SuperZoo

Založení akvária ve 5 krocích

Správné založení akvária zahrnuje několik kroků. Začíná to umístěním substrátu, instalací filtru a termostatu, a pokračuje výběrem a umístěním dekorací, rostlin a kamenů. Po napuštění vody a použití přípravků pro rozběh akvária se přidávají nitrifikační bakterie. Ryby se přidávají až po dvou týdnech. Je nutné pravidelně měnit vodu, správně aklimatizovat ryby a krmit je v přiměřeném množství. Tento proces zajistí správný chod akvária a dobrý stav ryb.

1. Substrát

Nejdříve je potřeba dát do akvária substrát (v tomto případě písek), který by měl být rozložen v akváriu. Vpředu do 2 cm a vzadu cca do 6 cm. Je možné přidat výživný zásobní substrát pro rostliny, pokud se rozhodneme je sázet.

Umístění termostatu a filtru na boční stěnu akvária tak, aby naše umístění zajistilo správný proud vody – těsně pod hladinu pro správné okysličení biotopu díky rozvíření hladiny.

2. Dekorace (dřevo + umělá dekorace)

Jako druhé umístíme na substrát přírodní a umělou dekoraci podle fantazie. Použít můžete například dřevo – Tropical wood L, kameny - Rataj Dragon rock Kámen, S 5-15 cm a jako doplněk plastovou dekoraci vraku lodi. Jako první umístíme dřevo. Je potřeba ho nechat nasáknout vodou, aby potom při umísťování do akvária neplavalo. Následně zakomponujeme i plastovou dekoraci, např. loď.

3. Kameny a rostliny

Jako třetí do naší scenérie zakomponujeme kameny, např. Dragon stone, tak, aby kámen fixoval dřevo na místě. Poté vybereme rostliny, nejprve z košíčků a opláchneme je ve vlažné vodě, zkrátíme kořeny na 2 cm a vložíme je do vhodných mezer mezi dřevo a kámen. Samozřejmě sadba závisí na druhu zvolené rostliny – vysoké rostliny dozadu a následná posloupnost podle velikosti.

4. Napuštění vody a přidání přípravků pro zaběhnutí akvária

Ve čtvrtém kroku akvárium napustíme vodou a přidáme Aqua Safe, který slouží k okamžitému odstranění chlóru a těžkých kovů z vody. Nejdůležitější součástí zaběhnutí akvária je přidání nitrifikačních bakterií – pro správné nastartování a vytvoření vhodných podmínek pro budoucí obyvatele akvária. Ryby vysazujeme do akvária po dvou týdnech od přidání bakterií. Počet ryb volíme podle velikosti a litráže akvária. (1 cm ryby a 1 l vody).

5. Výměna vody a správná aklimatizace ryb, krmení

Pro správné fungování akvária je vhodné měnit 30 % vody jednou týdně. Nejdelší interval výměny vody je jednou za 2 týdny. Po zakoupení ryb je nutné dodržet správný postup aklimatizace. Ryby v sáčku přelijeme do vhodné nádoby, pokračujeme přiléváním vody z zaběhlého akvária, každých 5 minut 1 dl vody. Tento postup opakujeme cca 30–40 minut. Následně ryby odchytíme sítkou a vysadíme do akvária. Jednou měsíčně při údržbě je nutné vyčistit i filtrační médium filtru v nádobě, ve které máme pouze vodu z akvária. Krmíme jednou denně v takovém množství, aby ho ryby stihly sníst do 1 minuty. Jako vhodné krmivo můžeme použít Tetra Selection 250 ml. Těchto 5 kroků zajistí správné fungování biotopu a kondici ryb.

Barbora Grusová, Vedúca predajne Super Zoo Sabinov v spolupráci s Dávidom Haborákom, Aquascaper
12.1.2026

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s akvaristikou