SuperZoo

Není želva jako želva, aneb jaké jsou rozdíly mezi vodní a suchozemskou želvou?

Želvy patří mezi nejoblíbenější zvířátka v domácím teráriovém chovu. Ačkoliv želvy nejsou na mazlení, našel si tento téměř nejstarší živočich naší planety mnoho příznivců. Při správné péči se mohou dožít vysokého věku, a tak mohou být našimi společníky i na mnoho let.

Rozmanitost druhů je opravdu široká. Existuje celkem 313 druhů a stovky poddruhů. Od malých vodních želviček, které obývají naše rybníky a jezírka, až po obří suchozemské a mořské želvy.

I přesto, že se želvy mohou dožít dlouhověkosti a početnost jejich druhů je vysoká, mnoho z nich je ohroženo vyhynutím.

Pokud se rozhodnete pořídit si želvu jako domácího mazlíčka, je důležité nejprve prověřit její původ a pečlivě zvážit, který druh bude pro vás ten pravý. Jak si tedy vybrat tu správnou?

Proč si pořídit želvu?

  • Pokud chcete doma chovat zvířátko, ale pes nebo kočka jsou pro vás příliš časově nároční na péči, želva může být zajímavou alternativou.
  • Jsou vhodné i do domácností s alergiky.
  • Díky velké rozmanitosti druhů si snadno vyberete tu pravou.
  • Při správné péči vás čeká mnoho společných dní.
  • Jsou to samotářská zvířata, a proto není problém chovat je jako „jedináčky“.

Na co se připravit před pořízení želvy?

  • Péče o toto exotické zvíře nesmí být podceňována. I když se může na první pohled zdát nenáročná, je nutné si vše důkladně nastudovat a vytvořit želvě vhodné podmínky.
  • Pokud se rozhodnete pořídit si vodní želvu, počítejte s její masožravostí a zajistěte jí adekvátní potravu. Myslet je třeba také na pravidelnou údržbu ubikace.
  • Dlouhý želví život znamená, že si musíte předem dobře rozmyslet, zda není pořízení nového mazlíčka jen vaším chvilkovým rozmarem a jste skutečně připraveni se o ni starat několik let.

Želvy jsou jedněmi z mnoha plazů, které můžeme chovat v domácích podmínkách. Promyslete si, zda chcete pořídit želvu vodní či suchozemskou – v jejich chovu jsou totiž značné rozdíly. Základní faktory ale budou vždy stejné.

Terárium

Jednou z nejdůležitějších věcí ve výbavě želvy je výběr dostatečně velkého terária.

Jak by mělo vypadat terárium pro suchozemskou želvu?

  • Substrátpiniová kůra, rašelina s pískem – čím přirozenější prostředí se vám podaří vytvořit, tím lépe.
  • Teplo a světlo – na trhu je široká nabídka žárovek. Podle období mají želvy rády teploty mezi 30 a 40 °C, ale to není vše. Důležité je nezapomínat na UVA a UVB žárovky, které želvě pomohou s tvorbou vitamínu D. V noci je dobré světlo a topení vypnout, protože želva zvládne pokojovou teplotu.
  • Kameny, skalky, úkryty, kůry – terárium by mělo co nejvíce připomínat přirozené prostředí. Jak však svoje terárium vyzdobíte, je z velké části na vás. Myslete prakticky a umístěte jednotlivé komponenty tak, aby se želvě dobře a pohodlně žilo.
  • Miska s vodou – měla by být snadno přístupná, ne příliš hluboká, ale dostatečně velká na koupání.

Jak by mělo vypadat terárium pro vodní želvu?

  • Potřebuje jak souš, tak vodu, přičemž voda by měla tvořit zhruba dvě třetiny celé nádrže.
  • Plynulý přechod – želva by neměla mít problém vybírat mezi plaváním ve vodě a souší, kde odpočívá. Vstup a výstup by měly být co nejpohodlnější a pro želvu snadno přístupné.
  • Dno vodní plochy – můžete ho zasypat podle svého přání oblými kamínky, pískem atd. Dávejte ale pozor na nerozumné kombinace, rostliny či úkryty, do kterých by se mohla želva zamotat a uvíznout.
  • Teplo a světlo – přes den by teplota na souši měla být 25–28 °C, v noci by měla po vypnutí žárovky klesnout zhruba na 18 °C. Je také nutné mít zdroj UVB světla, bez kterého si želvička nedokáže metabolizovat vitamín D. Bez tohoto vitamínu není schopná přijímat vápník, což by vedlo ke změknutí krunýře – tento stav je pro zvíře život ohrožující.
  • Čištění a ohřívání vody – je vhodné myslet na výkonný filtr, který vám pomůže udržovat vodu čistou. Dohlédněte na to, aby se teplota vody pohybovala okolo 25 °C.

Strava

Co se týká stravy, opět záleží na výběru želvy. Suchozemská želva je býložravec – její strava se skládá z různých bylin, zeleniny a ovoce. Základem potravy suchozemských želv by mělo být co nejpestřejší spektrum rostlin (trávy, pampelišky, jetel, řeřicha…) spolu s jejich květy a zeleninou (listová zelenina, brokolice, dýně…). Doplňkem by mělo být ovoce, sépiová kost, doplňkové vitamíny a vápník. Trávicí trakt suchozemských želv není přizpůsobený pro živočišnou stravu plnou bílkovin, které způsobují trávicí potíže a mohou komplikovat zdravý vývoj. Masu, vejcím a mléčným výrobkům se tedy je třeba vyhýbat, i když želvám chutnají. A samozřejmě to nejdůležitější – želva by měla mít neustálý přístup k čerstvé vodě.

Pro vodní želvy je strava diametrálně odlišná. I ony si rády pochutnají na zelenině, ale je pro ně důležitá zejména živočišná složka potravy. V mládí potřebují potravu každý den a rozhodně nepohrdnou kuřecím, hovězím nebo rybím masem. V dospělosti už stačí krmit zhruba každý druhý až třetí den – opět je dobré krmit rybami, šneky, žížalami či hmyzem. K tomu si ale pochutnají i na ovoci a zelenině, podobně jako jejich suchozemské příbuzné. Maso by každopádně nemělo být tučné a je dobré se vyhýbat vepřovému. Opět myslete na dostatečný přísun vápníku.

Pro obě skupiny želv existuje celá řada specializovaných granulí.

Zdraví a péče

Jako každému jinému tvorovi, i želvám hrozí různé nemoci a při zanedbání péče mohou trpět různými zdravotními problémy. Proto je důležité dodržovat všechna doporučení a vytvořit pro želvu správný domov, a to v závislosti na druhu. Nejčastěji chovatelé dělají chyby při krmení – je třeba, aby strava byla dostatečně pestrá, plná vitaminů (hlavně vápníku) a složená z jídel vhodných pro želvy.

Kvůli vitaminu D nezapomínejte na UVB záření, které nahrazuje sluneční paprsky v případě, kdy je želva chovaná v domácnosti. Dalším rizikem bývá prochladnutí. Právě proto je nutné dodržovat teplotu vzduchu – v případě vodní želvy i vody. Pomoci vám může teploměr a vlhkoměr, které si určitě nezapomeňte pořídit do výbavy terária.

Želva se také může zranit. Prostředí terária by tedy mělo být uspořádané tak, aby se v něm dalo předejít možným úrazům.

Z celkové péče o želvy také nesmíme vynechat úklid. Želví domov by měl být čistý a udržovaný, což si bude vyžadovat vaši pravidelnou aktivitu.

Vypracovala: Terézia Mintúchová, Specialista vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů Super zoo.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Želvy