🔥 Dlouhodobě snižujeme ceny krmiv. Prohlédněte si nabídku.

☀️ Otevírací doba o svátcích. Více informaci.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Venkovní voliéra pro papoušky

Rozhodli jste se chovat papoušky nebo jiné exotické ptactvo, ale rádi byste odchovávali mladé a doma není tolik prostoru nebo se vám zdá venkovní voliéra zkrátka lepší? S našimi tipy bude zařízení voliéry hračka. 

Kde voliéru pořídit 

Venkovní chov papoušků je oblíbený, protože není limitován prostorem domu a ptáci jsou na čerstvém vzduchu venku prostě spokojenější. Venkovní voliéry volí i chovatelé hlučnějších druhů nebo ti, kdo chtějí odchovávat mladé a tím pádem větší skupinu.  

Voliéru si můžete nechat na míru vyrobit od specializované firmy nebo si ji, pokud jste zdatnější kutil/ka, vyrobit svépomocí. To je samozřejmě náročnější varianta, ale výsledek stojí za to. 

Nad čím se zamyslet? 

Venkovní chov papoušků přináší spoustu radostí, než se ale pustíte do realizace voliéry, tak je třeba si ujasnit pár věcí: 

Umístění 

Než se pustíte do umístění voliéry, zeptejte se sousedů, zda jim nebude vadit hluk papoušků. Dále, dle legislativy, musí být voliéra umístěná více než dva metry od hranice sousedního pozemku. Pokud by to mělo být méně než dva metry, potřebujete souhlas souseda, proto doporučujeme písemný souhlas sousedů s umístěním voliéry. V písemnosti by mělo být jasné, kde bude voliéra stát a v jaké vzdálenosti se od sousedních pozemků bude nacházet. 

Ideální je klidnější místo v zahradě, kde budou mít ptáci klid, ale zase ne úplně někde odstrčeně. Promyslete také situování na světové strany. Papoušci, kteří milují slunění (australské druhy) ocení voliéru umístěnou na jih, ale i tak je třeba uvnitř vytvořit stinné místo. 

Druhy papoušků 

Snese vybraný druh/druhy celoroční pobyt venku? Nebo budete do voliéry dávat jen na sezónu? Chcete chovat jeden druh nebo více? Pokud více, zaměřte se na druhy ze stejného biotopu. Pokud bydlíte v hustěji obydlené části města/obce, nebudou hlučné druhy opravdu tou ideální volbou… 

Velikost voliéry 

Většině druhů papoušků bude vyhovovat voliéra situovaná spíše na délku, aby se papoušci mohli dobře ve voliéře proletět. Neexistují normy, které by stanovovali velikost voliéry, nicméně je na svědomí každého budoucího chovatele, aby svým svěřencům zajistil co nejlepší bydlení pro život. I zde platí zlaté pravidlo, že čím větší, tím lepší. 

Bezpečnost 

Voliéra musí být zabezpečení proti vniknutí dravců a proti úniku ptactva (používá se zakopané pletivo nebo betonové podloží). Pro lepší ochranu z venku doporučujeme zvážit i dvojité pletivo. 

Materiál 

Voliéry mohou být zděné, dřevěné nebo z hliníkových profilů. Vždy dbejte na kvalitu materiálů. 

Zázemí pro papoušky 

Zázemí může být buď zděné nebo dřevěné. Zděné zázemí má několik výhod. Lépe se udržují, neusazují se v něm parazité, nedá se zničit tak, že by pak ptáci mohli uletět, ale pozor - i omítku mohou zejména velcí ptáci svými zobáky zničit. V každém případě nezapomeňte na vhodné velikosti průletových oken.  

Dotažení elektřiny a vodovodu 

Obojí musí být mimo dosah zvířat! 

Sezónnost 

Chcete celoroční nebo jen sezónní voliéru?  

Na co dalšího nezapomenout? 

Na odtokové kanálky na podlaze a závětří.  

Vybavení voliéry 

Když máte promyšlené prvotní realizační kroky, je třeba se zamyslet nad vybavením voliéry. Na prvním místě by vždy měla být bezpečnost. Vše musí být pevně uchycené a bez ostrých částí. Hračky pro papoušky a další vybavení by mělo být z přírodních materiálů a pokud si ho tvoříte sami, natírejte ho pouze barvou na dětské hračky, které jsou netoxické. Vaši papoušci ocení instalaci různých bidýlek, větví a kmenů. Pokud máte papoušky, kteří s oblibou ničí vybavení, dejte do voliéry robustní vybavení. Pletivo vybírejte vzhledem k velikosti a síle zobáku chovaných druhů, aby se nestalo, že protáhnou hlavu ven nebo pletivo přeštípnou. Na podlaze by se nemělo zapomenout na odtokové kanálky. Ptáci, kteří rádi šplhají ocení sisalová lana a různě umístěné, členité větve. Odpočívadla umístěte do různých výšek ve voliéře - tím hezky rozčleníte voliéru a každý papoušek bude mít možnost, kam se v klidu uchýlit. 

Co dál? Ve voliéře musí být umístěné misky na krmivo (alespoň dvě a rozmístěte je různě po prostoru) a na vodu. Papoušci ocení také misku nebo vaničku na koupání.  Důležitou součástí, pokud chcete odchov, jsou hnízdící budky, které opět volíme podle velikosti ptactva.  

 

 

Komentáře