Vážení zákazníci, z technických důvodů budou Vámi nyní vytvořené objednávky expedované s týdenním zpožděním. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za komplikace.

Vážení zákazníci, z technických důvodů budou Vámi nyní vytvořené objednávky expedované s týdenním zpožděním. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za komplikace.

❗️Vážení zákazníci, infolinka je z technických důvodů mimo provoz.👷‍♀️ Naši operátoři Vás budou v co nejkratší době kontaktovat zpět. 🐾

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o papoušcích / Články / Péče a chov / Přepeřování papoušků a exotického ptactva

Přepeřování papoušků a exotického ptactva

Přepeřování je proces, při kterém pták vyměňuje peří. Jde o fyziologický, hormonálně řízený proces, který probíhá postupně tak, aby tělu zůstala potřebná tepelná ochrana.

Kdy ptáci přepeřují?

K přepeřování dochází jednou až dvakrát ročně, u některých druhů dokonce i třikrát ročně a opakuje se periodicky. Průměrná doba přepeřování je u papoušků v rozmezí 4-6 týdnů, kdy tato doba představuje pro papouška zvýšenou energetickou zátěž. Jestliže peří neroste tak, jak by mělo, navštivte veterináře.

Pokud však papoušek žije v bytě, nebývá sezonnost pelichání dodržována tak, jako při chovu venku. Vypadávání per také probíhá na těle symetricky, kdy staré pero je ze stejného folikulu vytlačováno perem novým.

Dvě fáze přepeřování

  • Úplné přepeření

Úplné přepeření probíhá tak, že pták při něm ztrácí všechna obrysová pera. Probíhá souměrně na obou stranách těla a pro zvíře je energeticky náročné, neboť peří u ptáků tvoří 4 – 12 % jejich tělesné hmotnosti a je vyčerpávající. U některých druhů vypadávají letky, což má za následek neschopnost letu.

  • Částečné přepeření

Částečné přepeření se vyskytuje u mnoha ptačích druhů, odehrává se většinou na začátku hnízdního období a ptáci při něm mění peří za pestřejší. Jde o tzv. přepeření do jarního či svatebního šatu a poté zpět do zimního neboli prostého šatu.

 

Co přepeřování ovlivňuje?

Na přepeření má vliv to, zda papoušek žije v bytě, nebo ve venkovní voliéře. Pokud v bytě, nebývá sezonnost pelichání dodržována jako v přírodě. Dále je to dáno geneticky a pelichání je také určené délkou světla. Celý proces mají na starosti hormony řízené hypofýzou. Rozhodující je v tomto případě hormon tyroxin, který produkuje štítná žláza. Působení tyroxinu vede k oxidaci základních živin v organismu a k většímu výdeji energie, což dále způsobuje neklid, agresivitu a také se zvyšuje základní látková přeměna. Roste spotřeba potravy a zvyšuje se také tělesná teplota.

 

Jak přepeření papouškovi usnadnit?

Důležitým úkonem při přepeřování je pravidelné rosení ptáka vlažnou vodou, protože rosení významně ulehčuje a urychluje bezproblémový průběh. Proč je nejen v tomto období rosení a koupání důležité se dozvíte v našem článku. Dále je třeba dbát na příjem důležitých živinn (bílkoviny, sacharidy a tuky). Dalším dobrým "fíglem" je podávání pár kapek pupalkového oleje do vody (nepřekračujte doporučené dávkování!). Při přepeřování lze také papouškům pomoci různými kapkami, např. Paganolem. Krmivo nebo pitnou vodu je také dobré obohatit o vitamino-minerální přípravek, např. Beaphar Trink Fit  či Beaphar Mausertropfen. Doporučit můžeme také doplňkové krmivo ve formě perliček pro menší a střední papoušky.

Co může ohrozit průběh přepeření?

Ne vždy je průběh přepeření hladký a bez problémů. Co může přepeřování negativně ovlivnit?

  • Ektoparazité. Bývají to nejčastěji všenky, perohubi a další roztoči. Živí se odlupující se kůží a nahlodávají peří, které se následně láme a vypadává. Napadají také nově vyrostlé peří a parazitují v rohovinových vrstvách kůže, kde si vrtají chodbičky.
  • Cirkovirózová infekce. Projevuje se červeným zabarvením některých krycích per po celém těle (nejvíce postižení tímto onemocněním bývají papoušci žako). U dalších druhů způsobuje infekce černé plošky, které budí dojem, že zbarvení na peří úplně vymizelo. Při podezření na toto onemocnění je vždy nutné vyhledat veterináře, specialistu na exotické ptactvo, aby stav zvířete posoudil. Toto onemocnění zatím nelze úspěšné léčit.
  • Psychické problémy. Když papoušek přepeřuje intenzivně, může to mít vliv i na jeho náladu. Někdy si papoušek škube peří sám. Příčinou může být zdravotní nebo psychický problém, jehož příčinu je potřeba zjistit a zajistit pro papouška správné podmínky po život.


Sonja Nawinová
Produktový specialista

 

Komentáře