🔥 Dlouhodobě snižujeme ceny krmiv. Prohlédněte si nabídku.

☀️ Otevírací doba o svátcích. Více informaci.

🚚 Týden dopravy ZDARMAZbývá:
 
dnů
 
hodin
 
min
 
sek
Více informaci. 🚚

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o drobných savcích / Články / Jak krmit / Výběr správného krmiva pro drobné savce

Výběr správného krmiva pro drobné savce

Pořídili jste si morče, králíka či jiného drobného savce a teď přemýšlíte, jak ho správně krmit, aby prospíval a nestrádal? V tomto článku vám poradíme, co je podstatné a na co určitě nezapomínat.

Jak vybrat krmivo?

Krmiv je dnes na trhu nepřeberné množství a stává se velice často, že zákazník stojí před regálem, dívá se na tu spoustu značek a neví, které by měl pro svého mazlíčka vybrat. Některé značky nabízejí kromě klasických směsí i granulované krmivo. Granulované krmivo má své nepopíratelné výhody. V každé granulce je naprosto všechno, co zvíře potřebuje, tím pádem si nemůže vybírat a přijme tak dostatek živin i vitamínů.  Dalším způsobem krmení je namíchat si vlastní krmnou směs, pokud už víte, co všechno vaše zvířátko potřebuje. Na trhu je dostupné vše, co potřebujete. Prodává se samostatná slunečnice, kukuřice, oves i ostatní zrniny. Dobré je v takovém případě ke krmivu přidávat i důležité vitamíny.

Specifické nároky na potravu jednotlivých hlodavců

Podíváme se tedy na potřeby některých druhů drobných savců, kteří jsou něčím specifičtí. Velice oblíbenými mazlíčky jsou myši, nebo potkani, kteří jsou všežravci. Proto je jednou z nutných složek v krmivu i živočišná bílkovina. Myš i potkan proto jistě ocení jednou za čas zpestření jídelníčku v podobě moučného červa. Dávají se občas i křečkům, ovšem u těch opravdu velice opatrně s množstvím, červi obsahují poměrně velké množství tuku

Křečci jsou velice známí tím, že potravu syslí do domečku. Dalším mazlíčkem, který má specifické nároky na skladbu jídelníčku, je osmák degu, který často trpí na onemocnění cukrovkou. Z toho důvodu by neměl mít v potravě žádný cukr. To platí i v případě pamlsků, například piškoty jsou pro ně naprosto nevhodné. 

Morčata jsou zase známá tím, že si sami neumí v těle vyrobit vitamín C a je tedy nutné jim jej dodávat v krmivu. Činčily nemají sice omezení žádné, zato jsou velice mlsné. V jídelníčku proto ocení rozinky a různé sušené plody.

Seno je alfou a omegou

Králíci, morčata, činčili a osmáci se bez pravidelného podávání sena neobejdou, jelikož je základní složkou jejich potravy. Obsahuje totiž životně důležitou vlákninu, která podporuje peristaltiku střev a udržuje v nich mikrobakteriologickou rovnováhu. Navíc si jeho žvýkáním obrušují zuby. Seno je vhodné umisťovat do jeslí či seníku, aby se nestalo součástí podestýlky. Někteří jedinci si z něj pak tvoří pelíšek a svými výkaly seno znehodnocují. Zkrmování tohoto sena může však vést k zažívacím potížím, proto je vhodné místo sena poskytnou jiný materiál na stavbu hnízda, například dřevitou vlnu

Ovoce a zelenina

Drobným savcům je možné podávat i čerstvé ovoce a zeleninu. Kromě důležitých vitamínů jsou také zdrojem vody. Buďte však opatrní na množství, protože všeho moc škodí. Podávat můžete také čerstvě posekanou trávu, zpočátku jí dávejte jen malé množství a postupně přidávejte, abyste se vyvarovali zbytečným průjmům a jiným zažívacím potížím. Buďte opatrní, aby se k travinám nepřimíchaly byliny, které pro ně mohou být jedovaté.

Vždy zajistěte dostatek čerstvé pitné vody a to i v případě, že zvíře dostává v letních měsících zelené krmivo a máte pocit, že v ovoci a zelenině má tekutin dostatek.

Komentáře