💛 Dlouhodobě SNIŽUJEME CENY krmiv. Dopřejte mazlíčkovi to nejlepší a ušetřete. Více informaci.

💛 Dlouhodobě SNIŽUJEME CENY krmiv. Dopřejte mazlíčkovi to nejlepší a ušetřete.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Myxomatóza u králíků

Myxomatóza je virové onemocnění, které bohužel není léčitelné. Toto onemocnění je postrachem chovatelů králíků. Jak se projevuje? A existuje na něj vakcína? To se dozvíte v našem článku. 

O myxomatóze 

Myxomatózu způsobuje vir myxovir a byla poprvé popsána koncem 19. století v Uruguayi.  Roku 1950 jí byla účelně zamořena populace přemnožených králíků v Austrálii, kteří likvidovali úrodu. To samé se pak dělo i ve Francii a Chile. Jak už to tak bývá, situace se vymkla kontrole a nemoc se dostala do zbytku světa. Proti tomuto vysoce nakažlivému onemocnění naštěstí existuje očkování, kdy jde očkovat mladé králíky již od věku 6-ti týdnů. Doporučuje se spíše očkování po 10. týdnu věku, kdy si organismus vytvoří imunitu na půl roku. Léčba myxomatózy není možná, proto je třeba důsledné dodržování pravidelného očkovacího schématu. 

Jak dojde k nákaze? 

Jak jsme již zmínili, myxomatóza je, stejně jako králičí mor, velmi nakažlivá. Virus se šíří po hostitelích přenosem hmyzem, který saje krev, tedy v našich končinách nejčastěji komár, blecha a vši, případně další roztoči. Stát se ovšem může i to, že se nákaza přenese z králíka na králíka (v případě chronického průběhu, viz níže). Inkubační doba je 7 – 9 dní a průběh je nejprve pozvolný.  

Příznaky myxomatózy 

Je velmi důležité, aby nemoc diagnostikoval zkušený veterinář, protože se myxomatóza dá zaměnit s jinými, léčitelnými onemocněními. Pokud se však myxomatóza potvrdí, je nejlepší možností nechat nemocné zvíře uspat – zabráníte tak bolestivé smrti. 

Příznaků je hned několik a závisí na zdravotním stavu a kondici postiženého jedince: 

  • Akutní průběh - nejčastěji jde o horečku a otoky v okolí řitního otvoru a genitálií. Další příznaky jsou spojené s očima; konkrétně jde o zarudnutí, hnisavý výtok a otok víčka. Nejčastěji králík uhyne do 48 hodin po nakažení aniž by měl vážnější příznaky. 
  • Chronický průběh – příznaky jsou mírné, po těle se tvoří bouličky, které praskají a vytéká z nich tekutina, která je infekční. Takový králík se stává přenašečem a dochází k přenosu z králíka na králíka. 

Jak králíky před myxomatózou chránit  

Mezi nejspolehlivější ochranu patří očkování a ochrana králíků před vnějšími parazity. Pokud je to možné, chovejte králíky doma. Dále je třeba dbát zvýšené opatrnosti tam, kde je vyšší koncentrace králíků (výstavy atd.).  

Komentáře