💛 Dlouhodobě SNIŽUJEME CENY krmiv. Dopřejte mazlíčkovi to nejlepší a ušetřete. Více informaci.

💛 Dlouhodobě SNIŽUJEME CENY krmiv. Dopřejte mazlíčkovi to nejlepší a ušetřete.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o kočkách / Články / Naučte kočku chodit na vodítku

Naučte kočku chodit na vodítku

O tom, že kočka není pes, jistě nemá žádný majitel kočky pochyb, přesto se dá i váš kočičí kamarád leckterému psímu chování naučit. Jedním z nich je třeba chození na vodítku! Pokud vás láká představa procházky s vaším kočičím společníkem v parku, přečtete si náš článek, ať víte, jak kočku na vodítko snadno a bez problémů naučit.  

Kdy začít s výcvikem?  

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš, a toto přísloví platí i o kočkách. S výcvikem na vodítko je ale ideální začít co nejdříve, tedy mezi 3–6 měsícem života kočky. Rozhodnete-li se na vodítko naučit kočku starší 6 měsíců, pravděpodobně si bude na postroj hůře navykat. Ovšem existují i výjimky.  

Důležité je si také uvědomit, že každá kočka má jiný charakter a že se té vaší myšlenka na procházky venku nemusí líbit, a to v jakémkoliv věku. Uvidíte-li tedy, že váš kočičí kamarád panikaří, snaží se uniknout nebo zůstane během procházky ztrnulý, rozhodně ho už do této činnosti nenuťte.  

Co je k výcviku potřeba 

Připravte se na to, že kočku na vodítko nenaučíte hned a budete na to potřebovat velkou dávku trpělivosti a času. Při výcviku hlavně buďte klidní a snažte se ho svému mazlíčkovi co nejvíce zpříjemnit. Procházky venku si kočka musí spojit s příjemnými pocity. Budete-li ve stresu a zvíře budete příliš nutit, můžete ji k příštímu pokusu velmi demotivovat.  

K samotnému výcviku budete potřebovat vhodně velký a pohodlný postroj (nebo vestičku) a vodítko. Ideální je pro začátek pořídit nějaké lehké. Nedoporučujeme vodítko připínat na obojek – kočka se vám může snáze vysmyknout a utéct.  

Než se rozhodnete vyjít s kočkou poprvé ven, ujistěte se, že je dostatečně chráněna před parazity, odčervená a očipovaná. Na první procházku zvolte ideálně místo s dostatkem zeleně (louka, park, zahrada), kde se obvykle nevyskytují psi. Nebo alespoň musí být na vodítku.  

Jak s výcvikem začít 

Důležité je kočku před výcvikem seznámit s vodítkem a postrojem a pokusit se je spojit s něčím příjemným. Ideální je postroj kočce nasadit před krmením nebo společnou hrou.  

  • Nošení postroje a chození na vodítku nejprve trénujte doma, ať si na něj kočka zvykne – nejprve ale začněte se samotným postrojem.  
  • Nechte kočku nejprve vodítko tahat za sebou po zemi. Až si na něj zvykne, můžete ho vzít do ruky vy.  
  • S tréninkem to nepřehánějte. Chození na vodítku nacvičujte vždy jen chvíli. Kočku u toho chvalte a dopřejte jí pamlsek.  
  • Venkovní procházky nacvičujte v bezpečném a klidném prostředí a opět to s délkou nepřehánějte. Až si na ně kočka zvykne, můžete čas prodloužit.  
  • Dovolte kočce volit směr procházky a v žádném případě ji na vodítku nikdy netahejte! Tím byste jí mohli procházky znechutit. 
  • Pokud se kočka venku bojí i po pár pokusech, už ji do procházek nenuťte.  

Kočky nejsou psi, takže na ně rozhodně při procházkách nemůžeme mít stejné nároky. Počítejte s tím, že kočka bude spíše vést vás než vy ji. Také se někdy bude chtít více než chůzí zabývat novými podněty venku a ostražitě pozorovat okolí. Procházku venku tedy berte pouze jako příjemnou společnou relaxační aktivitu na čerstvém vzduchu.  


Komentáře