Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

Dobrý den, jste přihlášeni do chovatelského klubu Super zoo. Máte aktivní zvýhodněný chovatelský ceník, díky kterému u nás nakoupíte levněji. Vaše slevy, které máte jako člen chovatelského klubu, není možné kombinovat s dalšími slevovými akcemi.

🎁 - 15 % na váš nákup. Slevový kód SUPERDAYS. Více informací.

Po - Pá: 8:00 - 16:00
0
Prázdný

 

Ve svém košíku zatím nic nemáte.

 

/ Škola Super zoo / ...o drobných savcích / Články / Jak vybrat správnou napáječku pro drobné savce?

Jak vybrat správnou napáječku pro drobné savce?

Pitný režim je u zvířat stejně důležitý jako u lidí, a rozhodně byste tedy při vybavování klece pro vašeho mazlíčka neměli brát výběr správné nádoby na vodu na lehkou váhu. Pokud si chcete být jistí, že váš mazlíček bude mít přístup k čisté, ničím neznečištěné vodě, pak byste raději než misku měli pořídit kvalitní napáječku. A s jejím výběrem vám pomůžeme právě v tomto článku. 

Co je to napáječka a jak funguje 

Napáječky jsou zásobníky na vodu, ze kterých zvíře pije pomocí zahnuté kovové trubičky, jež v sobě ukrývá malou kuličku. Ta se v momentě, kdy ji hlodavec začne olizovat jazýčkem, rozpohybuje a uvolňuje vodu tak dlouho, dokud má zvíře o vodu zájem. Jakmile se váš mazlíček rozhodne, že už se napil dost, kulička opět zadrží vodu a do nádoby se nedostanou žádné nečistoty

Druhy napáječek a jak vybrat tu pravou

Obvykle se napáječky vyrábí buď z plastu nebo ze skla a v obchodech je najdete v různých velikostech a designech. Lze pořídit takové, které mají vrchní otevírání a vodu do nich lze dolít bez nutnosti napáječku vyndávat z klece. Stejně tak způsob uchycení do klece se různí – existují napáječky s drátkem, šroubovací úchytkou, přezkou nebo i přísavkami. Ty jsou vhodné pro mazlíčky žijící v teráriích. Do klece je nejlépe pořídit napáječku se šroubovací úchytkou, která je nejstabilnější a nehrozí, že se zvířeti podaří napáječku shodit. 

To, jak velký objem napáječky budete potřebovat, záleží na velikosti vašeho mazlíčka. Chováte-li křečka, bude vám stačit napáječka o objemu cca 75–100 ml, pro činčilu 120 ml, morčeti 600 ml a králíkovi až 770 ml. Vodu však nezapomeňte měnit každý den, aby byla neustále čerstvá.  

Důležité také je, abyste nádobu umístili na správné místo, kde na ni zvíře bez problému a pohodlně dosáhne. Určitě není vhodné napáječku umisťovat do blízkosti toalety či hrací zóny. 

Plastová napáječka

Asi největší výhodou plastových napáječek je to, že se jen tak nerozbijí, upadnou-li vám náhodou na zem. Méně příjemné už ale je, že tento materiál časem ztrácí svou kvalitu a má tendenci žloutnout či blednout. Chcete-li tedy, aby měl váš mazlíček napáječku, která bude neustále vypadat pěkně, pak ji budete muset častěji měnit. Nejvíce problematické ale je, že se jedná o materiál, který hlodavec může snadno prokousnout

Skleněná napáječka

Napáječka ze skla je sice křehčí, ale určitě to není tak, že by ji váš mazlíček při pití mohl poškodit. Vyrábí se totiž z vysoce odolného ekologicky šetrného recyklovatelného skla, které nemůže zvířátko v žádném případě prokousnout. Sklo lze také velmi snadno čistit – odolá mnohem vyšším teplotám než plast, takže můžete nádobu vyvařit a zamezit tak přemnožení nežádoucích bakterií.  V neposlední řadě se jedná o materiál barevně i pevnostně stálý a vydrží vašemu mazlíčkovi podstatně déle než plast. 

Na co si ještě dávat pozor

Kromě velikosti, materiálu a uchycení je ještě dobré si ohlídat kvalitu těsnění. Než tedy vložíte napáječku do klece, otestujte, zda náhodou neprotéká. Stejně tak by měla být funkční a při manipulaci s kuličkou v trubičce vodu propouštět. 

Může se stát, že váš mazlíček bude napáječku odmítat. Určitě ho tedy sledujte a hlídejte množství vody, které za den z napáječky zmizí. Pokud se vám bude zdát, že váš mazlíček z napáječky nepije, raději mu pořiďte misku. Hlodavci a králíci jsou zkrátka někdy tvrdohlaví a je lepší jim vyhovět. 

Pokud si váš mazlíček napáječku oblíbí, pak nezapomeňte, že je vodu v ní třeba pravidelně měnit a každý den nádobku čistit. Čištění napáječek je snadné a nezabere příliš času. 

Komentáře