🐶 Limitovaná kolekce k filmu GUMP je právě v prodeji! Více informaci.

🐶 Limitovaná kolekce k filmu GUMP je právě v prodeji!

❗️Vážení zákazníci, infolinka je z technických důvodů mimo provoz.👷‍♀️ Naši operátoři Vás budou v co nejkratší době kontaktovat zpět. 🐾

❗️Vážení zákazníci, z důvodu státního svátku budou prodejny v sobotu 28. 10. zavřeny. 🐶

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Pracovní doba u telefonu: Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o psech / Články / Jak krmit / Jak správně a čím krmit psa

Jak správně a čím krmit psa

Každý z nás chce svému psovi dát to nejlepší. Chcete zajistit, aby se váš nejlepší přítel cítil dobře a prospíval, byl dlouho fit a měl minimum zdravotních problémů. V současnosti je několik způsobů, jak psa krmit. Na trhu najdete obrovské množství krmiv pro psy, ať už suchých nebo mokrých. Za posledních 25 let došlo ve výživě psů k zásadním změnám a mnohdy se v tom nejeden majitel psa ztrácí.

Pamatujte také, že trávicí trakt psa je relativně krátký. Proto prochází potrava psem dosti rychle. To zvyšuje nárok na kvalitu poskytovaného krmiva. Při optimálním složení stravy tráví pes potravu max. 24 hodin.

Základní živiny v krmivu

Bílkoviny

Bílkoviny jsou nejdůležitější složkou v krmivu. Skládají se z aminokyselin a jsou základní stavební látkou v organismu.

Dělíme je na:

 • Živočišného původu – obsahují esenciální aminokyseliny. Zdrojem je maso, vejce, mléko, vnitřnosti
 • Rostlinného původu – zdrojem jsou luštěniny. Tyto bílkoviny jsou hůře stravitelné a nejsou biologicky plnohodnotné.

Tuky (lipidy)

Tuky jsou zdrojem dlouhodobé energie a zvyšují chutnost krmiva. Kvalitnější jsou živočišné tuky než rostlinné oleje. Jsou zdrojem esenciálních mastných kyselin (Omega 3,6 MK) a umožňují využití vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K).

Sacharidy (cukry)

Jsou zdrojem pohotové energie. Zdrojem jsou obiloviny, luštěniny a brambory. Důsledkem nadměrného obsahu obilovin ve výživě dochází k nadbytku sacharidů a ty se v těle ukládají ve formě tuku.

Vláknina

Vlákninou mohou rozštěpit pouze bakterie, které se nacházejí v trávicím traktu.

 • Rozpustná – zdroj energie, váže vodu ve střevech (vyvolává pocit nasycení), zvětšuje objem výkalů a změkčuje je (ovoce, zelenina, luštěniny).
 • Nerozpustná – stimuluje pohyb střev a podílí se na formování výkalů a na jejich zahuštění (obilné slupky, otruby, ořechy).

Vitamíny

Rozpustné v tucích

A, D, E, K. Tyto vitamíny jsou tráveny a absorbovány stejným způsobem jako tuky. Nadbytek je primárně ukládán v játrech, k nedostatku dochází pomaleji. Nadbytek vitamínu A a D může mít toxické účinky.

Rozpustné ve vodě

Komplex vitamínů B, C. Absorbovány jsou pasivně v tenkém střevě a vylučovány jsou močí. Kromě vitamínu B12 se v organismu neukládají ve větším množství (potřeba pravidelného přísunu).

Minerální látky

 • Makroprvky – vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, síra
 • Mikroprvky – železo, měď, zinek,selen

 

Jakými způsoby lze psa krmit?

1/ Krmení suchým krmivem - granulemi

Nejjednodušší způsob, jak psa krmit, je suchým krmivem (granulemi). Dnes na trhu existuje nepřeberné množství značek, ale také druhů suchých krmiv s různými specifickými nároky na výživu, např. pro štěňata, pro psí seniory, pro psy se zdravotními problémy (citlivé zažívání, nadváha, ale i různé veterinární diety), pro psy v zátěži, pro malá a velká plemena…

Suché krmivo dělíme podle způsobu zpracování:

 • Za studena lisované
 • Měkké
 • Poloměkké
 • Extrudované
 • Pečené

Čím déle je krmivo vystavené při výrobě vysoké teplotě, tím více ztrácí na své kvalitě, neboť ničí aminokyseliny, snižuje se kvalita proteinů a zhoršuje se stravitelnost.

Důležitým aspektem jsou také konzervanty. Bezpečná krmiva chemické konzervanty neobsahují. V kvalitních krmivech bývají chemické konzervanty nahrazovány konzervací vitamínem C, E a rozmarýnem.

Čím méně alergenů krmivo obsahuje, tím samozřejmě lépe. Citlivým psům může i malá koncentrace způsobit zdravotní problémy. Mezi nejčastější alergeny patří sója, chemické konzervanty a chemická barviva a některé druhy obilovin (kukuřice, pšenice atd.).

TIP: Při přechodu na jiné granule je vhodné postupné přimíchávání nových granulí do původních, aby nedošlo k vážným zažívacím problémům.

Výhody granulovaného krmiva

 • Skladování
 • Plně vyvážená strava dle věku, zatížení psa nebo zdravotních problémů
 • Jednoduché dávkování

Nevýhody granulí

 • Málo aromatické krmivo, psi ho hůře přijímají po přechodu z aromatičtějších krmiv
 • Pes vypije větší množství vody

TIP: Vyzkoušejte například kvalitní superprémivé granule PROSPERA PLUS nebo Ontario.

2/ Mokré krmivo – konzervy, paštiky a vaničky

Mokré krmivo ve formě konzerv a kapsiček bývá psy přijímáno většinou bez problémů a lépe než suché krmivo. Konzervy jsou aromatičtější, tudíž atraktivnější pro psa. Obsahují více vody než granule, což hraje významnou roli v pitném režimu psů.

Konzervy jsou většinou podávány jako doplňkové krmivo ke granulím, ale je to také kompletní krmivo. Složení se různí. Ty nejlevnější neobsahují příliš masa, naopak ty nejkvalitnější obsahují téměř 100% masa.

Výhody konzerv, paštik a vaniček

 • Kompletnost krmné dávky
 • Jednoduché skladování
 • Snadno se dávkuje
 • Konzervy jsou psy dobře přijímány

Nevýhody mokrého krmiva

 • Vysoký obsah vody, musíte tak podat více krmiva
 • Ekonomicky nevýhodné
 • Usazuje se na zubech a častěji se tak tvoří zubní plak a kámen

TIP: Kvalitní kapsičky a konzervy najdete také v naší nabídce.

3/ Kombinování suchého a mokrého krmiva

Suché a mokré krmivo lze bez obav kombinovat, často se přidává konzerva do granulí pro zvýšení chutnosti granulí. Postupně by se dávka konzervy měla zmenšovat, aby si pes časem nezačal vybírat jen konzervu. Konzervu můžete zkrmovat také samotnou jako zpestření krmné dávky.

Rozdělení suchého a mokrého krmiva dle kvality

Velmi důležitým aspektem je kvalita krmiva. Rozdělujeme následovně:

Ekonomická krmiva

Granule s nejnižší kvalitou, dostupné v každém supermarketu. Mají velmi nízkou výživovou hodnotu, obsahují barviva a chemické konzervanty.

Prémiová krmiva 

Obsahují všechny vitamíny a minerály, které pes potřebuje, ale kvalitativně jsou stále na nižší úrovni. Jsou vhodné pro psy bez zvláštních výživových nároků.

Superprémiové granule a konzervy

Kvalitní a kompletní krmiva pro psy bez zvýšených nároků. Jsou skvělou volbou v poměru kvalita x cena. V superprémiových krmivech nejsou chemické konzervanty a barviva. Např. Ontario, Prospera PLUS, Brit Care.

Ultraprémiové, holistické

Patří k těm nejkvalitnějším na trhu, neobsahují obiloviny ani chemické konzervanty a barviva. Nevýhodou je vyšší cena. Jsou výbornou volbou pro psy alergiky a pro psy s citlivým zažíváním. Např. Elbeville, Carnilove True Fresh.

 

3/ Doma připravovaná strava - BARF

Přirozená výživa, psi přijímají maso většinou s nadšením a skvěle na něm prospívají. Maso se kombinuje se syrovými kostmi, vnitřnostmi, zeleninou, ovocem a bylinami. Z důvodu vysoké stravitelnosti krmte alespoň 2x denně.

Výhody BARFu

 • Nejpřirozenější druh potravy
 • Majitel psa ví, co krmivo obsahuje
 • Pestrost surovin
 • Pozitivní vliv na imunitu a zažívání
 • Zlepšení celkové kondice (srst, zuby, kůže, svaly)

Nevýhody barfování

 • Při nedostatku nebo nadbytku některých vitamínů a minerálů můžou nastat zdravotní problémy, je nutné ohlídat skladbu krmné dávky
 • Náročnější příprava a skladování
 • Při větším počtu psů může být nákup kvalitního masa finančně náročnější
 • Nutnost krmit 2x denně

Pár tipů pro správné krmení psa

 • Nedávejte psovi zbytky od stolu nebo již připravené lidské jídlo - takové krmivo obsahuje spousty nevhodných látek, které mohou poškodit zdraví vašeho psa
 • Psa krmte pravidelně a nepřekrmujte ho
 • Nekrmte psa před procházkou – u větších plemen to může způsobit torzi žaludku, jejíž následky jsou mnohdy fatální

Jak poznat zdravého psa?

Pokud má váš pes matnou srst, suchou kůži nebo je bez energie a žádné závažnější zdravotní komplikace nemá, znamená to, že mu dosavadní krmivo nevyhovuje. Krmivo změňte. Ukazatelem toho, že krmivo mu dává vše, co potřebuje, je zářivá srst a správné zažívání.

Co říci závěrem?

Je na vás, pro jaký způsob krmení nebo jeho kombinaci se rozhodnete, krmte však kvalitně. Odpozorujte, co vašemu psovi nejlépe vyhovuje. Doporučujeme nestřídat často typy krmiv nebo značky mezi sebou, mohli byste tím způsobit psovi vážné zdravotní komplikace. Pokud dané krmivo psovi sedí, neměňte ho, nezatěžujte mu zbytečně organismus.

Sonja Nawinová
Produktový specialista

Komentáře