🐶 Limitovaná kolekce k filmu GUMP je právě v prodeji! Více informaci.

🐶 Limitovaná kolekce k filmu GUMP je právě v prodeji!

❗️Vážení zákazníci, infolinka je z technických důvodů mimo provoz.👷‍♀️ Naši operátoři Vás budou v co nejkratší době kontaktovat zpět. 🐾

❗️Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku budou prodejny v sobotu 28. 10. zavřeny. 🐶

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Pracovní doba u telefonu: Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o drobných savcích / Články / Řeč morčat: Porozumějte ji!

Řeč morčat: Porozumějte ji!

Morčata jsou komunikativní zvířátka, která svým majitelům a kamarádům v ubikaci často sdělují své pocity nejrůznějšími zvuky a řečí svého těla. Zatímco ale jejich morčecí parťák této řeči rozumí bez problémů, začínající chovatel se v nich nemusí vyznat. Připravili jsme tedy pro vás slovníček řeči morčat, ať víte, co má váš mazlíček na srdci

Proč morčata vydávají zvuky 

Morčata vydávají nejrůznější zvuky i v přírodě, kde žijí ve větších skupinách. Díky zvukům totiž mohou divoká morčata včas varovat své druhy před blížícím se nebezpečím v podobě přilétajícího orla či útoku nějakého jiného predátora a společně uniknout.  

Ve zvukovém repertoáru morčat můžeme zaslechnout i vtipné zvuky jako je chrochtání, bublání, cvrlikání nebo bručení, ale také dobře známé kvíkání, kvičení, pískání nebo třeba vrkání. Tyto zvuky můžete slýchat o něco častěji, pokud morče nechováte samotné.  

Překlad nejčastějších zvuků 

 • Pískání – Morčecí pískání není zrovna nejpříjemnějším zvukem, ale svou funkci plní dokonale. Pískat se totiž rychle naučí už jako mláďata, aby na sebe upoutala pozornost rodiče či chovatele. V dospělosti tento signál morčata využívají, když se od sebe příliš vzdálí a nemohou se najít nebo zažívají paniku. Píská-li tedy vaše morčátko v kleci, určitě ho ihned zkontrolujte, jestli není zraněné.  
 • Pokvikávaní/kňourání – Pokud jste se zrovna rozhodli s vaším malým kamarádem pomazlit a ono u toho pokvikává, pak věřte, že o mazlení s vámi zrovna v tu chvíli nestojí. Tento roztomilý zvuk ve většině případů totiž značí nespokojenost
 • Vrnění – Pokud vaše morčátko při mazlení vrní, pak je velmi spokojené.  
 • Kvíkání – Kvíkání je asi nejčastějším zvukem, který vychází z tlamičky morčátek. Reagují jím totiž na váš příchod, otevírání dveří či šustění pytlíku. Často ho využívají k dožadování se pozornosti nebo krmení.  
 • Chrochtání – Chrochtání je v řeči morčat pozdrav
 • Pobrukování – Tlumené pobrukování je synonymem pro spokojenost. Tento zvuk můžete zaslechnout třeba když necháte morčátko proběhnout volně po bytě. 
 • Vrkání – Močátka vrkají, pokud se cítí osamělá nebo nejistá a potřebují se trochu uklidnit. Jedná se o hluboký, vibrující, brumlavý tón.  
 • Bručení/vrčení – Tento zvuk vydávají samečci, kteří se snaží zapůsobit na samičku.  
 • Bublání – I tento zvuk patří k námluvám. Samci ho vydávají, když si chtějí získat samičku. U samiček ho můžete zaslechnout, když jsou v říji.  
 • Cvakání/ skřípání zubů – Jestliže vaše morčátko skřípe zoubky, udělali jste něco, co ho opravdu rozzlobilo. V případě, že chováte dva samečky a tento zvuk zaslechnete, raději je od sebe oddělte, jelikož si takto hrozí před tím, než se poperou.  
 • Cvrlikání/ zpěv – Zvuk, který připomíná zpěv ptáků je asi nejzáhadnějším zvukovým projevem morčat, jehož skutečný význam je nám zatím skryt. Objevit se může u březích samiček či samiček v říji, ale není cizí ani samečkům. Často ho morčátka vydávají uprostřed v noci a je možné, že tento zvuk souvisí se stresem.  

Morčátka komunikují i tělem 

Kromě výše uvedených zvuků se morčátka mezi sebou dorozumívají pohybem a chováním. Když budete vaše mazlíčky dobře sledovat, brzy se jim naučíte rozumět. 

 • Očichávání – Pokud si pořídíte nové morče a dáte ho do výběhu k ostatním, zvířata se nejprve navzájem očuchají, aby se poznala. Tímto způsobem tedy morčata navazují první kontakt. 
 • Skákání samce na samce – Toto chování není sexuální, ač to tak možná na první pohled vypadá. Většinou k němu dochází, dáte-li ke staršímu samečkovi mladšího. Starší samec tím tomu mladšímu říká, že je nadřazenější.  
 • Kroužení samce kolem samice – Zatouží-li sameček po samičce, začne vydávat brumlavé či bublavé zvuky a zároveň kolem ní krouží a čeká, až samička svolí k sexuálnímu kontaktu.  
 • Stříkání moči na jiné morče – Pokud žijí morčátka v páru, mohou se navzájem postříkat močí, čímž se chemicky dorozumívají. Samci si také močí či bobky značkují teritorium.  
 • Ježení srsti – Když je morčátko naštvané a naladěné na boj, poznáte to na něm díky zježené srsti na hřbetě a lících. 
 • Morče kouše jiné morče – Kousnutí je obvykle výsledkem neshod dvou samiček či samců. U samiček se zřídkakdy jedná o silné kousnutí – je to jen takové „ďobnutí“. Kousnutí obvykle předchází naježení a výstražné cvakání zubů.  
 • Panáčkování – Morčátko se obvykle postaví na zadní nohy a vysunuje hlavičku dopředu v případě, že chce vaši pozornost nebo čeká krmení. Nebo je zkrátka zvědavé, co se v okolí jeho ubikace děje. 
 • Poskakování – Morčátka poskakují a běhají po výběhu, když jsou šťastná.  
 • Umývání se packami – Jedná se o komfortní aktivitu, kdy si morče čistí srst, upravuje se, protahuje se a zívá.  
 • Zívání a polehávání – značí spokojenost, ale také únavu 
 • Pojídání vlastních bobků – Morčátka se požíráním vlastních bobků zásobují vitaminem B, který tvoří ve slepém střevě. Nejedná se tedy o žádnou poruchu chování. Mláďata pojídají bobky své matky, jelikož ještě neumí vitaminy vyrábět.  


 

Komentáře