Ještě než se venku řádně ochladí a napadne sníh, měli bychom myslet na volně žijící ptactvo. Chodíte v lese kolem ptačích krmítek a napadne vás, že byste také mohli něco udělat pro ptáčky, kteří na podzim neodlétli za potravou a příznivějším počasím, ale zůstali tady u nás? Poradíme vám, jakým způsobem je možné dokrmovat volně žijící ptáčky.
Pokud jste dostatečně manuálně zruční, můžete si krmítko sami vyrobit. Nejběžněji se jako materiál používá dřevo. Důležitou součástí krmítka je také střecha, která pomáhá chránit krmivo před sněhem, deštěm a vlhkostí. Základna by měla mít ohrádku, která bude bránit rozfoukání krmiva na zem. Krmítko pak nezapomeňte natřít ekologickým lakem pro delší odolnost.
Pokud si na výrobu sami netroufáte, můžete si krmítka zakoupit na našem e-shopu.
Vhodná jsou také krmítka se zásobníkem, ze kterého se krmivo postupně odsypává a vydrží tedy delší dobu. Velikost krmítka záleží na vás, ale myslete také na to, aby bylo krmivo přístupné i pro větší druhy ptactva. Krmítko umístěte na dobře přístupném a viditelném místě, nejlépe v závěsu alespoň 150 cm nad zemí, aby ptactvo neodlovovali volně žijící kočky a kuny. Nedoporučujeme umisťovat krmítko v blízkosti velké skleněné plochy (například okna či zimní zahrady), kterou by ptáci mohli přehlédnout a narazit do ní.
Venkovní ptactvo si rádo pochutná na kvalitní krmné směsi nebo na lojové kouli, které jsou k dostání v například i s příměsí hmyzu či bobulovin. Koupě kvalitní hotové směsi je ideální možností, míchání vlastního krmiva vyžaduje alespoň základní nutriční znalosti pro krmení ptactva. Hotovou směs můžete však vylepšit o ovesné vločky, tvaroh, strouhanou mrkev, nebo drcená jádra vlašských a lískových ořechů (samozřejmě v rozumném množství).
Jak vyrobit jednoduché lojové krmítko? Často se k jeho výrobě používá obrácený květináč, nebo kokosová skořápka. Do nádoby nasypete směs zrnin, plodů, nebo sušený hmyz smíchaný s rozehřátým tukem. Tuk pomáhá v zimním obdobím ptáčkům zvýšit tukové zásoby a ostatní příměsi jim dodávají tolik potřebné minerály a živiny.
Krmítko poté zavěsíte na klidné místo. Při umísťování lojových koulí dávejte pozor, aby na lůj nesvítilo sluníčko, které by jej mohlo rozpustit.
Pokud zakoupíte lojovou kouli v síťce je určitě dobré síťku odstranit, aby nedošlo k poranění zvířat.
S dokrmováním můžete začít od konce října a krmit až do začátku jara. V tomto období můžete u krmítek potkat třeba kosy, vrabce, hrdličky nebo různé druhy sýkor. Některé druhy ptactva se kvůli lepším podmínkám stahují do měst. Nejčastěji zde potkáte například havrany, krahujce, nebo strnady.
Při dokrmování dávejte jen tolik krmiva, kolik ptáčci zvládnou zkonzumovat během kratší doby - zvířata nepřekrmujte.