Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola SUPER ZOO / ...o ptactvu / Články / Běžný život / Nejoblíbenější druhy papoušků a exotů

Nejoblíbenější druhy papoušků a exotů

Nejoblíbenější druhy papoušků a exotů

Přinášíme přehled nejoblíbenějších druhů papoušků včetně jejich charakteristických vlastností, který vám může pomoci se rozhodnout při výběru opeřeného kamaráda.

Zvažujete pořízení papouška a nyní stojíte před rozhodnutím, který druh je pro vás ten vhodný? Obecně se dá říci, že čím větší papoušek, tím větší je to starost a tím větší nároky jsou kladeny na zkušenosti chovatele. Je také důležité vzít v potaz to, že čím mladšího papouška ochočujete, tím budete úspěšnější. Většina druhů papoušků držených samostatně potřebuje denně pozornost svého majitele – to může být i několik hodin. Pokud by váš papoušek měl být většinu dne zavřený v kleci, uvažujte o pořízení dvou papoušků stejného druhu.

Korela chocholatá

Korela je větší než andulka a je vynikajícím letcem. Korela se může dožít až 20 let a dorůstá délky až 32 cm.

Jaká je korela chocholatá? Společenskápoměrně klidná a mírumilovnávhodná pro začínajícího chovatele, dobře snáší celoroční pobyt ve venkovní voliéře, dobře vychází s menšími druhy jako jsou andulky nebo zebřičky. Je však o něco hlasitější než andulka, a to je potřeba brát v potaz, pokud si ji pořizujete do bytu.

Andulka (papoušek vlnkovaný)

Krásný australský papoušek menšího vzrůstu, který bývá první volbou začínajícího chovatele. Hodí se pro chov samostatně nebo ve větším počtu, také na chov uvnitř nebo ve venkovní voliéře. Dožívá se zpravidla 10 - 13 let, dorůstá velikosti až 23 cm včetně ocasu.

Jaká je andulka? Nenáročná a veselá, společenská, vyhledává kontakt se svým majitelem, je schopna se naučit pár slov, napodobuje zvuky. Její křik může být někdy trochu hlasitější.

Rozela pestrá

Rozela pestrá je středně velký papoušek dorůstající velikosti cca 30 cm a dožívá se 15 let.

Jaká je rozela pestrá? Rozela pestrá je plachý papoušek, jsou hlasitější a mají pronikavý hlas, především, když se polekají. Při jejich ochočování je nutná velká dávka trpělivosti. Mezi chovateli jsou však velmi oblíbené díky svému krásnému zbarvení. Potřebují buď prostornou klec nebo voliéru.

Agapornis Fischerův

Menší druh papouška dorůstající délky zhruba 15 cm a délka života je cca 15 let.

Jaký je agapornis Fischerův? Velmi společenský a aktivní papoušek, proto je na místě pořízení dvou jedinců. V případě samostatného chovu vyžaduje každodenní kontakt s chovatelem, ke kterému se může velmi upnout. Dobře létá, rád šplhá. Do paneláku se zrovna nehodí, neboť je hlučný a má velmi pronikavý hlas.

Papoušek senegalský

Další druh středně velkého papouška, velikost je kolem 25 cm a dožívá se 30 let.

Jaký je papoušek senegalský? Má zvídavou, veselou a přítulnou povahu. Kromě toho je to zdatný akrobat, který svého majitele překvapí pestrou škálou bláznivých kousků. Ručně dokrmený papoušek bývá vynikajícím domácím společníkem. Zvládne se naučit i pár slov a také napodobuje řadu zvuků z okolí. 

Žako šedý

Žako je fenomén mezi papoušky – spousta lidí by jej chtěla vlastnit, ale ne každý je schopen poskytnout mu péči, kterou vyžaduje. Dožívá se až 60 let a dorůstá velikosti 40 cm.

Jaký je žako šedý? Jde o vysoce inteligentního a citlivého papouška, který je schopen se naučit několik slov, ba dokonce celou písničku. Dávejte pozor, co před žakem říkáte, protože je velmi učenlivý – žako přemýšlí jako tříleté dítě. Je potřeba se mu denně v kratších intervalech věnovat, miluje zábavu, každodenní interakce je tedy na místě. Samotu velmi špatně snáší. V potaz bereme také velikost ubikace a potřebu denního proletu mimo klec.

Kanárek

Kanárci patří mezi nejoblíbenější exotické ptactvo a jeho chov zvládne i začátečník. Dožívá se zhruba 10 let a dorůstá délky kolem 15 cm.

Jaký je kanárek? Jde o poměrně aktivního a zvídavého ptáčka. Většinu dne poletují nebo sbírají na zemi potravu. Rádi se také koupou, proto do klece přidáme koupelničku. Sameček zpívá, samička ne. Kanárek je plašší ptáček, proto je potřeba se v jeho přítomnosti chovat klidně. Na rozdíl od papoušků však nikdy nepřilne k člověku tak úzce.

Zebřička

Malý, roztomilý ptáček o velikosti 10 cm. Dožívá se cca 5 let.

Jaká je zebřička? Velmi aktivní a čilý pták, který je spokojenější ve skupině. Vynikají svou nenáročností a adaptabilitou, tudíž je vhodná pro začínajícího chovatele. Zebřičky můžeme chovat doma v kleci (upřednostňují klece bednového typu – tj. kryté ze tří stran, dává jim to větší pocit bezpečí), lze je chovat i ve venkovních voliérách. Velmi rády se koupou, neměla by jim tedy chybět nádoba na koupání. Zebřičky jsou i přes svou malou velikost ptáci poměrně otužilí a odolní. Mohou zůstat celoročně venku za předpokladu, že mají přístřešek, kde teplota neklesá pod bod mrazu.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image