🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód SUPERDAYS. Více informaci.

📱 Stáhněte si novou mobilní aplikaci Super zoo. Více informaci.

🐾 Mega výprodej, slevy 50 % a více.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o kočkách / Články / Nové kotě / 17 bodů, které byste měli mít na paměti, než si pořídíte kočku

17 bodů, které byste měli mít na paměti, než si pořídíte kočku

Uvažujete o pořízení koťátka nebo dospělé kočky? Jde o živého tvora a závazek až na 18 let. Kočka je osobnost a nelze ji vycvičit tak jako psa, ale správnou péči a lásku vám mnohonásobně oplatí. 

1. Odkud kočku pořídit? 

Pokud máte představu o určitém plemeni, vybírejte kočku s průkazem původu od chovatele. Nejlepší je se poptat v klubu chovatelů daného plemene na vhodnou chovatelskou stanici. V chovatelské stanici pořídíte nejčastěji kotě nebo mladší kočku. V případě, že chcete pomoci kočce, většinou bez průkazu původu, volte útulek nebo depozit. Narazíte tam také na koťata, ale spíše se setkáte s dospělými a staršími kočkami, které teprve na svůj konečný domov čekají. 

2 . Kvalitní kočičí krmivo je základ 

V dnešní době je velký výběr krmiv. Je potřeba zajistit kočce takové, na kterém bude kočka prospívat a pokryje její nutriční požadavky. Více se o výživě kočky dočtete v tomto článku. Potřebné vybavení bude miska na krmivo a na vodu. Některé kočky pijí raději z fontánek, které kromě udržení čerstvé vody přináší kočkám i zdravotní benefit – zabraňují tvorbě krystalů, které mohou vést k onemocnění močových cest. 

3 . Vyberte pohodlné místo na spaní 

Dospělé kočky spí průměrně 18 hodin denně a většinou se ke spánku uloží tam, kde se jim zrovna zamane. Některé kočky pelíšek významně přehlíží, jiné v něm pravidelně a rády spí- záleží na osobnosti a preferencích dané kočky. Kočky si potrpí na komfort a většina z nich ocení spíše domeček nebo kukaň, ve které budou mít své soukromí a bezpečí. 

4 . Škrabadlo jako zdroj zábavy

Škrabadla a odpočívadla má svou nazastupitelnou roli v každé domácnosti, kde žije kočka. Kočky mají rádi přehled, proto budou rády odpočívat na nejvyšších pozicích odpočívadla. Dále si kočky o škrabací prvek ze sisalu budou brousit drápky. Takové odpočívadlo slouží i jako p

erfektní zábavní prvek. Škrabadla existují v mnoha velikostech, tvarech a barvách, takže stačí si jen vybrat to, které bude vyhovovat požadavkům vaší kočky. Důležité jsou také hračky. S výběrem té nejlepší hračky vám poradíme zde

5. Identifikace pomocí mikročipu 

Kočka s mikročipem má v případě, že se zatoulá, několikanásobně vyšší šanci, že se vrátí domů. Mikročip je velký asi 1 mm a aplikaci provádí veterinář. Pamatujte, čip je potřeba zaregistrovat (např. www.narodniregistr.cz), jinak je zbytečný a v případě ztráty kočky a následného nalezení se údaje o majiteli nedohledají. 

6. Kastrace je dobrá volba 

V případě, že nemáte kočku s průkazem původu, nebo vlastníte kočku s PP, která není uchovněná a neplánujete chov, doporučujeme kastraci. Zákrok trvá cca 30 minut. Kastrace přináší nespornou výhodu a tou je zamezení vzniku rakoviny reprodukčních orgánů. Na světe je obrovské množství nechtěných koček, kastrace je zodpovědné řešení. Kastrovaná kočka/kocour nemá tendenci se toulat a v té souvislosti se proto sníží riziko nákazou virových chorob (FIP, FIV, FeLV), rvaček a u kocourů (zejména těch chovaných v bytech) se zmenšuje riziko značkování.  

7. Nezapomeňte na ochranu před vnějšími parazity 

Je potřeba myslet na to, že kočka, zvláště ta, která se pohybuje venku, bude dřív či později napadena vnějšími parazity jako jsou blechy či klíšťata. Vhodným řešením může být pipeta/spot-on nebo antiparazitní obojek, který se v případě zachycení, např. o větev, sám rozepne a předejde se uškrcení zvířete. Nevíte, jak vybrat vhodná antiparazitika? Poradíme vám v našem článku. V případě, že vaše kočka chytí blechy, je na místě ji nechat co nejdříve nechat zároveň odčervit. O tom, jak postupovat v případě zablešení se dozvíte zde.

8. Odčervení kočky 

Stále více majitelů koček se přiklání k tzv. koprologickému vyšetření, což je laboratorní rozbor trusu k diagnostice výskytu vnitřních parazitů. Klasické chemické odčervení ve formě tablet se preventivně provádí jednou za tři měsíce nebo dle potřeby v případě napadení vnitřními parazity.

9. Toaleta pro kočky je nutností 

Kočky chované pouze doma nebo ty, které chodí samovolně ven potřebují kočičí toaletu. Obecně je pravidlem, že pokud s vámi žije jedna kočka, je dobré mít v domácnosti dvě toalety (samozřejmě záleží na velikosti bytu, v garsonce nebo malém bytě je druhá toaleta pochopitelně spíše na obtíž). Rozmístěte je každou do jiné místnosti. S každou další kočkou je potřeba mít vždy jednu další toaletu navíc. Některým kočkám více vyhovuje krytá toaleta, která jim poskytuje více soukromí a také vám ušetří práci s úklidem, neboť podestýlka nebude vyházená venku. Jiným kočkám vyhovuje klasická vanička bez krytu. V případě, že toaletu čistíte dvakrát denně, používáte stelivo, odstraňovač zápachu do toalety a celkově dodržujete hygienu a pořádek v domácnosti, nemusí nikdo poznat, že s vámi v bytě žije kočka. 

10. Péče o srst jako pravidelný rituál 

Ať už je vaše kočka krátkosrstá nebo dlouhosrstá, bude potřebovat pravidelně vyčesat. U polodlouhosrstých a dlouhosrstých koček jde o nutnost, neboť pokud srst nebudete důsledně rozčesávat několikrát do týdne, začne plstnatět a vzniklé dredy je potřeba opatrně strojkem dostat pry

č (možno u veterináře, pokud se na to sami necítíte). Další riziko je spolykání uvolněných chlupů a tvorba tzv. trichobezoárů. Téměř většina koček zvuk strojku špatně snáší, a to je o důvod navíc proč je toho ušetřit. Krátkosrsté kočky stačí pročesat kartáčem jednou za čas. Kartáčování posiluje vztah mezi vámi a vaší kočkou, pravidlem však je, že je na něj navyknutá. Kočku koupeme pouze v případě silného znečištění, neboť koupání není jejich oblíbeným úkonem (až na výjimky samozřejmě). V případě pravidelné údržby srsti prokáže dobrou službu suchý šampon, čistící ubrousky nebo pěna

11. Mějte po ruce kočičí lékárničku 

Lékárnička je užitečný pomocník, když potřebujete kočce ošetřit drobné zranění nebo potřebujete zajistit první pomoc před návštěvou veterináře. Měla by obsahovat:

 • 1x tlakový obklad 
 • 1x balení obvazů 
 • 1x fixační obinadlo 
 • 1x lepicí páska 
 • 2x dezinfekční polštářek 
 • 1x injekční stříkačka 20ml 
 • 1x plastová pinzeta 
 • 1 pár latexových rukavic 
 • 1x hřebínek blešák 
 • 1x pinzeta na klíšťata 
 • 1x smyčka na čumák 

Dále je vhodné mít po ruce produkty k zastavení průjmu a dalších střevních potíží. 

12. Přeprava kočky

Za život kočky několikrát nastane moment, kdy je potřeba ji někam přepravit. Minimálně k veterináři na očkování, stěhování nebo při cestování. K tomu nejlépe poslouží pevná plastová přepravka.  

13. Venčení kočky jako zpestření všedního dne 

Vzít pokojovou kočku ven je pro ni zpestření všedního dne a bezpečná možnost, jak ji nechat poznávat okolní svět. Nečekejte od ní, že vám půjde u nohy jako pes, spíše vy budete muset jít tam, kam chce kočka a nenásilně korigovat směr, kterým se půjde. Jsou ovšem i kočky, které může „venčení“ stresovat, proto je zbytečně netrapte a nechte je doma, kde to mají nejraději. Pro kočku jsou nejvhodnější kšíry (pozor, musí dobře padnout a nikde kočku neškrtit, jinak si procházku spojí se špatným zážitkem), dále budete potřebovat vodítko. Obojek doporučujeme spíše pro venkovní kočky (doporučujeme přidat známku s vašimi údaji nebo adresář). Pozor, obojek by měl mít bezpečnostní pojistku, aby se v případě zachycení kočky mohl uvolnit a kočka se neuškrtila. O tom, jak naučit kočku chodit navodítku se dozvíte v našem článku.

14. Kdo se o kočku postará během dovolené? 

Kočky jsou vázáné na prostředí, ve kterém žijí, cestování je pro ně většinou stresující. V případě, že odjíždíte na jeden, dva dny, můžete se dohodnout s někým zodpovědným, koho vaše kočky znají, zda by se o kočky u vás doma nepostaral nebo k nim alespoň dvakrát za den nezašel (vyčištění kočičí toalety, doplnění krmiva, hraní s kočkou, mazlení atd.). Pokud odjíždíte na delší dobu, můžete po dobu nepřítomnosti poprosit někoho z rodiny, zda by u vás nebydlel a o kočku se nestaral. Hotely pro zvířata a hlídání u osoby, kterou kočka dobře zná jsou také možnosti, někdy i nevyhnutelné, ale kočku mohou, jak bylo zmíněno výše, stresovat. Proto je potřeba se na to předem dobře připravit. 

15. Vlastnictví kočky přináší pravidelné veterinární výdaje 

Váš veterinář bude chtít minimálně jednou ročně kočku vidět kvůli očkování. Veterinární výdaje jsou velmi individuální věc. Jsou majitelé koček, kteří hradí jen očkování a odčervení, popř. kastraci (jednorázový výdaj) a poté ti, jejichž kočka má trvalý zdravotní problém a potřebuje stálou a pravidelnou veterinární péči. V každém případě je důležité mít finanční zálohu na náhle veterinární výdaje, kdyby se cokoliv přihodilo. 

16. Kočka potřebuje vaši společnost a pozornost 

Kočka, na rozdíl od psa, není smečkové zvíře, avšak tvrzení, že nepotřebuje lidskou pozornost, je nesmysl. Kočky si k lidem mohou vytvořit silné pouto, avšak do určité míry zůstávají individualisty, jsou zkrátka “svoje“. 

17. Vytvořte svému pokojovému tygrovi bezpečný domov 

Posledním, neméně důležitým bodem, je zajištění bezpečného domova ještě před tím, než si kotě/kočku přinesete domů. Je potřeba si byt projít očima kočky a zamyslet se nad tím, co by pro ni mohlo být potencionálním nebezpečím (pád z výšky, zaklínění se atd). 

Zde je pár důležitých bodů: 

 • Pozor na jedovaté rostliny a jedy na hlodavce – kočky obratně skáčou, takže bude potřeba rostliny odnést úplně pryč; nebude stačit dát je mimo dosah zvířete. U venkovních koček zamezit přístupu do míst, kde je položen jed proti hlodavcům. 
 • Škvíry a otvory mezi nábytkem budou kočku lákat k průzkumu. Hrozí však nebezpečí zaklínění 
 • Zabezpečte okna a balkon sítí. Montáž sítí na balkony provádí specializované firmy. Pozor dávejte také na okna otevřená na tzv. větračku. Kočka by v nich mohla vidět příležitost k úniku, zaklínit se a uhynout. 
 • Je potřeba ohlídat, aby se nespálila o sporák, kamna atp.  Komentáře

 • 1
  Mikulka dne 28. 3. 2019
  No nakonec tu svou kočenu tak rozmazlujeme, že kupujeme věci za tisíce. Nedávno zrovna robozáchůdek ze stránek catgenie. Ale to spíš pro náš komfort, aby jsme nemuseli neustále vynášet výkaly. Kočena ji naštěstí vzala v pohodě.