🔔 Vážení zákazníci, z důvodu technických problémů může být odeslání vašich objednávek opožděné o 2-3 pracovní dny.

Doprava zdarma: 🚚Doprava zdarma u objednávek nad 799Kč.

Doprava zdarma: 🚚Doprava zdarma u objednávek nad 799Kč.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód SUPERDAYS. Více informací.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
/ Škola Super zoo / ...o papoušcích / Články / Proč (ne)začít chovat korely?

Proč (ne)začít chovat korely?

Korely jsou pozoruhodní papoušci, kteří vedle andulek patří k nejčastějším obyvatelům klecí a voliér českých domácností. Kromě příjemného vzhledu tito australští endemité totiž nabízí i spoustu zábavy. Jsou velice inteligentní, komunikativní a mohou se dokonce naučit i mluvit. Pokud přemýšlíte, že si tohoto opeřeného kamaráda pořídíte, přečtěte si náš článek, ať víte, proč s chovem (ne)začít. 

Mazlíček na několik desetiletí 

Chov exotického ptactva není vždycky snadný, proto pokud nemáte s papoušky ještě mnoho zkušeností, nebo hledáte ideálního parťáka pro své děti, korely jsou v tomto ohledu vhodnou volbou. Nemají totiž žádné speciální požadavky, jsou odolné vůči nižším teplotám a nemocem a jsou méně náročné na prostor a finance. Avšak je třeba mít na paměti, že tito ptáci ve volné přírodě žijí minimálně v páru, a proto jestliže své korele nepořídíte kamaráda, budete jí muset věnovat spoustu času. Jsou to totiž velmi společenští tvorové

Pokud se rozhodnete jednu či dvě korely chovat, pak také počítejte s tím, že vám tito opeřenci budou dělat společnost poměrně dlouho. V zajetí se totiž mohou dožít více než 20 let, což je pro chovatele docela závazek.  

Co jsou vlastně korely zač? 

Jak jsme již zmínili v úvodu, korely pochází z Austrálie, kde je lze obvykle najít v otevřených krajinách savan a pastvin. Nemají vyhraněný způsob sociálního života – někdy žijí jen v páru, jindy ve velkých skupinách. Dokonce se neváží ani na jedno místo – jsou to takové ptačí nomádky. Proto když budete vybírat ubikaci pro vašeho nového mazlíčka, myslete na to, že jsou korely dobrými letci a je pro ně důležité moci protáhnout křídla. Budete-li tedy papouška chovat v kleci, určitě zvolte prostornější. Také můžete někdy nechat svého mazlíčka prolétnout se po místnosti, ale v tomto případě buďte velmi opatrní a ubezpečte se, že máte zavřená všechna okna a papoušek si nemůže nijak ublížit.  

Šlechtěné korely pro chov v zajetí jsou o něco větší a barevnější než ty divoké. Obvykle měří 30–33 cm, váží kolem 80 g a dají se pořídit žlutobílé, pastelové, šedohlavé, perlové či straky. Další jejich výhodou je jejich mírná povaha, díky které se snesou i s jinými druhy papoušků.  

Co korely vyžadují? 

Než si domů přinesete nového opeřeného mazlíčka, pořiďte si veškeré vybavení. 

Jak jsme již řekli výše, korely lze chovat ve větší kleci (pro pár alespoň 100 x 70 x 110 cm) nebo ve voliéře. Chybět by v ní rozhodně neměla vhodná podestýlka (dřevěné peletky, papír, písek…), napáječka či miska na vodu, miska na zrniny, miska na ovoce a miska na grit či písek. Dále do klece přidejte sépiovou kost či minerální kámen, silnou větev na lezení, různá bidýlka, hračky a také koupelnu. Korely se totiž docela rády koupou.  

Jako základní krmivo pořiďte směs různých semen trav a zrnin, existují již přímo namíchané pro korely. Občas svému mazlíčkovi dopřejte i nějaké čerstvé ovoce a zeleninu nebo jiný pamlsek. Radost korelám udělají třeba i větvičky ovocných stromů, různé listy nebo celé klasy prosa či čiroku.  

Život s korelou 

Korely jsou velmi živí ptáci, kteří rozhodně jen tak nesedí v kleci. Od přírody sice nemají příliš velké vlohy k mluvení jako jiní inteligentní papoušci, za to ale umí velmi dobře imitovat různé melodie a zvuky. Kromě toho jsou i pohybově nadané, takže je můžete často vidět i různě poskakovat a „tancovat“. Snadno se i naučí aportovat malý míček. Ze všech domácích papoušků jsou korely asi největší showmeni. 

Pokud máte doma rádi klid a pořádek, raději si tohoto rozdováděného mazlíčka nepořizujte. Korely mají velice výrazný hlasový projev, kterého si nejvíce užijete brzy ráno a večer. Stejně tak nepatří úplně k nejčistotnějším papouškům – rády rozhazují slupky ze spořádaných semínek až několik desítek centimetrů do okolí své klece. Kromě toho mají dost silný a ostrý zobák, který vás může nehezky poranit. Tito papoušci sice nejsou agresivní, ale naštvat se taky umí. 


Komentáře