Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

Březost feny

Na rozdíl od žen, feny mohou zabřeznout jen jednou zhruba za 8 měsíců, a to v období hárání. Poznat ale, že je vaše fenka v očekávání není jen tak. Bohužel totiž neexistuje žádný domácí těhotenský test, a tak vám graviditu potvrdí spolehlivě až veterinář. Jak březost u fen vypadá a jak se o ně v tomto období starat, vám prozradíme v tomto článku. 

Příznaky březosti 

Březost u fen trvá přibližně dva měsíce, avšak fyzické změny se projevují až v polovině gravidity. Pokud jste tedy štěňátka plánovali, vezměte fenku k veterináři zhruba po 25 dnech od nakrytí. V té době je totiž možné udělat hormonální test nebo ultrazvukové vyšetření, které březost potvrdí. Vy sami na zvířeti totiž ještě nic nepoznáte. Může se sice stát, že bude zpočátku zvracet (podobně jako ženy trpí ranní nevolností), nicméně to není pravidlem, a zvláště při neplánovaném zabřeznutí si tyto příznaky nemusíte s březostí hned spojit.  

Pokud se svou fenkou trávíte hodně času a znáte ji opravdu dobře, můžete si postupně všímat menších změn v chování. Březí fenky jsou totiž často klidnější nebo mají menší chuť k jídlu. Tyto příznaky mohou ale také značit zdravotní problémy, proto je vhodné pro jistotu kontaktovat veterináře. 

Průběh březosti 

Počet štěňat může veterinář zjistit při vyšetření už kolem 30. dne, ale je však dobré si ještě před porodem nechat zjistit přesný počet štěňat, abyste pak věděli, zda již porod skončil, nebo že nastaly komplikace. V takovém případě musíte ihned kontaktovat  veterináře. V té době můžete pozorovat zvětšení a změnu barvy bradavek, z nichž může vytékat mírně zakalená tekutina. Také se může objevit hlenovitý výtok z vulvy.  

Přibírat obvykle fenky začínají okolo 35. dne. Zvýší se jim apetit a váha se postupně zvětší až o 50 %. Zvětšené bříško pak bude patrné od 40. dne. U prvorodiček a fenek, které čekají málo štěňat, ale může být opravdu jen malinko vypoulené.  

Jak o březí fenku pečovat? 

Prvních 30–35 dní fenka nevyžaduje žádné změny v krmení či v pohybových aktivitách. V tomto období jsou fenky naopak velmi citlivé na změny a jejich těhotenství je rizikové, proto je dobré se velkých změn vyvarovat.  

V druhé části březosti je ale třeba snížit její fyzickou aktivitu. Berte ji na kratší, ale častější procházky, protože kvůli zvýšenému příjmu tekutin v tomto období bude častěji potřebovat močit. Také bude vyžadovat více krmiva, které by mělo mít vyšší obsah živin. Doporučujeme březí fenu krmit kvalitními granulemi pro štěňata, častěji a po malých dávkách. Zpočátku 2–3 x za den, později až 5x.  

Zhruba 10 dní před porodem fenku nechte hlavně odpočívat a seznamte ji s porodním místem, které by mělo být umístěno na klidném tichém místě. Ideální je dřevěná bedna vystlaná hygienickými podložkami.

Rada na závěr 

Březost u fen je poměrně emocionálně náročná záležitost jak pro zvíře, tak i pro jeho majitele. Pokud tedy po štěňátkách netoužíte, je lepší zvážit kastraci, neboť březost, porod a následná péče o malé je náročná i finančně. Pokud se ale už nemůžete cupitání maličkých nožiček dočkat, nezapomeňte na toto složité období fenku předem připravit. Zhruba 2 měsíce před plánovaným krytím je dobré jí začít podávat kloubní výživu, jelikož pozdější přibírání na váze a váha štěňat bude pro její klouby velkou zátěží. S kloubní výživou je dobré pokračovat i zhruba měsíc po porodu po dobu 2 měsíců.  

Komentáře