🚛 Doručení domů zdarma při nákupu nad 799 Kč. Sleva 10 % za vaši registraci.

0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

Můžete začít s výběrem z naší akční nabídky z letáku.

/ Škola Super zoo / ...o drobných savcích / Články / Jak naučit králíka na toaletu?

Jak naučit králíka na toaletu?

Králíci jsou velice čistotná zvířátka, která i v přirozeném prostředí dbají na to, aby nevykonávali potřebu tam, kde spí. A právě proto naučit je chodit na toaletu není nijak složité. Chce to jen trochu trpělivosti a tréninku.

Co byste měli vědět o králících ještě před výcvikem 

I když králíkům vadí pobyt v prostředí znečištěném močí, s bobky to mají trochu jinak. Ty totiž nevnímá jako nečistotu, ale jako značení svého teritoria. Naučit tedy králíka vykonávat i „velkou potřebu“ do toalety bude trošku náročnější a zabere to více času. 

Jak má vypadat správná králičí toaleta 

Králíci si přirozeně k močení vybírají rohy klecí, proto je vhodné toaletu pořídit rohovou. Avšak záleží na tom, jak velkého králíčka máte, jelikož rohové toalety jsou obvykle menší a některým králíkům nevyhovují. Pro velkého králíka můžete pořídit i toaletu určenou pro kočky. Jestliže máte dlouhosrstého králíka, doporučuje vybrat toaletu s roštem, aby se mu na srst nelepila podestýlka. Toaletu je také vhodné umístit pod seník, jelikož králíci rádi dlouze přežvykují a zároveň u toho vykonávají potřebu.  

Jako podestýlku je vhodné pořídit dřevěné či papírové peletky. U dřevěných peletek je výhoda, že dobře sají vlhkost a příliš nelepí, avšak pro některé králíky jsou příliš tvrdé. Pokud chcete, aby králík chodil konat potřebu výhradně do toalety, mějte podestýlku pouze tam. Na dno klece umístěte například kobereček.  

V případě, že má váš králíček volný výběh po bytě, doporučujeme pořídit ještě jednu externí toaletu. Někteří králíci jsou totiž „líní“ jít zpět do klece. Toaletu dejte do místnosti, ve které se králík nejvíce pohybuje.  

Tipy na výcvik 

Při výcviku králíka je třeba mít na paměti, že se tato zvířata učí pouze formou pozitivní motivace. Není tedy vhodné a prospěšné králíka trestat v případě, že vykonal potřebu jinde. Za žádané ale chování králíčka chvalte a dávejte mu odměny v podobě pamlsků

Pokud králík toaletu ignoruje a trousí bobky všude kolem, seberte je a vložte je do toalety. Králík své bobky pozná po čichu a pokud je bude neustále nacházet v toaletě, za čas mu to dojde a začne chodit tam. Důležité je, aby se králíček naučil mít toaletu rád, proto ho v blízkosti toalety hlaďte a chvalte. Uvidíte, že to nebude trvat tak dlouho a žádný bobek mimo toaletu už pak nenajdete. 

Komentáře