Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Péče o papouška

Papoušci jsou krásná a velmi chytrá stvoření. Při péči o něj musíme zohlednit základní obecné potřeby papoušků, ale i ty nároky, které se liší v rámci druhu. Odměnou vám za to bude zdravé a spokojené zvíře.

Výběr vhodné klece a její vybavení

Klec nebo voliéra patří k tomu nejzákladnějšímu vybavení vašeho papouška. Obecně lze říci, že správnou velikost vybereme tak, že délku rozpětí křídel vynásobíme dvěma.

Výběr vhodného krmiva

Krmení papoušků, to není jen zrní. Naopak. Nároky na potravu se liší v závislosti na druhu papouška. Svého papouška krmte vyváženou a pestrou stravou, pozor dávejte na tučná semena a sledujte také, zda papoušek není vybíravý a jeho organismus tak nepřichází o důležité látky a živiny. Někteří papoušci se živí spíše zrninami (andulka), jiní spíše ovocem (aymara pruhovaný) a někteří nektarem (loriové), proto je nutné dopředu znát požadavky na výživu konkrétního druhu.

Někteří chovatelé, kteří již dobře znají potřebné složení stravy si dělají své vlastní míchanice. Je to dobré jak z ekonomických důvodů, tak i proto, že máte naprostou jistotu toho, co krmivo obsahuje. Můžete také do míchanice přidat něco navíc, nebo ji obohatit vitamíny a minerály.

Důležité je také podávání čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud ovšem není váš opeřenec příliš zvyklý, postupujte opatrně, aby nedošlo k zažívacím potížím, například velmi běžnému průjmu. Totéž platí i o zeleném krmení, které je nejdostupnější v létě. Možné je podávání pampelišek, jitrocele, nebo velice oblíbeného ptačince žabince. Oblíbeným doplňkem je sépiová kost a senegalské proso v klasech. Nezbytností je umístění mističky do klece s ptačím gritem a zavěšení minerálního kamene.

Psychické zdraví papouška

Čistota je půl zdraví, to ví každý, ale v případě papoušků je psychická stimulace ta druhá půlka. Je velmi důležité zajistit každodenní zábavu a zaměstnání. Není klišé, když se říká, že pokud na papouška nemáte dostatek času, pořiďte si raději dva. Sice se tolik většinou neochočí a ke svému chovateli tolik nepřilnou, ale za to budete vědět, že během vaší nepřítomnosti papoušek nestrádá a je šťastný se svým druhem.

Co zajistí papouškovi zábavu?

  • Jedinec vlastního druhu. Dva papoušci se spolu zabaví nejvíc. Je úžasné je pozorovat při vzájemné komunikaci a hře.
  • Interakce s chovatelem. Pokud máte dostatek času na pořízení jednoho jedince, věnujte se mu několik hodin denně, nechte ho prolétnout mimo klec, papoušek vás bude pozorovat při všech činnostech, sedět vám na rameni, bude rád ve vaší blízkosti, zkusit můžete také pracovat na vzájemném vztahu pomocí tréninku různých cviků nebo triků. Nejenže papouškovi zaměstnáte hlavu, ale posílíte vzájemné pouto. Z nedostatku chovatelova zájmu pramení stres a psychické problémy.
  • Hračky a vybavení klece. S množstvím hraček v kleci to nepřehánějte – přílišné množství může způsobit, že papoušek bude nervózní a zahlcený. Je dobré jich mít třeba 3 kusy v kleci a pravidelně je obměňovat. Pozor na použití zrcátek např. u jednotlivě chovaných andulek. Zvíře si zvykne na nového „kamaráda“ a vás by si nemusel tolik všímat. Klec vybavte přírodními bidýlky různých průměrů, žebříky, různými šplhacími lany atd.

Větší druhy papoušků (ara, kakadu) jsou kapitolou sami o sobě. Jejich pořízení je potřeba si pořádně promyslet, protože díky své dlouhověkosti své majitele často přežívají. Jsou velmi inteligentní, ale také náladoví a vzteklí. Vyžadují hodně pozornosti a zábavy a patří do rukou zkušených chovatelů.

Nešťastný a stresovaný papoušek je nejen náchylnější k onemocněním, ale také si může začít škubat peří, což je vážný problém. Mohou se rozvinout také zlozvyky jako štípání, nadměrné křičení nebo agresivita. Proto si pořízení papouška, zejména velkého druhu, pořádně rozmyslete.

Hygiena a úklid klece

Pravidelným a důkladným čištěním klece zajistíte zdravý a čistý domov pro svého svěřence. Na trhu existují čisticí prostředky přímo na zvířecí ubikace.

Denní čištění – odstraňte zbytky krmiv, která podáváte denně (zelenina, ovoce), dle potřeby otřete vybavení klece a mříže, silně znečištěnou podestýlku odstraňte a doplňte, nádobku na vodu vymyjte horkou vodou a dolijte čerstvou, kontrolujte také stav vybavení a poškozené věci z klece odstraňte. Nezapomínejte v čistotě udržovat také okolí klece.

Týdenní čištění – vhodným prostředkem na čištění klecí vyčistěte spodní výsuvnou vaničku a plastovou část, doplňte čistou podestýlku nebo čistou podložku, vyndejte hračky a bidýlka a očistěte je, omyjte také kovovou část klece.

Měsíční čistění – jednou za měsíc jemným kartáčem vyčistěte kompletně celou klec

Klec a její vybavení čistěte dle potřeby, toto je orientační návrh. Čisticí prostředky a saponáty vždy důkladně omyjte.

Pravidelná péče o papouška

  • Péče o drápky a zobák. Pokud vašemu papouškovi brání délka drápků v přirozeném sezení nebo pohybu či pokud tvar a velikost zobáku zabraňuje v příjmu potravy, je na místě vyhledání veterináře nebo někoho zkušenějšího. Pro přirozené obroušení drápků instalujte do klece bidla stromů s hrubší kůrou nebo z černého bezu. Průměr bidel volte o různých průměrech a raději použijte větší než menší, dle potřeby je také měňte. Instalací tzv. ptačího stromu dopřejte papouškovi možnost šplhání i mimo klec. K obrušování zobáku papouškovi slouží ozobávání hraček (existují i speciální hračky na obrušování zobáku), minerální kámen a sépiová kost. Některé druhy papoušků si obrušují zobák např. louskáním ořechů.
  • Péče o peří. Jak poznáte, že peří není v dobrém stavu? Je neuhlazené, rozčepýřené a bez lesku, zkrátka to poznáte už na první pohled. Mezi pravidelnou péči patří koupele a rosení. Zdravého a krásného peří docílíte především kvalitní, pestrou a vyváženou stravou. Nejen na podporu peří můžete přidávat také vitamíny, např. B-komplex.
  • Pohyb mimo klec. Papoušci potřebují dostatek pohybu a pravidelné vypouštění z klece patří ke každodenní rutině, ať už chováte jednoho nebo více papoušků. Protažení křídel a létání přináší spoustu radosti. Papoušek bude také rád posedávat na vyvýšených místech a bude si užívat volnosti. Vždy je dobré vybrat jednu místnost, ve které budete papouška pravidelně vypouštět. Pozor na otevřená okna! I sebevíce ochočený papoušek může uletět, jsou to zvědavá a aktivní zvířata. Dále dejte pozor na rozpálené plochy (topení, varná deska). Při proletu svého opeřeného přítele po očku sledujte. Až bude chtít, sám se do klece vrátí, ptáka nestresujte chytáním do dek a zběsilým pronásledováním.
  • Pravidelné domácí zdravotní kontroly. Svého papouška máte denně na očích, poznáte, když je něco v nepořádku. Provádějte ale i důkladnější kontroly – rozhrňte peří až na kůži (nejsou tam přítomni roztoči? Je kůže zdravá bez poranění?), kontrolujte drápky, oči a kloaku. V případě jakékoliv změny kontaktujte veterináře – specialistu na papoušky.

Jedeme na dovolenou – kam s papouškem?

Budeme se zabývat variantou, kdy není možné vzít zvířátko s sebou.

Pokud máte jednoho papouška – nejlepší možností je každodenní docházka někoho blízkého, kdo papouška nakrmí a dá mu vodu. Dotyčné osobě vše vysvětlete – co má papoušek rád, na co je zvyklý. Je potřeba se vynasnažit, aby měl papoušek pokud možno stejný den, jako když jste doma. Na danou osobu, pokud ji papoušek nezná, je ho dobré uvyknout alespoň měsíc dopředu, aby ho přítomnost cizího člověka nestresovala. Pokud bude mít „ptačí chůva“ více času, může s papouškem zůstat více hodin a vypustit ho z klece, zkrátka mu dělat společnost. Papouška můžete eventuelně převézt na hlídání, buď ke známému nebo do prověřeného hotelu pro zvířata, ale nastává otázka, jak papoušek změnu prostředí zvládne.

Pokud máte dva a více papoušků - nejlepší možností je domluvit se opět s někým blízkým nebo se sousedem, kterému věříte, zda se za papoušky denně přijde podívat a nakrmí je.

 

 

 

Komentáře

Přidat reakci

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Komentář: *
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image