🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód SUPERDAYS. Více informaci.

🐾 Mega výprodej, slevy 50 % a více.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o kočkách / Články / Vyhrajte nad obezitou vaší kočky

Vyhrajte nad obezitou vaší kočky

Kočky, stejně jako lidé, mají sklony k obezitě. Odolat kočce, která chce pamlsek či jídlo navíc, je opravdu těžké. Však na to mají tyto vychytralé šelmy své účinné metody. Když zkusí toužebné pohledy či vytrvalé mňoukání, málokterý páníček dokáže být striktní. Jenže i takovéto nevinné dopřávání pochoutek může skončit nepříjemnými nebo dokonce nebezpečnými zdravotními komplikacemi. Jak kočku před tímto problémem ochránit a co dělat, když postava vaší kočky přestává připomínat elegantní šelmu? 

Proč kočky přibírají? 

Důvodů, proč vaše kočka začne přibírat na váze, může být hned několik. Vždycky za ně ale můžeme my – lidé.  Nejběžnějším z nich je nadměrný příjem krmiva. Myslíte, že má kočka žijící v přírodě neustálý přísun potravy? Rozhodně ne. Aby se dobře najedla, musí se při lovu hodně ohánět. A to právě kočkám chovaným v bytě nehrozí. A tak věčně plná miska, pamlsky a nedostatek pohybu brzy způsobí, že kočka začne přibírat. Zvláště je-li kastrovaná.  

Pokud máte pocit, že vaše kočička dostává krmení tak akorát a s pamlsky to nepřeháníte, je dost možné, že jste zvolili nevhodné složení krmiva. Kastrované kočky, které jsou v důsledku operace o něco méně aktivnější než nekastrované kočky, zdaleka nepotřebují tolik kalorií jako obsahuje běžné krmivo. Při příštím nákupu tedy vybírejte výhradně z kategorie krmiv pro kastrované kočky, a to jak u mokrého krmiva, tak i u granulí. Nikdy, ale opravdu nikdy, kočce nedávejte jídlo určené pro lidí! Nejen že po něm kočka určitě přibere, ale také jí můžete způsobit zdravotní problémy. Více se o tom můžete dočíst v našem dalším článku

 

Jak poznat, že je kočka obézní? 

 

To, že se nám náš mazlíček začíná zakulacovat, můžeme zprvu bagatelizovat a vymlouvat se na nadýchaný kožíšek. Pokud ale kočku zvážíte a její váha je v normě, ještě to neznamená, že je vše v pořádku. Obezitu u koček totiž měříme hlavně pohledem na siluetu a omakem. Zdravě vypadající kočka má zřetelně zúžený pas, viditelně vyklenuté bříško a lze nahmatat žebra, která jsou pokryta tenkou vrstvou tuku. Kočka s nadváhou má žebra pokrytá větší vrstvou tuku, bříško má vypouklé či povislé. U obézní kočky je již obtížné nahmatat žebra, najdete u ní tukové polštáře ve spodní linii zad a na bříšku, a navíc má neviditelný pas. U hodnocení siluety je ale třeba brát ohled na rasu kočky. Některá plemena totiž mají od přírody robustnější postavu nebo delší srst, přes kterou je silueta špatně viditelná.  

Proč je žádoucí, aby kočka byla štíhlá? 

Stejně jako u lidí, obézní kočky mohou trpět spoustou zdravotních problémů, které jim mohou zkomplikovat nebo dokonce i zkrátit život. Těžší tělo může způsobit bolesti kloubů a zad, kvůli čemuž bude kočka ještě méně aktivní, a ještě více přibírat na váze. Tuk potom naruší celý imunitní systém zvířete a zasáhne i vnitřní orgány – obalí se jím játra, často také dochází k zánětům močových cest a tvorbě kamenů. To celé může skončit selháním jater, ze kterého už není cesty zpět. Kočka také může onemocnět cukrovkou a v neposlední řadě se u ní mohou projevit také obtíže spojené s mentálním zdravím.  

Prevence obezity 

Jak jsme již zmínili výše, základem je správné krmení. Ideálně vybírejte suché i mokré krmivo od stejné značky a řiďte se instrukcemi na obalu. Tam najdete přesné dávkování krmiva samostatně i v kombinaci podle váhy vaší kočky. Kočku doporučujeme krmit víckrát za den po menších dávkách a ve stejný čas. Rychle se naučí přesný čas, kdy krmení dostane a kromě této doby se jídla nedožaduje. Samozřejmě můžete svému mazlíčkovi občas dopřát nějaký ten pamlsek, ale s množstvím to určitě nepřehánějte. Doporučujeme vám pamlsky využívat jen jako odměnu za aktivitu při společné hře s hračkou a vybírat opravdu jen ty kvalitní, jako jsou sušená masíčka.  

Léčba obezity 

Pokud je vaše kočka obézní či má k nadváze nakročeno, vezměte ji k veterináři a společně vyberte vhodnou veterinární dietu. Dnes už existují takové, které jsou chutné a výživné jako klasické krmivo, avšak obsahují mnohem méně kalorií. Dále pořiďte nové zábavné hračky jako škádlítka, myšky či míčky a pravidelně si spolu hrajte alespoň 10 minut denně. Kočku ke hře můžete povzbudit tím, že hračku ovoníte v šantě kočičí.  

Přechod na redukční režim nebude pro vás a pro vašeho mazlíčka snadný, ale je opravdu důležité, abyste byli důslední a nenechávali se „umňoukat“. Jde přeci o jeho zdraví.  


 

Komentáře