💛 Dlouhodobě SNIŽUJEME CENY krmiv. Dopřejte mazlíčkovi to nejlepší a ušetřete. Více informaci.

💛 Dlouhodobě SNIŽUJEME CENY krmiv. Dopřejte mazlíčkovi to nejlepší a ušetřete.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o kočkách / Články / Jak krmit kastrovanou kočku?

Jak krmit kastrovanou kočku?

Ať už jste vaši kočku kastrovali nedávno nebo se teprve chystáte k veterináři, nemějte žádné výčitky, že jste vašemu mazlíčkovi ublížili. Opak je pravdou! Pokud vaše kočka žije v bytě a nejde o kočku do chovu, mrouskání je jí na obtíž.  Navíc díky kastraci můžete předejít řadě onemocnění. Důležité je ale zaměřit se na její správnou výživu, protože kastrované kočky mívají sklony k obezitě.  

Nevěřte mýtům, že kastrovaná kočka musí být tlustá 

Určitě už jste nesčetněkrát slyšeli, že kočky po kastraci zleniví a tím pádem brzy začnou tloustnout. Na tomto tvrzení ale není příliš mnoho pravdy – pokud váš mazlíček byl před kastrací aktivní, rád běhal po bytě či po zahradě, vesele si hrál s hračkami či dováděl na škrabadle, s velkou pravděpodobností bude takový i po kastraci. Co se ale mění a vede často k onomu tloustnutí, je apetit. V těle nekastrované kočky totiž v období reprodukce probíhají biochemické procesy, které potlačují chuť k jídlu. Po kastraci ovšem tyto procesy neprobíhají a metabolismus kočky se zpomalí, a tak i stejná míra pohybu, kterou kočka měla před kastrací, není na množství spořádaného krmiva dostatečná, a to se projeví na její postavě.  

Postava kočky není jen záležitostí estetiky 

Možná si říkáte, že přece nepotřebujete mít doma kočičí modelku a nějaký ten tukový polštářek navíc je roztomilý a vaší kočce neublíží. Jenže to se bohužel stát může. Stejně jako u lidí, vyšší hmotnost a tukový obal kočce může způsobit vážné potíže s klouby, urologické potíže, cukrovku či onemocnění srdce, plic či jater, ze kterých už není cesty zpět nebo je jejich léčba velmi časově a finančně náročná. Pokud jste tedy vy, nebo váš veterinář, při poslední pravidelné kontrole zaznamenali, že vaše kočka ztrácí svou původní formu, na nic nečekejte a začněte jednat.  

Jak by ale vlastně měla vypadat ideální tělesná kondice kočky? Zde je jednoduchý návod, který vám může pomoci zjistit stav vašeho mazlíčka: 

  • Podvyživená kočka – zvíře má extrémně úzký pas a na první pohled viditelná žebra i páteř. 
  • Zdravá kočka s ideální váhou – její pas je viditelný z vrchu i z profilu, žebra jsou hmatatelná. 
  • Kočka s nadváhou – pas je téměř neviditelný, ale žebra lze stále ještě pod tukem nahmatat. 
  • Obézní kočka – má neviditelný pas z vrchu i z profilu, kulaté otylé bříško a žebra lze nahmatat jen těžko.  

Jak správně krmit kastrovanou kočku 

Jak jsme si již řekli výše, největším problémem kastované kočky je její zvýšená chuť k jídlu, není tedy vhodné ji krmit stejným krmivem jako před operací:  

  • Denní příjem kalorií byste měli snížit o 25 % a vybrat takové krmivo, které má dostatek živin, ze kterých bude mít kočička prospěch.  
  • Kočce podávejte krmivo, které je přímo určené kastrovaným kočkám. O složení a značce krmiva se můžete poradit s veterinářem, který vaši kočku dobře zná a má léta zkušeností s výživou zvířat.  
  • Krmivo rozdělte do více menších porcí a podávejte ho kočce během dne. Kočka pak bude mít pocit, že má dostatek jídla a nebude vyžadovat nadbytek potravy. Přiznejme si, že odolat prosebnému mňoukání a otírání se o nohy dokáže málokdo. Doporučujeme si přečíst doporučenou denní krmnou dávku na obalu krmiva

Je jasné, že spousta z nás není většinu dne doma a je tedy těžké kočce poskytnout dávku víckrát než 2x denně. Doporučujeme tedy pořídit dávkovač (na trhu jsou i takové, které mají časovač a můžete je řídit přes telefon) nebo alespoň interaktivní hračky s otvorem na krmení, ze kterých kočka granulky dostane pouze aktivitou. Například zábavný labyrint Catit Senses 2 Food tree vašeho tygříka dobře nasytí a zabaví zároveň. 

Kastrované kočky, kromě zvýšené touhy po jídle, nahrazují svůj ztracený sexuální pud touhou po společnosti svých páníčků. Kromě kvalitního a správného krmiva tedy kočce věnujte dostatek svého času. Pokud nebudete kočce věnovat dostatek pozornosti a stimulovat její lovecké pudy, může se stát, že opravdu brzy ztratí zájem o cokoliv jiného, než je potrava a přestane se hýbat. V tomto případě ji pak ani úprava jídelníčku před obezitou a zdravotními problémy nezachrání. Nemáte-li čas si s vaší kočkou hrát alespoň hodinu denně, poskytněte ji dostatek různorodých hraček nebo kočičího parťáka, aby měla dostatek aktivity.  


Komentáře