Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o papoušcích / Články / Vše, co potřebujete vědět o hmyzích hotelech

Vše, co potřebujete vědět o hmyzích hotelech

Hmyz není zdaleka jen naším nepřítelem. Pokud máte zahrádku nebo balkon, pak byste měli vědět, že nám tito malí tvorové mohou být prospěšní. Řeč je například o samotářských včelách, čmelácích, slunéčkách či zlatoočkách, kteří se mohou o vaši zahrádku dobře starat. A nejlepší způsob, jak k vám tento hmyz nalákat, je pořídit hmyzí hotel.  

Co je to hmyzí hotel a k čemu slouží? 

Hmyzí hotel je zpravidla malý dřevěný domek, který funguje jako skrýš pro prospěšný hmyz. Některé druhy hmyzu si totiž samy příbytky nestaví a útočiště hledají v nejrůznějších skulinách stromů či staveb. Pokud se tedy u vás rozhodnete hmyzí ubytování zřídit, o hosty rozhodně nebudete mít nouzi. Ale nebojte – bude u vás bydlet jen vybraná, člověku neškodná společnost. Vosy, mravence ani sršně hotely nelákají. 

Nejčastějšími obyvateli hmyzích domků jsou divoké včely, které vám výměnou za nový domov opylují květiny či ovocné dřeviny. Nepříjemných škůdců na vaší zahrádce vás zase zbaví berušky, ploštice či škvoři. Obzvlášť si pochutnají třeba na mšicích. Nebudou ale chybět ani barevní motýli, kteří udělají z vaší zahrádky malý ráj na zemi.   

Kam a jak hmyzí hotel umístit? 

Hmyzí hotel umístěte nejlépe na slunnou jižní část zahrady – na strom, zeď domu či altánu nebo, na kůl do záhonu nebo na libovolné vyvýšené místo. Důležité je, aby byl v závětří, zhruba 1–2 metry nad zemí.  

Domek si můžete pořídit kdykoliv, ale nejlepší období pro umístění ven je jaro. V té době totiž hmyz obvykle hledá útočiště, kam by mohl naklást svá vajíčka. Chcete-li si být jistí, že se hmyzu u vás zalíbí, zasaďte do okolí domečku jejich oblíbené rostliny – levandule, kopřivu, šalvěj, dobromysl či lípu.  Když ani to nepomůže, zkuste domeček umístit na jiné místo.  

Jak se o hmyzí hotel starat? 

S domečkem pro hmyz v podstatě není žádná práce. Nemusí se čistit a o jeho chod se postará samotný hmyz. Pouze v období zimy doporučujeme domek umístit do stodoly či alespoň někam pod stříšku. Při manipulaci s ním si ale dávejte pozor, abyste nevyrušili jeho přezimující obyvatelé.   

Jaký domek pořídit? 

Při výběru velikosti hmyzího hotelu pamatujte hlavně na to, kam ho chcete umístit. Na balkon či terasu bude stačit malý s rozměry 18 × 29 × 10 cm či  30x 30 x 14 cm, na zahradu doporučujeme větší, například náš oblíbený od značky Trixie má  35×50×9 cm.  

Domky, které najdete v naší nabídce, jsou vyrobeny ze dřeva, neobsahují žádné pro hmyz či člověka závadné látky, a navíc budou i skvělým doplňkem pro vaši zahradu.  

Komentáře