SuperZoo

Myxomatóza u králíků

Myxomatóza je virové onemocnění, které bohužel není léčitelné. Toto onemocnění je postrachem chovatelů králíků. Jak se projevuje? A existuje na něj vakcína? To se dozvíte v našem článku.

O myxomatóze 

Myxomatózu způsobuje vir myxovir a byla poprvé popsána koncem 19. století v Uruguayi.  Roku 1950 jí byla účelně zamořena populace přemnožených králíků v Austrálii, kteří likvidovali úrodu. To samé se pak dělo i ve Francii a Chile. Jak už to tak bývá, situace se vymkla kontrole a nemoc se dostala do zbytku světa. Proti tomuto vysoce nakažlivému onemocnění naštěstí existuje očkování, kdy jde očkovat mladé králíky již od věku 6-ti týdnů. Doporučuje se spíše očkování po 10. týdnu věku, kdy si organismus vytvoří imunitu na půl roku. Léčba myxomatózy není možná, proto je třeba důsledné dodržování pravidelného očkovacího schématu. 

Jak dojde k nákaze? 

Jak jsme již zmínili, myxomatóza je, stejně jako králičí mor, velmi nakažlivá. Virus se šíří po hostitelích přenosem hmyzem, který saje krev, tedy v našich končinách nejčastěji komár, blecha a vši, případně další roztoči. Stát se ovšem může i to, že se nákaza přenese z králíka na králíka (v případě chronického průběhu, viz níže). Inkubační doba je 7 – 9 dní a průběh je nejprve pozvolný.  

Příznaky myxomatózy 

Je velmi důležité, aby nemoc diagnostikoval zkušený veterinář, protože se myxomatóza dá zaměnit s jinými, léčitelnými onemocněními. Pokud se však myxomatóza potvrdí, je nejlepší možností nechat nemocné zvíře uspat – zabráníte tak bolestivé smrti. 

Příznaků je hned několik a závisí na zdravotním stavu a kondici postiženého jedince: 

  • Akutní průběh - nejčastěji jde o horečku a otoky v okolí řitního otvoru a genitálií. Další příznaky jsou spojené s očima; konkrétně jde o zarudnutí, hnisavý výtok a otok víčka. Nejčastěji králík uhyne do 48 hodin po nakažení aniž by měl vážnější příznaky. 
  • Chronický průběh – příznaky jsou mírné, po těle se tvoří bouličky, které praskají a vytéká z nich tekutina, která je infekční. Takový králík se stává přenašečem a dochází k přenosu z králíka na králíka. 

Jak králíky před myxomatózou chránit  

Mezi nejspolehlivější ochranu patří očkování a ochrana králíků před vnějšími parazity. Pokud je to možné, chovejte králíky doma. Dále je třeba dbát zvýšené opatrnosti tam, kde je vyšší koncentrace králíků (výstavy atd.).  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Králík