🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód SUPERDAYS. Více informaci.

💰Sleva na Foresto, cena od 579 Kč. Více informaci.

💰Sleva na Foresto, cena od 579 Kč. Více informaci.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o kočkách / Články / Běžný život / Jak vybrat pro kočku tu nejlepší hračku

Jak vybrat pro kočku tu nejlepší hračku

Ať už má kočka jakoukoliv povahu, touhu lovit a hrát si v sobě nikdy nezapře. Bytové kočky nemají možnost uspokojit své lovecké touhy venku, proto si musí svou  přirozenou potřebu a energii vybít jinak. Nechcete-li, aby se kočka doma nudila a zaměřila se na váš nábytek či oblíbené plyšáky vašich dětí, bude potřebovat dostatečně lákavé hračky. Pojďte se s námi podívat na to, co udělá vašemu mazlíčkovi radost a zpříjemní mu dlouhé dny. 

Jak poznat, že se kočka nudí  

Možná jste si mysleli, že si vaše kočka přes den vystačí s plnou miskou a pohodlným pelíškem, ale věřte, že kočky, které prospí celý den nejsou šťastné. I když kočičí šelmy ve volné přírodě spánkem tráví většinu dne, v aktivní hodiny jsou opravdu aktivní, a tato potřeba z DNA nezmizela ani domestikovaným kočkám. Jestliže tedy vaše kočka spí celý den, může to znamenat i to, že je již natolik znuděná, že už se ani nepokouší zabavit se doma sama (pozor, může být i nemocná!). A tento stav jí může uškodit jak psychicky, tak i fyzicky. Znuděné kočky  mohou trpět chronickým stresem a dalšími onemocněními, které souvisí s jejich křehkou psychikou. 

Poznat, že se s vaší kočkou něco děje, nemusí být snadné - kočky jsou totiž mistryně v předstírání pohody, přesto existuje několik varovných signálů, které vám mohou pocity vašeho mazlíčka napovědět. Znuděné kočky se totiž často dožadují pozornosti destrukcí nábytku, přehnanou vokalizací, nadměrnou péčí o srst nebo apatií. 

Jaké jsou nejlepší hračky pro kočky? 

Každá kočka je jiná, a tak se může stát, že i když pořídíte hračku, kterou vám doporučilo několik vašich známých, tak můžete být zklamaní, protože vaše kočka ji bude významně přehlížet. Doporučujeme tedy nezaměřovat se na pouze jeden typ hračky, který vašeho mazlíčka může stejně brzy omrzet, ale vyzkoušet druhů více. Při výběru se můžete řídit oblíbeným materiálem, typem nebo třeba i cenou. Některé kočky nepotěší nic tolik jako látková myška, jiné potřebují sofistikovanější interaktivní hračku, která potrápí jejich chytré hlavičky.  

Hračky podle materiálu – většina koček ocení měkké hračky z nejrůznějších textilií a plyše, které se dají dobře kousat. Radost ale udělají i hračky sisalové, které kočce pomáhají s její přirozenou potřebou škrabat či nejrůznější peříčka, jež připomínají oblíbený přirozený cíl. Ideální jsou kombinované hračky jako jsou látkové myšky s peříčky místo ocásku či udičky.  

Hračky podle typu – s některými hračkami si kočka vystačí sama – to jsou hlavně ty interaktivní, jiné potřebují asistenci člověka, aby kočku skutečně bavily. Mezi ně patří vábničky, míčky nebo myšky. Chcete-li, aby si kočka s plyšovou hračkou hrála sama, pořiďte hračku s atraktanty, např. šantou kočičí. Tyto bylinky v kočkách vzbuzují touhu hrát si.  

Hračky podle ceny – za hračku pro vašeho mazlíčka můžete utratit pár korun i tisícovek. Záleží jen na vás, kolik jste do zábavy vaší kočičky ochotni investovat. Jestliže zrovna máte napjatý rozpočet, můžete hračku kočce vyrobit i sami. Málokterá kočka odolá například papírové mašličce umístěné na provázku.

Jaké hračky pro kočky jsou nejoblíbenější?  

Kočky jsou docela samostatní tvorové, avšak i ony si rády společně pohrají se svým člověkem. I když asi každá kočka ocení myšku v desítkách podob (plyšovou, sisalovou, plastovou omotanou provázky,..) může se stát, že ji brzy omrzí. Kočky totiž umí dobře předvídat a brzy jim dojde, že jejich cíl se sám od sebe nikam nepohne. Jestliže nemáte čas hrát si každý den s udičkou či házet myšku nebo míček po bytě, zvažte pořízení interaktivní hračky. Ty bývají dražší, avšak kočce poskytnou zábavu mnohem déle (a více vydrží).  

Kontaktní hračky – mezi kontaktní hračky patří škádlítka s nejrůznějšími lákadly na jejich konci. Jejich výhodou je, že vás kočka při hře nemůže zranit svými ostrými drápky a mají pozitivní vliv na rozvoj vašeho vztahu.  

Tiché hračky – kočky jsou noční tvorové a bohužel pro své majitele, nejraději si hrají v noci. Nechcete-li kvůli hře s vaším mazlíkem vstávat a rádi byste si udrželi dobré vztahy se sousedy pod vámi, pořiďte na noční řádění měkké hračky, které nedělají žádný hluk. Zábavné jsou i speciální světélkující myšky nebo světélkující koberce, které reagují na dotek pacek.  

Laser – díky laseru zajistíte kočce mnoho zábavy a pohybu aniž byste se museli zvednout ze svého oblíbeného křesla. Největší efekt má tato hračka ve večerních hodinách, kdy je dobře vidět. Nemáte-li dostatek trpělivosti nebo nebýváte po večerech doma, pořídit můžete automatický laser, který si bude s kočkou hrát za vás.  

Interaktivní hračkyinteraktivních hraček existuje spousta, některé jsou jednoduché a nahrazují společnou hru s člověkem (například pruty s peříčky umístěné k podstavci, které se pohybují v různých intervalech), jiné vyžadují od kočky jistou dávku trpělivosti a šikovnosti. Skvělou zábavou na dlouhé hodiny jsou například koulodráhy či různé schovky na pamlsky.  

Škrabadla – kromě pohyblivých hraček kočky baví škrabadla a odpočívadla, na kterých si mohou brousit drápky. Oblíbená jsou hlavně ta z kartonu, která též existují v interaktivní verzi s míčky či peříčky. Pokud ovšem chcete pořídit něco trvanlivějšího, doporučujeme zainvestovat do škrabadla s odpočívadlem ze sisalu. Jak vybrat vhodné škrabadlo pro kočky se dozvíte v našem dalším článku ze série Škola Super zoo.  

Tunelytunely kočku přirozeně motivují ke skoku, a navíc je baví, jak šustí. Jsou skvělou hračkou hlavně pro kočky, které potřebují trochu shodit.  

Další tipy na zábavu pro kočku najdete v článku Jak zabavit kočku?

Hračky pro kotě 

Hračky pro koťata se příliš neliší od těch, se kterými si hrají dospělé kočky. Lovecký instinkt mají kočky již od narození, takže vaše koťátko potěší měkké míčky, myšky, zábavné udičky či míčky. Prostě cokoliv, co může kotě pronásledovat. 

Jak si s kočkou hrát 

Aby se vaše kočička neměla šanci nudit a nezačala vás zlobit, musíte společné hraní udělat zajímavým. Některé kočky si vystačí s pronásledováním udičky po bytě, jiné mají rády trošku kreativnější hry. Důležité je pro ně aktivity střídat.  

Aport – jsou kočky, které zbožňují, když jim jejich páníček hodí míček či malou hračku do dostatečné vzdálenosti a mohou se za ním rozběhnout a posléze ho hrdě přinést v tlamičce.  

Lov – lovení pohyblivého předmětu je pro kočky zábava, ale aby si s vámi kočka hrála déle, nezapomeňte ji čas od času vyhrát a nechat ji kořist olízat. Jestliže bude hračka pořád v nedohlednu, kočka bude brzy frustrovaná a ztratí o hru zájem.  

Hra na třetího – jste-li na kočku doma alespoň dva, můžete si společně zahrát s míčkem na třetího. Házejte si s partnerem ve výšce, do které vaše kočička dokáže vyskočit.  

Schovávaná – na některé hry nepotřebujete ani hračku, kočka totiž může lovit vás! Co takhle vaši kočku poškádlit hrou na schovávanou? Stačí se postavit za futra, kočku lákat jemným škrábáním dveří, a pak z nenadání na ni vykouknout. Schválně, za jak dlouho na vás ten malý tygr nečekaně vyskočí!  

Tipy pro úspěšnou hru s kočkou 

  • Věnujte kočce dostatek času – jedno máchnutí udičkou s pírky nestačí. S kočkou si hrajte tak dlouho, dokud má o hračku zájem. Ideální je hře s kočkou věnovat alespoň 15–30 minut denně.  
  • Zvolte si pravidelný čas pro hru – kočky milují rituály, proto bude pro vašeho mazlíčka lepší, když bude vědět, že si s ním budete každý den hrát a kdy tento okamžik zhruba nastane. Jestliže kočku naučíte například na jednu hru ráno před odchodem do práce a poté další před spaním, bude přes den klidnější.  
  • Dopřejte kočce během hry odpočinek – jestliže si kočka během hry lehne, nenuťte ji hned vstávat. Sama vám za pár okamžiků ukáže, zda je připravena k dalším sportovním výkonům, nebo už má dost.  
  • Každou hru odměňte pamlskem– kočky ve volné přírodě loví nejen pro zábavu, ale hlavně za účelem se dobře najíst. Váš pokojový tygřík se sháněním jídla díky vaší péči zabývat nemusí, nicméně ho hraní bude bavit více, bude-li na jeho konci lahodná odměna.  

 

 

 

 

 

Komentáře

  • 1
    Jirka Horák dne 20. 5. 2017
    Super článek, autorovi bych rád poblahopřál, vyzná se v kočkách perfektně.