pozornosti a potřebují klidový režim až do vyndání stehů (cca 7 – 10 dnů po kastraci). Ranku je třeba denně kontrolovat. Poraďte se se svým veterinářem ohledně podávání léků proti bolesti a dalších případných opatřeních.
Po příchodu domů sledujte krmný i pitný režim a stolici. Nejčastější komplikací po kastraci bývá nechutenství po anestezii. Králík by se po příchodu domů měl do jednoho dne najíst. V opačném případě je opět na místě neprodlené kontaktování veterináře.
Článek byl vytvořen ve spolupráci s veterinární nemocnicí Český Brod.