📱 Stáhněte si novou mobilní aplikaci Super zoo. Více informaci.
🐾 Mega výprodej, slevy 50 % a více.
Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.
Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.
Ve svém košíku zatím nic nemáte.
Současná doba klade velké nároky na majitele psů. Majitelé psů často chtějí nebo potřebují, aby se pes zvládl přizpůsobit jejich životu. Životu v bytě, životu ve městě, životu v uspěchané a hektické době, kdy málokdy někdo může mít čas jít každý den na delší procházku. A psi s námi ochotně jdou a šli by třeba až na konec světa, ale co můžeme udělat na oplátku pro ně? Co udělat proto, aby se s námi cítili lépe a byli šťastnější?
Enrichment v doslovném překladu znamená „obohacení“ a zahrnuje prvky, které pomáhají zvířeti vytvořit spokojený život na základě naplnění jeho přirozených potřeb. Zkrátka jde o bohacení jeho každodenního života s námi. S enrichmentem se tak setkáváme nejčastěji v zoologických zahradách nebo záchranných stanicích divokých zvířat, kdy se ubikace přizpůsobují jejich potřebám a upravují tak, aby se předešlo stereotypnímu chování a zajistila se spokojenost a (nejen) duševní zdraví zvířat. Tento „trend“ však postupuje dál. Dostává se také mezi majitele psů.
Základní rozdělení enrichmentu se skládá ze tří prvků:
Vzhledem k tomu, že enrichment je velmi obsáhlé, dá se říct až vědecké téma, protože se z velké části zabývá psychologií psa, budeme se v našem článku věnovat té zábavnější části, a to nápadům na některé oblíbené volnočasové aktivity, které můžete zařadit do každodenního společného programu.
Při společných aktivitách se psem nezapomínejte, že na prvním místě je bezpečnost (všech přímo i nepřímo zúčastněných). Všechny hry vždy přizpůsobte zdravotnímu stavu a temperamentu psa. Myslete také na tělesné proporce psa – třeba takový baset si coursing nezaběhne s takovou chutí a rychlostí jako greyhound. Pokud s nějakou aktivitou začínáte, mějte vždy trpělivost a na psa se při nesprávném provedení nezlobte a už vůbec ho netrestejte. Nezapomeňte, že jde především o zábavu. Vystrašený nebo vynervovaný pes – to už nemá s obohacováním života nic společného.
Čichání je pro psa přirozené, protože čich je jeho nejdokonalejším smyslem. Čichací aktivity jsou výborné pro zaměstnání hlavy, když je pes např. nemocný nebo je venku takové počasí, které neumožňuje delší procházku v přírodě. Fantazii se mezi nekladou a různé čmuchací hračky si můžete vyrobit také doma. Jako příklad můžeme uvést rolovací podložky, plastová brčka v misce nebo pamlsky ukryté pod míčky ve formě na muffiny. Vyzkoušejte aktivity nazývající se souhrnně nosework a uvidíte, že pes bude z těchto nových činností nadšený. Při noseworku pes vyhledává konkrétní pach, ale pak existují čmuchací hry, při kterých jde o to vyčenichat schovaný pamlsek.
Proč neobohatit také každodenní krmení? Obohacení krmení spočívá v tom nekrmit psa pouze v misce, ale např. ve zpomalovací misce, labyrintu, čuchacím koberečku. To je ideální volba pro psy, kteří hltají. Protihltací a interaktivní misky vždy přizpůsobte velikosti psa.
Psy baví, když k získání potravy musí vynaložit určité úsilí. Hračky na pamlsky jsou dostupnou zábavou, kdy jde nejčastěji o hračky z odolné gumy s otvory na vložení pamlsků. Další kategorií jsou hlavolamy z různých, běžně dostupných materiálů (hersenwerk) a interaktivní hračky, které pejskovi trošku „zavaří“ mozek a pes musí k získání pamlsku a vyřešení hlavolamu vynaložit jisté úsilí. Takové hry mají pozitivní vliv na nervový systém psa a určitě stojí za vyzkoušení.
Jde o členité podložky s různými vzory, na které se aplikuje tekuté nebo polotekuté krmivo. Lízání pomáhá psům se zbavovat stresu a uklidňuje je. Podložky jsou skvělou pomůckou při nácviku ošetření veterinářem nebo při koupání psa.
Pozor – při výběru hlavolamů a interaktivních hraček vybírejte takové, které nejsou pro vašeho psa příliš obtížné. Začněte nižší obtížností a laťku pomalu zvedejte podle toho, jak si s danou obtížností pes poradí.
Že pes potřebuje pohyb je jasné. Ale pohyb je třeba přizpůsobit konkrétnímu psovi, tj. jeho zdravotnímu stavu, tělesné konstituci a temperamentu. Pro lepší představu – jiné nároky na pohyb bude mít mops a jiné zase německý ohař. Klasické venčení a procházky se často stanou rutinou, ale co zkusit jednou něco jiného? Až příště půjdete na procházku, nechte svého psa vybrat směr, nechte ho očichávat, nechte ho vyválet se v trávě a zkrátka…nechte ho být psem.
Čichací aktivity jsou venku o něco zábavnější – vyžadují od psa více soustředění, sebekontroly a také se pes setká s různými podněty, se kterými se v domácím prostředí zkrátka jen tak nesetká. Můžete např. poschovávat pamlsky do kůry stromu, mezi kameny, do listí, trávy...zkrátka, ani zde se meze fantazie nekladou.
Psí sporty ať provozované jen tak pro radost nebo na profesionální úrovni jsou výborným zaměstnáním pro aktivní psy. Z těchto sportů můžeme jmenovat např. agility, flyball (zde vynikají především ovčácká plemena středního a menšího vzrůstu – tato plemena se však neztratí ani v pasení), obedience (vhodná pro všechna plemena), hoopers (dráha podobná agility, ale bez skoků - ideální pro těžká plemena) a nebo coursing (ideální aktivita pro psy se silným loveckým pudem, např. pro chrty a lovecká plemena). S loveckými plemeny lze skládat různé zkoušky z myslivosti, se služebními plemeny se uplatníte ve sportovní kynologii. Samozřejmě jmenujeme jen příklady plemen, ale i mezi nimi najdete výjimky, to je potřeba mít na paměti.
Triky různých obtížností lze naučit psy jakéhokoliv plemene – s ohledem na konkrétního jedince. Jsou psy, kteří se učí rychleji a jsou psi, kteří zase pomaleji. Triky existují v různých obtížnostech a můžeme si vyjmenovat například podání packy, válení sudů, panáčkování, plazení se nebo proskakování obručí. Zde opět platí, že je velmi důležité, jak umíte svého psa namotivovat. To je totiž nejdůležitější pilíř pro učení. Pokud vás a všeho psa triky baví, můžete vyzkoušet dogdancing. Dogdancing je série cviků prováděná v rytmu hudby.
Hned na začátek je třeba zmínit, že psí parky jsou ideální místo pro dobře socializované a bezproblémové psy. V opačném případě se na tom místě stává pro psa peklo, které majitelé buď nevidí nebo nechtějí vidět. Pokud pes ví, jak se chovat mezi psy, je to skvělé místo k navazování nových sociálních vztahů a třeba i vy poznáte nové přátele na společné vycházky či výlety. V případě, že psí park má také překážky, můžete je trpělivě se svým psem vyzkoušet a uvidíte, zda ho to bude bavit.
Většina psů miluje hrabání. Jak ale uspokojit touhu po hrabání a nenechat si od psa zničit půl zahrady? Jednoduše! Stačí k tomu balkon, předzahrádka, zahrada…dětské plastové pískoviště, bazének pro psy (tam opatrně kvůli protržení) nebo co zvládnete vyrobit sami doma. Psovi ukažte, že na tomto určeném místě může hrabat a do písku schovávejte jeho oblíbené hračky a nechte je psa hledat. Hrabání zbožňují zejména plemena teriérů nebo vlčáci (československý vlčák, saarlosův vlčák).
Existuje snad pejskař, který by nemiloval ten pocit, kdy může se svým psem být v přírodě? Je jedno, zda vyrazíte na procházku za vesnici a budete se venku toulat několik hodin nebo zda vyrazíte na delší, několikadenní výlet, klidně i do zahraničí. Důležitý je společně strávený čas, společná dobrodružství.
Věříme, že náš článek Vám přinesl pár nápadů na to, jak se psem trávit čas, nejen více smysluplně, ale také aktivně. Pokud vás některá z aktivit, zejména ze psích sportů zaujala natolik, že ji chcete vyzkoušet, porozhlédněte se po kvalitních cvičištích a trenérech ve svém okolí.